Jaki drążek do podciągania?

Montaż drążka do podciągania w domu to doskonały sposób na zapewnienie sobie miejsca do efektywnych ćwiczeń. Warto jednak wybrać sprzęt, który umożliwi jak najwięcej konfiguracji treningowych. Jaki więc drążek będzie najlepszy? Drążek do podciągania to jeden z najmniej skomplikowanych przyrządów treningowych. Ma prostą konstrukcję i umożliwia wykonywanie efektywnych ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Jego dużym atutem, jest to, że zajmuje niezwykle mało miejsca. Sprytnie zamontowany, może być niemal niewidoczny w mieszkaniu. Podciąganie się na drążku to ćwiczenie siłowe, które angażuje wiele mięśni, szczególnie górnych partii ciała. Umiejętnie wykonywane, mogą wspaniale wyrzeźbić ramiona, barki, plecy, czy brzuch. Na rynku jest ogromny wybór wśród modeli drążków do podciągania. Który z nich będzie najlepszy do domowych treningów?

Na co zwrócić uwagę, wybierając drążek do podciągania?

Decydując się na montaż drążka do ćwiczeń w domu, najlepiej wybrać taki, który zapewni nam jak najwięcej możliwości. Jakie cechy zwiększają funkcjonalność urządzenia? Przede wszystkim ilość uchwytów. Im jest ich więcej, tym lepiej dla nas. Dzięki wielu konfiguracjom ich umiejscowienia możemy znacznie urozmaicić nasze treningi, tym samym zwiększając ich efektywność.

 

Drążek do podciągania BenchK

Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem, jest sposób montażu. Oczywiście w domowych warunkach najważniejsze, aby drążek był nie tylko funkcjonalny, ale i w miarę możliwości ”niewidoczny”. Z pewnością nie może on przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców. Co jak co, ale akurat drążek można zamontować w naprawdę dyskretny sposób. Do wyboru mamy właściwie dwa rodzaje przyrządów dobrze sprawdzających się w mieszkaniu:

  • Drążek rozporowy– charakteryzuje się bardzo łatwym sposobem montażu, ponieważ wykorzystuje on siłę rozporu. Mocuje się go w futrynie pomiędzy wejściem z jednego, do drugiego pomieszczenia. Jest to przyrząd bardzo praktyczny i sprawdza się szczególnie w wynajmowanych mieszkaniach, ponieważ montaż nie wymaga wiercenia. Niestety jego budowa bardzo ogranicza nasze możliwości treningowe, gdyż składa się on wyłącznie z jednej rury.
  • Drążek mocowany wspornikowo– to przyrząd, który mocowany jest do ściany za pomocą haków oraz śrub. Taki sposób gwarantuje stabilność i dużą wytrzymałość. Drążki montowane tą metodą, dostępne są na rynku w wielu konfiguracjach. Dzięki temu mamy naprawdę bardzo duży wybór. Tym samym możemy dopasować przyrząd bezpośrednio do naszych potrzeb.

Jaki rodzaj drążka wybrać?

Nie ma wątpliwości, że najlepszym wyborem jest zakup wielofunkcyjnego drążka mocowanego wspornikowo. Daje nam on bowiem ogromne pole do popisu w zakresie domowych ćwiczeń i pozwala pracować nad rozwojem wielu partii mięśniowych. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny sprzęt, warto przyjrzeć się tym, co oferuje nam w tej chwili rynek. W sklepach sportowych i na portalach aukcyjnych dostępne są drążki do ćwiczeń często w bardzo niskich cenach. Przekłada się to na jakość wykonania oraz funkcjonalność produktu. Trudno w tym przypadku o zadowolenie. Jako producent sprzętu sportowego wiemy, czego potrzebują nasi klienci. W naszej ofercie znaleźć można dwa modele drążków do ćwiczeń. Nasz drążek wielofunkcyjny 2w1 D8 szybko zdobył uznanie konsumentów. Montowany jest na hakach, co pozwala na odwracanie drążka, tym samym zmieniając jego konfiguracje i zwiększając spektrum możliwości. Wiadomo, że kupując domowy sprzęt, chce się, aby zajmował on jak najmniej miejsca, a dawał jak najwięcej możliwości. Tak właśnie jest w przypadku rozwiązań BenchK.

