Zabawy z dziećmi w domu — ćwiczenia gimnastyczne i inne możliwości

Zabawy z dziećmi w domu — ćwiczenia gimnastyczne i inne możliwości

11 marca 2020

Czas spędzony w domu z dziećmi nie musi być nudny. Można wykorzystać go na wspólną zabawę, nawiązanie bliższych relacji, wspólne rozmowy i wygłupy. Dzieci, niezależnie od wieku, mają dużą potrzebę ruchu, warto to wykorzystać i namówić dzieci do aktywności fizycznej. Dzięki temu będą mogły rozładować nadmiar energii oraz zadbać o zdrowie. Co można robić, gdy pogoda nie dopisuje albo z jakiś przyczyn nie można wyjść z domu? Warto na jakiś czas odstawić komputer i telewizor, wybrać zabawy, które zaangażują wszystkie zmysły i pozwolą odpocząć od elektroniki. Oto niektóre propozycje zabaw, które można wykorzystać, aby wywołać uśmiech na dziecięcej buzi.

Teatrzyk

Zabawa w teatrzyk znana jest od dawna, uwielbiają ja wszystkie maluchy. Do zabawy można wykorzystać dostępne w domu pluszaki lub pacynki, można również powycinać postacie z papieru. Można bawić się w teatrzyk paluszkowy, teatrzyk kukiełkowy, teatrzyk cieni czy pantomimę. Do zabawy przyda się koc lub tektura, która zastąpi scenę oraz duża ilość pomysłów. Zabawy teatralne nie tylko potrafią zająć dziecko na długie godziny, wpływają również na rozwój intelektualny, pomagają w kształtowaniu charakteru, ćwiczą wymowę. Zabawa uczy rozładować emocje, pomaga zrozumieć otaczający świat. Teatrzyk świetnie rozwija wyobraźnię, dziecko może wcielać się w różne role, być tym, kim tylko zamarzy.

Slalom

Zabawa ruchowa, która nie tylko pozwala zająć czas, ale również rozwija zmysł równowagi, poprawia koncentrację, ćwiczy zapamiętywanie i koordynację ruchową. Do ułożenia slalomu można wykorzystać zabawki, butelki z wodą lub inne, dostępne przedmioty. Aby utrudnić poruszanie się między położonym przeszkodami, można zawiązać oczy. Na początku dziecko może przejeść slalom wszystko bacznie obserwując, musi zapamiętać ułożenie przedmiotów i ponownie przejść z opaską na oczach. Gdy dziecko bezbłędnie pokona slalom, można go utrudnić, dokładając kolejne przedmioty. Zabawa na pewno wywoła sporo śmiechu i pozytywnych emocji.

Drabinki gimnastyczne dla dzieci i dorosłych BenchK

Tor przeszkód

Do tej zabawy również nie trzeba specjalnego sprzętu. Przeszkody można ułożyć ze wszystkiego, co mamy pod ręką. Mogą to być kartony, poduszki, butelki, linki czy krzesła. Aby dziecko miało dużo frajdę, warto wymyślić przeszkody, które będą miały różny poziom trudności. Tor przeszkód może obejmować np. przeskakiwanie poduszek na jednej nodze, wdrapanie się na krzesło lub drabinkę, szybkie wejście i wyjście z kartonu, przekładanie przez siebie opaski czy przeczołganie się kilka metrów po podłodze. Jednym z zadań może być rzut do celu lub skoki w worku. W zabawie liczy się pomysłowość, można wymyślać niezliczoną ilość przeszkód. Tor przeszkód można pokonywać na czas, można zapisywać wyniki i sprawdzać, kto jest lepszy – dziecko czy rodzic.

