Drabinka koordynacyjna w domu – dlaczego warto ją mieć

Drabinka koordynacyjna w domu – dlaczego warto ją mieć

28 września 2020

Koordynacja ruchowa to zsynchronizowanie danych działań w czasie i przestrzeni, a prościej rzecz ujmując, jest to zręczność oraz zwinność naszego ciała. Pozwala ona na szybkie, płynne oraz złożone wykonywanie danych ruchów. Jest to pewnego rodzaju umiejętność, którą możemy rozwijać i kształtować. Możemy to robić przy użyciu pewnych narzędzi, jak chociażby drabinki koordynacyjnej. Dlaczego warto mieć ją w domu i czemu powinny z niej korzystać zwłaszcza dzieci? O tym w niniejszym artykule.

Zakres pojęcia koordynacji ruchowej

Koordynacja ruchowa pełni ważną rolę w życiu każdego człowieka, bowiem ułatwia i usprawnia mu codzienne funkcjonowanie, pozwala w porę reagować na pewne bodźce a także wpływa na zwinność i zręczność, które są szczególnie istotne w przypadku sportowców. Ponadto w swoim zakresie obejmuje także takie kwestie jak równowagę, pamięć ruchową, czas reakcji, koncentrację, podzielną uwagę, czucie mięśniowe, orientację przestrzenną, poczucie rytmu czy zdolność sprzężenia. Koordynacja bowiem ściśle związana jest z układem nerwowym człowieka. Jak więc widzimy, nasza koordynacja wystawiana jest na próbę na każdym kroku- i to dosłownie, bowiem związana jest ona także i z umiejętnością chodzenia.

Rozwój koordynacji

Koordynacja jest to pewna umiejętność, którą nabywamy i rozwijamy poprzez ćwiczenia. Kluczową kwestią w kształtowaniu koordynacji ruchowej jest regularna aktywność fizyczna, gdyż to właśnie poprzez wszelkiego rodzaju aktywności i ćwiczenia poprawiamy naszą sprawność. Można i należy robić to oczywiście na wszystkich etapach życia, jednak najlepszym do tego okresem jest wiek 7-12 lat. Wpływ na to ma świadomość ruchowa, która właśnie wtedy zaczyna kształtować się u dzieci. Uważa się, iż główne nawyki w tym zakresie nabywane są właśnie w tym wieku, później koordynację ruchową można jedynie poprawiać. Choć dziecko ma wtedy opanowane podstawowe czynności ruchowe, a więc chodzenie, bieganie, siadanie, wstawanie czy sięganie po różnorakie przedmioty, to ruchy te nie są w pełni skoordynowane i precyzyjne. Należy więc pracować nad nauką koordynacji ruchowej, by w przyszłości mieć pełną kontrolę nad ruchami własnego ciała.

Zobacz drabinki BenchK w sklepie internetowym

https://benchk.com/sklep/

Koordynację najlepiej wykształcać poprzez odpowiednie i efektywne ćwiczenia. Najlepszym ku temu narzędziem będzie drabinka koordynacyjna, która zamontowana w domu pozwoli na zadbanie nam, rodzicom, o sprawność swoich pociech. Oczywiście nie bez znaczenia są tu indywidualne predyspozycje każdego dziecka, niemniej każde regularne ćwiczenia będą przynosiły korzystne efekty.

Drabinka koordynacyjna i jej zastosowanie

Ćwiczenia mające na celu rozwój koordynacji ruchowej u dzieci można śmiało wykonywać w domu. Są one bardzo proste i nie wymagają użycia zarówno dużej przestrzeni, jak i skomplikowanych sprzętów. Jednym z narzędzi, które świetnie sprawdzi się w domu i posłuży do wykonywania ćwiczeń, jest drabinka koordynacyjna.

Wśród propozycji ćwiczeń, które można realizować przy jej użyciu jest:

– naprzemienne unoszenie raz jednej, raz drugiej nogi;

– wspinanie po szczeblach drabinki;

– przeskoki naprzemienne ze stopą kładzioną na najniższym szczeblu drabinki;

– „świeca” przy drabinkach;

– stanie na rękach przy drabinkach, itp.

Drabinka koordynacyjna to jeden z najlepszych sprzętów pozwalających na kształtowanie koordynacji ruchowej. Firma BenchK jest uznawanym producentem drabinek gimnastycznych, które przyczyniają się do formowania koordynacji ruchowej wśród dzieci, ale także i jej utrzymania bądź poprawy u dorosłych.

Jednym z atutów drabinki koordynacyjnej BenchK jest jej niewielkie zapotrzebowanie na przestrzeń, dzięki czemu można jej używać nawet w malutkim mieszkaniu, montując w dowolnym miejscu- korytarzu, salonie, pokoju dziecka. Dzięki designerskiemu wyglądowi i dbałości o każdy szczegół, a także możliwości doboru kolorystyki sprzętu, drabinki gimnastyczne BenchK wpiszą się w charakter każdego wnętrza. Dzięki temu, że są one wielofunkcyjne poprzez zastosowanie dodatkowych akcesoriów, takich jak kółka gimnastyczne, lina do wspinania z huśtawką jeszcze bardziej zwiększy zakres możliwych ćwiczeń koordynacyjnych, zaś materac gimnastyczny zapewni bezpieczeństwo oraz komfort podczas aktywności.

Drabinka gimnastyczna jest obecnie akcesorium, nad którym warto pomyśleć, by znalazło się również i w Twoim domu.  Przynosi bowiem wiele wymiernych korzyści, wpływając pozytywnie na rozwój koordynacji ruchowej naszych dzieci a także jej poprawy u nas samych.

Polecane artykuły na blogu:

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta

Skip to content