Najlepsze miejsce na montaż drążka w domu

Drążki ścienne dają nam wiele możliwości w zakresie ich montażu. Warto jednak zadbać by przyrząd ładnie komponował się z wnętrzem lub był umiejscowiony tak, aby nie był zbyt widoczny. To z resztą kolejny atut drążka D8 marki BenchK. Dzięki hakom można łatwo zdjąć go ze ściany. Tym samym zamontować można go nawet w pokoju dziennym lub w przedpokoju. Świetnym miejscem na drążek jest także sypialnia. A to przede wszystkim z tego powodu, że przyrząd będzie nas motywował do ćwiczeń od razu po przebudzeniu.

Polecane artykuły na blogu:

Ćwiczenia dla początkujących w domu

Postanowiłeś w końcu zadbać o siebie, swoje zdrowie oraz kondycję, w efekcie czego zamierzasz regularnie ćwiczyć. Jednak o pójściu na siłownię czy klubu fitness nie ma mowy i chcesz zacząć treningi w domu. Konieczne więc będzie poznanie podstawowych zasad oraz ćwiczeń dla początkujących, które nie zniechęcą Cię do dalszej pracy lecz będą zachętą do sięgania po więcej.

Korzyści i możliwości treningu w domu

Trening w domu może być równie skuteczny jak ten wykonywany w profesjonalnym i dedykowanym temu miejscu. Ćwiczenie w domu to też wiele korzyści, chociażby tych technicznych. Po pierwsze, prywatność dzięki której czujesz się swobodnie i bezpiecznie. Jest to szczególnie ważne gdy właśnie rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem, gdyż nikt nas nie sprawdza, nie ocenia a także możemy ćwiczyć kiedy chcemy, ile chcemy i jak chcemy.  Po drugie, mamy swoją prywatną przestrzeń na trening, której nie musimy z nikim dzielić. Nie musi to być od razu w pełni wyposażona siłownia. Wystarczy nawet niewielka, wydzielona część mieszkania, gdzie zamieścimy prosty sprzęt i narzędzia do ćwiczeń. Może to być na przykład drabinka gimnastyczna, która świetnie sprawdzi się do wykonywania początkowego, jak i profesjonalnego treningu domowego.

wiczenia dla poczatkujących w domu

Drabinki gimnastyczne BenchK – Zobacz ofertę

Firma  BenchK oferuje drabinki gimnastyczne które dodatkowo mogą pełnić funkcję dekoracyjną oraz funkcjonalną- w szybki sposób, przy użyciu dedykowanej dostawki, mogą stać się miejscem do pracy przy laptopie. Wracając do korzyści z treningu w domu- po trzecie domowy trening pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, nie wiąże się on bowiem z zakupem karnetu na siłownię czy fitness. To także oszczędność czasu, gdyż wszystko masz na wyciągnięcie ręki i możesz ćwiczyć w domu o każdej porze, bez konieczności dojazdu we właściwe miejsce.

Trening w domu dla początkujących

Podjęcie decyzji o regularnej aktywności było bardzo ważnym krokiem w Twoim życiu. Co prawda początki nigdy nie są łatwe, gdyż musimy w pewnym sensie rozruszać nasze ciało oraz przygotować odpowiedni plan działania, jednak szybko dostrzegalne efekty staną się z pewnością kołem napędowym i jeśli już się wprawimy w domowy trening, będziemy chcieć więcej i więcej.

Należy jednak pamiętać o kilku zasadach- przede wszystkim warto odbyć konsultację lekarską i upewnić się, że niema żadnych przeciwwskazać zdrowotnych, które mogłyby przeszkodzić lub uniemożliwić trening i zakres ćwiczeń. Warto także zadbać o właściwy, wygodny strój i obuwie a także o ciągłym uzupełnianiu płynów po każdym treningu. Elementem obowiązkowym jest także rozgrzewka, która pomoże w uniknięciu wszelkich kontuzji podczas treningu właściwego.

Ćwiczenia w domu dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningami należy pamiętać, by nie przesadzać z intensywnością oraz ilością ćwiczeń. Na początek wystarczy wykonać po jednym ćwiczeniu na dany obszar ciała. Przedstawiony tutaj zestaw ćwiczeń dedykowany jest osobom początkującym i opisuje ćwiczenia wykonywane z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej.

Ćwiczenia na silne ramiona i barki

Pierwszym ćwiczeniem są podciągnięcia na drabince. Aby je wykonać należy stanąć tyłem do drabinki i chwycić szczebel wysoko nad głową, mając wyprostowane w łokciach ręce. Powinniśmy uchwycić w tym miejscu, by możliwe było swobodne zwisanie tuż nad powierzchnią podłoża. Następnie utrzymujemy się w takiej pozycji przez pewien czas.