Zabawy ze sprzętem gimnastycznym

Aby dzieci mogły spożytkować swoją energię, warto zaopatrzyć się w sprzęt sportowy. W domu idealnie sprowadzą się różnej wielkości piłki, skakanka i drabinka. Drabinka gimnastyczna to sprzęt, który idealne sprawdzi się u dzieci w każdym wieku. Można ją zamontować w dziecięcym pokoju lub salonie. Jest montowana do ściany, więc zajmuje mało miejsca, a daje możliwość wykonywania wielu ćwiczeń i zabaw. Na drabince można wykonywać ćwiczenia rozciągające, wzmacniające lub korekcyjne, które niwelują wady postawy. Oczywiście kupując drabinkę, warto wybrać taką, która jest nie tylko funkcjonalna, ale również dobrej jakości, estetyczna. Dobrym wyborem są drabinki gimnastyczne dla dzieci BenchK, które są certyfikowane, zapewniają bezpieczeństwo i ułatwiają codzienną aktywność. Drabinki mają bogate wzornictwo, dlatego można ją łatwo wkomponować do każdego wnętrza, mogą na nich ćwiczyć zarówno dorośli, jak i dzieci. Można wybrać model z drążkiem do podciągania, kółkami gimnastycznymi oraz liną z huśtawką, które uatrakcyjnią ćwiczenia.

 

Poszukiwacze skarbów

Dzieci mają wielką wyobraźnię, więc skarbem może być wszystko. Warto wybrać jeden przedmiot i ukryć go przed dzieckiem. Zabawa polega na szukaniu skarbu. Aby ułatwić poszukiwania, rodzic może podpowiadać, mówić ciepło, zimno. Zabawę w poszukiwanie skarbów w wersji dla starszych dzieci można wzbogacić o mapkę, na której będą wskazówki do odnalezienia poszukiwanego przedmiotu lub dodać zadania specjalne. Dziecko może np. wykonać kilka przysiadów, aby otrzymać kolejne wskazówki. Znalezienie skarbu można zakończyć nagrodą dla dziecka.

Zabawa w pająka

Do tej zabawy potrzebny będzie sznurek i elementy, o które można go zaczepić. Sznurek należy zaplątać o stół, krzesła i fotele, tak aby utworzył pajęczynę. Zadaniem dziecka jest przejście miedzy sznurkiem, tak aby go nie dotknąć. Dotknięcie skutkuje punktem karnym lub ponownym przejściem przeszkody. Zabawa wymaga skupienia i precyzji, dziecko musi pomyśleć i obrać jakąś taktykę, aby nie dotknąć sznurka. Rozwija zręczność i gibkość, pozwala rozciągnąć mięśnie.

Kalambury

Zabawa lubiana przez dzieci i dorosłych. Potrzebna będzie duża kartka i mazaki. Jedna z osób, dziecko lub rodzic, wymyśla jakieś przedmiot lub przysłowie i rysuje je na kartce. Zadanie polega na jak najszybszym odgadnięciu, co rysujący ma na myśli. Im więcej osób uczestniczy w zabawie, tym więcej śmiechu.

Zabawy z serii „zrób to sam”

Zabawa dla dzieci, które uwielbiają prace manualne. Wybór jest tutaj bardzo duży, do zabawy można wykorzystać masy plastyczne, masy solne, skrawki materiału lub przedmioty nadające się do recyklingu. Dzieci w towarzystwie dorosłych mogą wykonywać figurki z różnych mas, mogą tworzyć zabawki z rolek po papierze czy plastykowych butelek. Starsze dzieci mogą uszyć maskotkę ze skrawków wełny i kawałków tkanin, zrobić bransoletki z dostępnych w domu koralików lub wykonać domek z kawałków drewna. Pomysłów jest mnóstwo, trzeba tylko wykazać się dużo wyobraźnią i kreatywnością.

Zabawy ruchowe są bardzo ważne dla rozwoju każdego dziecka. Warto wykorzystać czas spędzony w domu i namówić dzieci do aktywności. Zaowocuje to prawidłowym rozwojem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Aktywność fizyczna poprawia nastrój dziecka oraz pozwala rozładować emocje. Czas spędzony z rodzicami pozwala na wzmocnienie więzi rodzinnych, uczy rywalizacji oraz pokonywania własnych słabości.



Polecane artykuły na blogu:

 



DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta

Skip to content