Gimnastyka w domu – jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Gimnastyka w domu – jakie ćwiczenia warto wykonywać?

25 lutego 2020

Gimnastyka korekcyjna jest świetnym sposobem na eliminowanie wad postawy. Przydaje się zwłaszcza dzieciom i młodzieży, ale może być również korzystna dla dorosłych. Aby zacząć ćwiczyć, nie musisz zapisywać się na specjalne zajęcia gimnastyczne. Wiele z ćwiczeń można bowiem z powodzeniem wykonywać w domu — nawet bez profesjonalnego sprzętu. Jeśli Ty lub Twoje dziecko uczęszczacie już na zajęcia korekcyjne, to domowa gimnastyka będzie dla was doskonałym uzupełnieniem tych zajęć.

 

Samodzielne ćwiczenia gimnastyczne w domu

Ćwiczenia gimnastyczne można wykonywać w celu zapobiegania powstawaniu wad postawy oraz korygowania już istniejących. Aby zacząć je stosować, nie potrzebujesz wielu różnych specjalistycznych sprzętów. Wystarczą drabinka gimnastyczna i odpowiedni materac — znajdziesz je w naszej ofercie. Jakie ćwiczenia przy ich pomocy możesz wykonywać?

Unoszenie nóg i tułowia na leżąco

Dla wygody i bezpieczeństwa ćwiczenie to wykonywać można na materacu gimnastycznym. Ułóż się na brzuchu i umieść dłonie po bokach głowy. Pozostając w takiej pozycji, unieś  jednocześnie tułów, ręce i nogi, wytrwaj kilka sekund, a następnie je opuść. Liczba powtórzeń powinna być uzależniona od możliwości, ale poleca się robienie tego od pięciu do dziesięciu razy. 

Ściąganie łopatek w pozycji siedzącej 

Usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami. Następnie spleć dłonie z tyłu głowy i powoli ściągaj łopatki, odchylając łokcie do tyłu. Próbuj rozciągać się jak najmocniej – oczywiście w miarę własnych możliwości. Granicą powinno być tutaj delikatne uczucie bólu. Na koniec powróć do pozycji wyjściowej. Zalecane jest wykonanie od ośmiu do dziesięciu powtórzeń tego ćwiczenia.

Klęczące rozciąganie ramion

Do tego ćwiczenia, które przydatne jest we wzmacnianiu i otwieraniu ramion, potrzebował będziesz drabinki gimnastycznej. Uklęknij i złap dłońmi za szczebelek znajdujący się na takiej wysokości, abyś mógł utrzymać ramiona w linii z tułowiem. Pozostań w tej pozycji jak najdłużej, ale uważaj na mogący pojawić się ból.

Półzwis tyłem na drabince

Stań tyłem do drabinki, wyciągnij w górę ręce i chwyć odpowiedni stopień. Następnie ugnij nieco kolana i spróbuj pozostać w takiej pozycji jak najdłużej. Ćwiczenie to polecane jest zwłaszcza w przypadku korygowania lub zapobiegania skoliozy u dzieci. Rozciąga kręgosłup, a także wzmacnia mięśnie ramion, stawy łokciowe i nadgarstki. 

Gimnastyka w domu - ćwiczenia na drabince gimnastycznej (1)

“Pompki” przy drabince

Postaw stopy na najniższym stopniu drabinki, a dłońmi chwyć szczebelek na wysokości klatki piersiowej. Trzymaj się drabinki na wyciągniętych rękach, a potem ugnij ręce w stawach mięśniowych. Ćwiczenie możesz powtarzać dowolną ilość razy, ale pamiętaj przy tym o zachowaniu prostego kręgosłupa. 

Wygięcie do przodu

Stań tyłem do drabinki, ustań na najniższym stopniu, wyciągnij ręce do góry i chwyć dłońmi odpowiedni szczebelek. Następnie wygnij tułów do przodu, rozciągając przy tym mięśnie brzucha. Staraj się wydychać powietrze podczas wyginania do przodu. Liczbę powtórzeń dostosuj do własnych możliwości, uważając na ból w dolnym odcinku kręgosłupa.

Gimnastyka w domu - ćwiczenia na drabince gimnastycznej (1)

Jak widzisz, nie potrzeba wiele, aby zadbać o zdrowie i prawidłową postawę z pomocą gimnastyki korekcyjnej. W domu można ćwiczyć bez żadnego sprzętu, ale warto zaopatrzyć się w drabinkę gimnastyczną i specjalny materac. 

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta

Skip to content