Drugie ćwiczenie na ramiona ale i wzmocnienie mięśni pleców polega na tym, że stajemy przodem do drabinki w odległości ok. 40 cm od drabinki, po czym chwytamy za szczebel na wysokości klatki piersiowej i trzymając stabilnie stopy na podłożu będąc w lekkim rozkroku przybliżamy klatkę piersiową do drabinki, zginając jednocześnie ręce w łokciach, po czym odpychamy się i wracamy do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia na brzuch

Jest to najbardziej kłopotliwa partia ciała, dlatego chętnie nad nią pracujemy. Odpowiednim ćwiczeniem na brzuch dla początkujących będą brzuszki. Kładziemy się przy drabince tak, by stopami móc uchwycić się za najniższy szczebel dzięki temu zyskamy stabilność i oparcie. Dłonie splatamy za głową i wykonujemy brzuszki, próbując głowę zbliżyć jak najbliżej drabinek.

Drugim ćwiczeniem na brzuch przy drabince są podciągnięcia nóg. Aby je wykonać zaczynamy od pozycji początkowej w zwisie, jak do ćwiczenia na ramiona, po czym zwisając swobodnie wykonujemy podciągnięcia nóg do góry tak, by kolanami sięgać jak najwyżej klatki piersiowej. Możemy także rozszerzyć zakres tego ćwiczenia, wykonując dodatkowo skręty tułowia podczas podciągania kolan.

Ćwiczenia na nogi, uda i pośladki

Najprostszym ćwiczeniem na te partie ciała będzie po prostu wspinanie się po drabince- stajemy przodem do drabinki, po czym wchodzimy po kolejnych szczeblach na samą górę, po czym schodzimy z powrotem. Możemy w tym ćwiczeniu stosować różne tempo.

Drugim ćwiczeniem będą wymachy nóg. Stajemy przodem do drabinki, stopy trzymając w odległości około 40 cm od podstawy drabinki, ręce na wysokości powyżej klatki piersiowej po czym wykonujemy naprzemienne wymachy nogami na boki, jak najwyżej będziemy w stanie.

To tylko kilka ćwiczeń, które można wykonywać w domu rozpoczynając swoją przygodę z treningami. Każdy kolejny dzień będzie zaś okazją do ich rozszerzenia i poznawania kolejnych możliwości, jakie daje drabinka gimnastyczna.

Polecane artykuły na blogu:

Ćwiczenia dla seniorów 60+ na drabince gimnastycznej

Aktywność fizyczna powinna być obowiązkową pozycją w harmonogramie dnia każdego człowieka, bez względu na wiek. Seniorzy to wyjątkowa grupa, u których wykonywanie codziennych ćwiczeń ma na celu nie tylko utrzymanie sprawności fizycznej na właściwym poziomie ale przede wszystkim opóźnienie zmian związanych z procesem starzenia się organizmu. Niemniej zachowanie sprawności ruchowej jest także istotne, gdyż bezpośrednio wpływa na jakość życia i codziennego funkcjonowania. Ponadto każdy, choćby najmniejszy ruch, odbija się pozytywnie na zdrowiu oraz może być doskonałym elementem relaksującym.

Drabinka gimnastyczna jest narzędziem, które daje wiele możliwości i form aktywności dla osób starszych, zapewniając odpowiednie podparcie, dzięki czemu trening z jej użyciem jest w pełni bezpieczny. Poznajmy więc ćwiczenia dla seniorów 60+ na drabince gimnastycznej.

Zacznijmy od przypomnienia czym jest drabinka gimnastyczna. To nieodłączny element każdej szkolnej sali gimnastycznej oraz centrum rehabilitacji ale nie tylko. Doskonale sprawdza się także i w domu, gdyż jest przyrządem sportowym, pozwalającym na wykonywanie wszelkiego rodzaju ćwiczeń rozciągających, wzmacniających czy korekcyjnych oraz treningu rehabilitacyjnego. Co decyduje o fenomenie drabinki gimnastycznej i co sprawia, że warto mieć ją w swoim mieszkaniu? Przede wszystkim fakt, iż jest to narzędzie odpowiednie dla każdego, niezależnie od wieku, pozwalające na wykonywanie ćwiczeń dopasowanych do indywidualnych możliwości każdego człowieka. Dlatego drabinka gimnastyczna jest produktem polecanym dla seniorów, gdyż jest w pełni bezpieczna a ćwiczenia z jej wykorzystaniem nie obciążają mięśni oraz stawów. Szczególnie polecane są drabinki gimnastyczne BenchK, gdyż produkowane są one z zachowaniem wszelkich europejskich norm a także ich szeroka oferta pozwala na dobór odpowiedniej dla siebie, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym.

Drabinki gimnastyczne BenchK zajmują mało miejsca, są łatwe w montażu, mają solidną konstrukcję a także designerski wygląd, pozwalający wpisać im się w każdy wystrój wnętrza. Do drabinek dedykowanych jest także wiele dodatków, w zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji.

Drabinki gimnastyczne BenchK

Ćwiczenia dla seniorów – korzyści

Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku, przynosząc korzyści w postaci dobrej kondycji, właściwej sprawności ruchowej, prawidłowości działania układu oddechowo-krążeniowego, poprawy wyglądu i dobrego samopoczucia. Jednak w przypadku seniorów, każdy przejaw ruchu ma jeszcze dodatkowe znaczenie, bowiem poza wymienionymi powyżej pożytkami, przeciwdziała wielu chorobom podeszłego wieku, w tym nadciśnieniu, miażdżycy, osteoporozie, cukrzycy a nawet chorobie Alzheimera. Poprzez regularne ćwiczenia seniorzy są także mniej narażeni na wszelkie upadki oraz kontuzje, wzmacnia się ich układ odporności, poprawia elastyczność tkanek okołostawowych a przede wszystkim poprawia ogólna sprawność, w dużej mierze wpływająca na komfort codziennego funkcjonowania.

Podstawowe zasady ćwiczeń dla seniorów

Najlepszym treningiem dla seniorów jest wykonywany codziennie zestaw ćwiczeń ogólnokondycyjnych. Czas ich trwania powinien wynosić około 30 minut. Przed przystąpieniem do treningów należy odbyć konsultację lekarską, w celu wykluczenia przeciwskazań do ćwiczeń. Przed rozpoczęciem ćwiczeń właściwych należy wykonać krótką rozgrzewkę, w której najważniejsze jest odpowiednie rozciąganie. Ćwiczenia należy dostosować do indywidualnych możliwości. Pamiętajmy, że bezpieczny dla seniora trening to przede wszystkim powolne, dokładne ruchy a nie ich tempo. Podczas aktywności trzeba także monitorować swoje tętno (jego wartość maksymalna nie może przekroczyć wartości obliczanej według wzoru 220 – wiek).  Ważne jest także kontrolowanie oddechu.

Przykładowy zestaw ćwiczeń dla seniorów na drabince gimnastycznej

Ćwiczenia dla seniorów w domu to najlepsze rozwiązanie na aktywność fizyczną dla osób starszych, które wolą domowe zacisze od siłowni czy basenu. Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń, które są bezpieczne dla każdej osoby 60+.

  1. Pierwsze ćwiczenie przyczyni się do zachowania prawidłowej stabilizacji postawy oraz równowagi ciała. W celu jego wykonania należy stanąć tyłem tuż przy drabince a następnie wykonać półprzysiad, zachowując kąt prosty pomiędzy nogami ugiętymi w kolanach a drabinką, wygodnie i pewnie oprzeć plecy o szczeble, stop utrzymując w lekkim rozkroku. Ćwiczenie polega na unoszeniu przed siebie w tym samym momencie ręki oraz nogi, z tym że podczas wyciąganiu prawej ręki, podąża za nią lewa noga. Należy w takiej pozycji wytrzymać kilka sekund po czym opuścić rękę i nogę oraz powtórzyć 5 razy, zmieniając kończyny.
  2. Drugie ćwiczenie zadba o funkcje kończyn dolnych oraz wzmocni mięśnie okolic bioder i stawów kolanowych. Aby je wykonać należy stanąć twarzą do drabinki, obiema rękami chwycić szczebla drabinki na wysokości powyżej klatki piersiowej a następnie wykonywać naprzemienne, dynamiczne wymachy na boki oraz zgięcia w kolanie raz jednej, raz drugiej nogi. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy.
  3. Trzecie ćwiczenie angażuje niemal wszystkie mięśnie i stawy człowieka a także włącza do działania także i mózg. Polega na wchodzeniu oraz schodzeniu z drabinki. Należy stanąć przodem do drabinki a następnie pamiętając o zachowaniu trzech punktów podparcia- dwie stopy i dłoń bądź stopa i dwie dłonie stykające się z drabiną, powoli wspiąć się na sam szczyt, po czym ostrożnie zejść na dół. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.

Trening po 60-tym roku życia to nie tylko sposób na utrzymanie właściwej kondycji fizycznej oraz dbałość o ważne zdrowie. To także szansa na samodzielność, dobrą jakość życia, poprawę samopoczucia oraz recepta na młodość ciała i umysłu.

Polecane artykuły na blogu:

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta