Huśtawki dla dzieci w domu? Co zrobić by było bezpiecznie?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które nie lubiłoby bujania. Huśtawka jest jednym z obowiązkowych elementów każdego podwórka i gwarantem udanego oraz szczęśliwego dzieciństwa. Wie o tym każdy dorosły, który z perspektywy lat, z błogim uśmiechem na twarzy wspomina dziecięce lata i przewieszoną przez gałąź drzewa linę lub przywiązaną oponę, które służyły za huśtawkę. Oczywiście huśtawka ogrodowa  to standard i ma swoje zalety, gdyż pozwala na zabawę na świeżym powietrzu oraz bujanie bez ograniczonej przestrzeni. Jednak nieodpowiednie warunki atmosferyczne oraz sezon jesienno-zimowy nie sprzyjają harcom w ogrodzie. Stąd najlepszą alternatywą jest huśtawka dla dzieci w domu. Jeśli dodatkowo wspiera ona rozwój fizyczny dziecka to niewątpliwie bonus.

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było szczęśliwe i uśmiechnięte a co najważniejsze-zdrowe. Można połączyć ze sobą wszystkie te elementy, montując w domu drabinkę gimnastyczną z huśtawką oraz innymi akcesoriami dla dzieci, jak na przykład kółka gimnastyczne. Tworzymy w ten sposób idealne miejsce, służące zarówno do najlepszej, domowej zabawy, jak i do aktywności ruchowej, tak koniecznej do prawidłowego rozwoju dziecka. Taka huśtawka będzie narzędziem do wykonywania ćwiczeń równoważnych oraz wzmocnienia mięśni rąk i ramion.

Domowe huśtawki dostępne na rynku

Możliwości jest naprawdę wiele. Począwszy od stojących huśtawek, które dedykowane są wyłącznie najmniejszym dzieciakom, poprzez plastikowe lub drewniane montowane do futryny drzwi, po ozdobne huśtawki mocowane do sufitu. Takie rozwiązania mają jedną, znaczącą wadę – zabierają dość dużo miejsca. Huśtawka mocowana w drzwiach utrudnia poruszanie się pomiędzy pomieszczeniami oraz konieczny jest jej demontaż po każdej zabawie, zaś  huśtawka wieszana do sufitu umieszczana musi być pośrodku pomieszczenia, by możliwe było swobodne jej poruszanie się podczas huśtania. Dodatkowo pierwsze dwie wymienione są odpowiednie dla dzieci jedynie do pewnego wieku i osiągnięcia określonej wagi. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, najważniejsze jest zdrowie naszych pociech. Co więc zrobić, by było bezpiecznie?

Drabinka gimnastyczna z huśtawką

Do oferty huśtawek dostępnych na rynku zaliczyć należy jeszcze wspomnianą już wcześniej huśtawkę zawieszoną na drabince gimnastycznej. Jest to jedno z najlepszych i najbezpieczniejszych rozwiązań. Dlaczego? Postaramy się wyjaśnić.

W pierwszej kolejności jeszcze przed zakupem musimy wybrać odpowiednie miejsce do montażu sprzętu. Huśtające się dziecko nie może stwarzać zagrożenia zarówno dla siebie, jak i pozostałych domowników. Drabinka gimnastyczna z huśtawką montowana jest przy ścianie i nie zabiera dużo miejsca, dzięki czemu można swobodnie poruszać się po pomieszczeniu, nawet gdy dziecko akurat się na niej bawi, bez obaw, że kogoś niechcący uderzy. Kolejną zaletą drabinki z huśtawką jest to, że może z niej korzystać cała rodzina. Wytrzymała konstrukcja drabinki (max. obciążenie od 120 do 150 kg) i akcesoriów (do 80 kg) pozwala korzystać z nich zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Nic tak przecież nie umacnia rodziny, jak wspólne spędzanie czasu. Kolejnym argumentem przemawiającym za słusznością montażu drabinki z huśtawką gimnastyczną jest wielofunkcyjność tego rozwiązania. Daje ono bowiem dorosłym możliwość ćwiczeń, a dzieciom zapewnia rozwój ruchowy poprzez zabawę. Huśtawka gimnastyczna w formie talerza na linie jest doskonałym narzędziem do wzmacniania mięśni rąk i siły fizycznej, rozwoju układu równowagi oraz potęgowania odwagi dziecka.

Jesteśmy pionierem w produkcji drabinek gimnastycznych, w tym wielofunkcyjnych drabinek z osprzętem sportowym takim jak: drążek do podciągania, poręcze do ćwiczeń, ławka treningowa i akcesoria gimnastyczne. Posiadamy bogatą ofertę produktów nowej generacji, które wyróżniają się funkcjonalnością i designerskim wyglądem. Jest to szczególnie ważne z tego względu, iż większość osób przywiązuje dużą uwagę do wystroju swoich domów i mieszkań. Oferowane przez nas drabinki zaprojektowane zostały tak, by nie tylko urozmaicić wystrój pomieszczenia, lecz stać się jego niezbędnym elementem z zachowaniem estetyki i nowoczesnego charakteru. Drabinki te są wielofunkcyjne dzięki dodatkowym akcesoriom. Drążki i ławki do ćwiczeń oraz huśtawki czy kółka gimnastyczne pozwalają na szeroki wachlarz możliwości, zarówno podczas zabawy, jak i aktywności fizycznej. Drabinki gimnastyczne BenchK to w 100% polski produkt. Cechuje je wysoka jakość, trwałość oraz różnorodność oferty – poszczególne modele wykonane są z drewna bukowego, lub są połączeniem litego drewna z matowym metalem. Produkty zostały zaprojektowane tak, by poszczególne elementy były ze sobą kompatybilne i możliwe było tworzenie zestawów. Co ważne, drabinki oraz akcesoria produkowane są zgodnie z unijnymi normami bezpieczeństwa dla sprzętu gimnastycznego, zapewniając najwyższą gwarancję bezpieczeństwa.

Polecane artykuły na blogu:

Aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopaka

Chyba żadne pomieszczenie podczas jego urządzania nie przysparza  tak wielu trudności, jak podczas aranżacji pokoju młodzieżowego dla chłopaka. W końcu nie jest to już małe dziecko, gdzie o wszystkim decydują rodzice, jednak to oni są jego inwestorami, dlatego też muszą mieć coś do powiedzenia. Jakimi zasadami więc powinni kierować się podczas urządzania pokoju marzeń dla swojego syna? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu. Jedno jest pewne- aby osiągnąć sukces, należy działać wspólnie.

Własny pokój to niezwykle ważne miejsce dla każdego dorastającego nastolatka. Jest to niekiedy trudny okres, nacechowany młodzieńczym buntem i kształtowaniem się indywidualnych cech osobowościowych. To właśnie one sprawiają, że nastolatkowi podoba się ten a nie inny styl. A przecież własny pokój to pomieszczenie, w którym spędzać będzie bardzo dużo czasu. Dlatego powinien on być nie tylko nowoczesny, funkcjonalny i piękny, lecz przede wszystkim powinien wyrażać styl i charakter jego właściciela. Dzięki temu chętnie będzie spędzał w nim czas, czując się tam po prostu dobrze.

Zanim zaczniemy więc cokolwiek działać w tym kierunku, warto usiąść i omówić kwestię aranżacji pokoju syna. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych konfliktów i sprawi, że dziecko poczuje się przez Ciebie docenione i będzie wiedziało, że liczysz się z jego zdaniem. Pokój młodzieżowy dla chłopca to wnętrze dojrzałe, stylowe oraz charakteryzujące się motywem przewodnim, związanym z wybraną pasją dziecka.

Klucz do udanej aranżacji

Wspomnieliśmy już, że pokój młodzieżowy to miejsce, w którym Wasz syn będzie spędzał mnóstwo czasu- będzie to miejsce nauki, odpoczynku, relaksu, spotkań, szaleństw i innych. Sukcesem udanej aranżacji będzie więc odpowiedni podział pomieszczenia na strefę snu i odpoczynku, strefę nauki, strefę spotkań oraz strefę sportu i rozrywki. Wszystko to zaplanowane powinno być w odniesieniu do wybranej pasji dziecka, co swój przejaw będzie mieć w kolorystyce oraz dodatkach. Fan sportu, piłki nożnej czy boksu z pewnością ucieszy się z pokoju przygotowanego w stylu sportowym, z kolei miłośnik gier komputerowych pokocha wnętrze, w którym postawimy na nowoczesność i technologię. Pamiętajmy jednak, że jako rodzice musimy stać na straży wyborów naszego dziecka tak, by były one zawsze przemyślane i bezpieczne. 

Pokój młodzieżowy dla chłopaka powinien być utrzymany w kolorach stonowanych- szarości, beżów, bieli lub też w połączeniu kolorów delikatnych z tymi intensywnymi- na przykład jedna ściana w kolorze czerwieni, czerni bądź zieleni. Meble w pokoju chłopaka powinny być proste, pozbawione zdobień i dekorów.

Teraz przechodzimy do rzeczy najważniejszej, a mianowicie wydzielenia poszczególnych stref, które będą odpowiadać poszczególnym aktywnościom. Pokój młodzieżowy musi być przede wszystkim wielofunkcyjny. Jednak należy przy tym wszystkim pamiętać o pewnym minimalizmie, a więc tylko to co niezbędne w danej strefie, gdyż chłopcy z natury są bałaganiarzami i im więcej będzie w ich pokoju rzeczy, tym trudniej będzie im zachować porządek. Dobierzmy więc pasujące dodatki, jednak nie przesadzajmy z ich ilością.

Strefa nauki

Po powrocie do domu każdy nastolatek sporo czasu spędza na nauce i odrabianiu zadań. Potrzebuje więc ku temu odpowiedniego miejsca- przede wszystkim wygodnego. A więc obowiązkowym elementem strefy nauki będzie wyprofilowane biurko oraz fotel czy krzesło. Bardzo ważną kwestią jest właściwe oświetlenie miejsca nauki. Najlepsze oczywiście jest światło naturalne, jednak trudno byłoby o jego prawidłowy dostęp w godzinach popołudniowych lub wieczornych, dlatego na biurku powinna znaleźć się lamka biurowa. Nastolatek do nauki potrzebuje także komputera bądź laptopa, należy dobrać więc takie biurko, by znalazło się miejsce i na taki sprzęt- oczywiście musi on być ustawiony na odpowiedniej wysokości. Dobrze, gdyby miejsce to posiadało również szafkę, regał bądź organizery, dzięki którym łatwiej będzie zachować porządek na biurku i strefa będzie bardziej funkcjonalna.

Strefa rozrywki

Przestrzeń ta w dużej mierze uzależniona będzie od pasji syna. Jeśli są to gry komputerowe, oglądanie filmów bądź gry na konsoli, warto pomyśleć o dodatkowym biurku, by oddzielić strefę rozrywki od strefy nauki. Jeśli dziecko lubi czytać zainwestujmy w wygodny fotel, na przykład w formie dużej piłki. Z pewnością będzie to element charakterystyczny dla wnętrza młodzieżowego pokoju. Jest jeszcze coś, co sprawi ogromną radość i będzie chętnie wykorzystywane przez każdego chłopaka- zamontowanie drabinki gimnastycznej. Jest to po pierwsze narzędzie, dzięki któremu zagwarantujemy naszemu dziecku odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, której tak bardzo potrzebuje. Po drugie, po zamontowaniu drabinki do pokoju dziecka będzie to doskonałe miejsce rozrywki nie tylko dla niego samego, ale również i dla jego przyjaciół. Wspólna rywalizacja, zakłady oraz kreatywne pomysły to coś, co nastoletni chłopcy uwielbiają. Firma BenchK oferuje szeroką gamę drabinek gimnastycznych oraz innych akcesoriów, które oprócz tego, że są doskonałym narzędziem służącym do sportu i rozrywki, to dodatkowo ich designerski wygląd sprawia, że będą doskonałym elementem aranżacyjnym młodzieżowego pokoju.

Strefa odpoczynku i relaksu

Pokój młodzieżowy dla chłopaka to także miejsce, w którym relaksuje się i odpoczywa. Koniecznym elementem musi być więc wygodne łóżko z dopasowanym materacem. Obok niego najlepiej postawić niewielką szafkę nocną wraz z lampką, gdyż łóżko nie służy wyłącznie do snu, ale także ma wiele innych zastosowań w celu relaksu- można na nim czytać książki, korzystać z laptopa, tabletu bądź smartfonu bądź po prostu leżeć i leniuchować. W strefie relaksu przyda się także wygodny fotel bądź pufa, gdyż pokój młodzieżowy to także miejsce do przyjmowania gości. Gdy nasze dziecko odwiedzi kolega musi przecież gdzieś usiąść, chociażby podczas oddawaniu się grze w ulubione gry na komputerze.

Jak widzimy, wystarczy dobra współpraca pomiędzy rodzicami a dzieckiem oraz odrobina kreatywności, by stworzyć idealne miejsce dla nastolatka, w którym chętnie będzie spędzać czas, zarówno na pracy, nauce, jak i rekreacji czy odpoczynku.

Prezent na święta dla dziecka – prezent na gwiazdkę

„Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…” słyszymy w radiu czy telewizji i zdajemy sobie sprawę z tego, że to już teraz jest odpowiedni czas, by zacząć myśleć o prezentach na święta dla swoich najbliższych. Nie wspominając już o prezentach od Świętego Mikołaja, których przygotowanie to ostatni gwizdek. Oczywiście największą trudność w doborze świątecznych prezentów mamy zawsze z podarunkami dla dzieci, gdyż to właśnie one najbardziej na nie czekają. Dlatego temat upominków niejednemu z rodziców spędza sen z powiek, gdyż powraca odwieczne pytanie- jaki prezent na gwiazdkę dla dziecka wybrać tym razem?

Dlaczego ten aspekt świąt jest tak istotny? Bowiem w dużej mierze rzutuje on na postrzeganie świąt, całej ich atmosfery, przeżywania, rodzinnego ciepła w dorosłym życiu. Dla niejednego dziecka choinki mogłoby nie być, ale prezenty… Prezenty są obowiązkowym elementem corocznego świętowania. Każdy rodzic przecież pragnie widzieć swoje dziecko szczęśliwe, radosne i uśmiechnięte. I nie chodzi wcale o materializowanie świąt, o kupowanie jak najdroższych, jak najlepszych i jak najwięcej prezentów. Tu nie chodzi w głównej mierze o przedmioty, ale ważne są przeżycia i emocje z nimi związane. Stąd ogromna rola rodziców w doborze właściwego prezentu dla swojej pociechy. Nie idź więc na łatwiznę kupując kolejną lalkę, samochód czy pluszaka lecz pomyśl o czymś alternatywnym, co będzie miało głębszy wymiar.

Zobacz drabinki gimnastyczne BenchK
https://benchk.com/sklep-benchk/

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru?

Przede wszystkim musimy kierować się wiekiem dziecka. Dobierajmy takie produkty, które są odpowiednie  i bezpieczne dla dzieci w danym przedziale wiekowym. Ważna jest również kwestia zainteresowań naszej pociechy, gdyż kupując trafiony prezent możesz mieć pewność, że nie będzie to produkt, który po chwili wyląduje w szafie. Dobrze też, by była to rzecz kreatywna i praktyczna ale także i atrakcyjna wizualnie. Rodzice powinni także wcześniej określić wysokość budżetu, który chcą przeznaczyć na prezenty a także zdecydować, czy w swoim wyborze kierować będą się ilością czy jakością. Niekiedy lepiej jest bowiem kupić jedną, większą rzecz, niż kilka drobnych, które szybko zgubią się pomiędzy pozostałymi zabawkami w dziecięcym pokoju. Co jeszcze- wybierajmy przedmioty, które będą uzupełnieniem tych już posiadanych a nie ich powieleniem- kolejna lalka, kolejne klocki, książki czy przybory szkolne nie zrobią na dziecku aż takiego wrażenia, jakie chcielibyśmy osiągnąć.

Najlepszy prezent na gwiazdkę dla dziecka

Co więc wybrać, by było odpowiedzią na powyższe wskazówki? Zarówno Mikołaj, jak i święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, by podarować swojemu dziecku coś wyjątkowego. Takim prezentem z pewnością będzie drabinka gimnastyczna. Dlaczego? Oto tylko kilka z wielu korzyści, jakie niesie ze sobą taki nietypowy podarunek.

Przede wszystkim jest to produkt, który jest odpowiedni dla dzieci w każdym wieku, a więc będzie także niejako „rósł” wraz z Twoją pociechą. Drabinka gimnastyczna to bowiem wiele możliwości- dla najmłodszych dzieci stanowi idealny element do zabawy, zaś dla starszych także i do rozwijania swoich sportowych pasji a także odpowiedniej dawki aktywności fizycznej dla całej rodziny.

Po drugie nie zasili sterty zabawek w dziecięcym pokoju. Jeden a konkretny produkt, który będzie nie tylko miejscem nauki czy zabawy, ale pełnił będzie także funkcję nowoczesnego wystroju dziecięcego kącika. Drabinki gimnastyczne BenchK świetnie sprawdzą się jako świąteczny prezent dla dziecka, gdyż są to produkty wielofunkcyjne a zarazem o designerskim wyglądzie, który nada wyjątkowego charakteru dziecięcemu pokojowi. Dzięki licznym dodatkom drabinka gimnastyczna BenchK może łatwi i szybko zmienić swoje zastosowanie- z narzędzia sportowego (drążki do podciągania i ławka do ćwiczeń) stać się kącikiem zabaw (dodatkowe akcesoria w postaci kół gimnastycznych oraz liny z huśtawką) bądź miejscem do nauki (nakładka w formie biurka).

Wiesz już, jaki prezent będzie najlepszy dla Twojego dziecka w te święta. Postaw na niezwykły i użyteczny podarunek, który oprócz wymiaru symbolicznego, będzie wymownym znakiem troski o zdrowie naszych pociech.

Ćwiczenia dla otyłych na drabince gimnastycznej

Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Dotyka coraz większej liczby osób w różnym wieku. Istnieje przeświadczenie, że zbędne kilogramy najlepiej zwalczyć poprzez stosowanie żmudnej diety. Nic bardziej mylnego, bowiem sama dieta nawet jeśli da pożądane efekty, to nie utrzymają się one zbyt długo i pojawi się dobrze znany niejednemu efekt jojo. Tylko stosowanie zbilansowanej diety w połączeniu z odpowiednią aktywnością fizyczną pozwolą skutecznie uporać się z problemem nadwagi. Zajmijmy się więc dziś aspektem treningu, jaki powinien stać się obowiązkowym elementem dnia każdego, kogo zmaga się z otyłością. Jest to bardzo ważne, bowiem od naszej aktywności uzależniony jest nie tylko atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim zdrowie naszego organizmu oraz ogólne samopoczucie.

Trening dla otyłych – od czego zacząć

Przede wszystkim potrzebne jest ogromne samozaparcie, bowiem rozpoczęcie ćwiczeń przez osoby z  otyłością nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Trudno się dziwić skoro dotychczas ciało nie było zbyt często zmuszane do jakiejkolwiek aktywności- bowiem zbyt mała ilość ruchu, siedzący tryb życia zarówno w pracy, w szkole, jak i poza nimi są głównym powodem otyłości w naszym kraju. Do tego wszystkiego nieodpowiednia dieta, niekiedy predyspozycje genetyczne czy choroba i do otyłości jeden krok. Ten efekt bardzo osłabia i obciąża ciało, stawy, mięśnie, ogranicza ruchy,  utrudnia oddychanie oraz poruszanie się. Dlatego rozpoczęcie aktywności nie będzie łatwe, stąd też należy się odpowiednio do tego przygotować mentalnie. Przezwyciężenie kryzysowego momentu, który nastąpi dość szybko, będzie już połową sukcesu.

Jeśli już będziemy zmotywowani do działania, następnym krokiem powinna być konsultacja lekarska oraz dobór najlepszej, zbilansowanej diety. Ten pierwszy ma na celu wykluczenie ewentualnych przeszkód zdrowotnych, które uniemożliwiałyby wykonywanie ćwiczeń. Lekarz specjalista z pewnością także da pewne wskazówki odnoszące się do naszych zamiarów regularnych treningów, jak chociażby to, by nie obciążać nadto swoich mięśni i stawów oraz by pamiętać o kontrolowaniu parametrów podczas wykonywania ćwiczeń- przede wszystkim tętna.

drabinka gimnastyczna BenchK Seria 310
Drabinki gimnastyczne sklep

O czym jeszcze musimy pomyśleć? Oczywiście o technicznej stronie naszego przedsięwzięcia. Siłownie czy kluby fitness raczej nie posiadają w swojej ofercie treningów dla osób otyłych. Być może jest to podyktowane tym, iż gdyby nawet taka opcja była dostępna, to niewiele osób by z  niej chciało skorzystać. Osoby, które zmagają się z nadwagą, niechętnie wychodzą ze swojej strefy bezpieczeństwa i komfortu, jaką jest mieszkanie. Zdecydowanie bardziej wolą trening w zaciszu własnego domu. A do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Drabinka gimnastyczna to najlepsze do tego narzędzie. Drabinki gimnastyczne BenchK zajmują niewiele miejsca, są łatwe w montażu, spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa oraz są produktem wielofunkcyjnym. Może na nich ćwiczyć każdy, bez względu na wiek, gdyż ogromną zaletą tego rodzaju sprzętu jest fakt, iż rodzaj ćwiczeń wykonywanych z jej wykorzystaniem można dostosować do swoich możliwości i predyspozycji, dzięki czemu nie dojdzie do przeciążenie organizmu, ciała, mięśni i stawów.  

Przykładowe ćwiczenia dla otyłych z użyciem drabinki gimnastycznej

Wspomnieliśmy już, że trening dla osób otyłych nie może charakteryzować się wzmożoną intensywnością. Należy mieć na uwadze, że zbędnych kilogramów nie da się zgubić w ekspresowym tempie, konieczna jest cierpliwość i regularność ćwiczeń, na przykład trening kardio. To pierwsze ćwiczenie, od którego powinna się zacząć nasza walka z otyłością. Pozwoli ono spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, wzmocnić serce oraz poprawić krążenie.

Jednym z ćwiczeń dla otyłych z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej są przejścia lub przeskoki. W celu wykonania ćwiczenia należy stanąć przodem do drabinki, chwycić dłońmi szczebli na wysokości klatki piersiowej a następnie wykonywać przejścia raz jedną, raz drugą nogą na najniższy lub wyższy szczebel drabinki. Jeśli czujemy się na siłach, przejście możemy zamienić na przeskoki.

Kolejnym ćwiczeniem jest wchodzenie oraz schodzenie do drabinie. Stajemy przodem do drabinki, po czym naszym zadaniem jest wejście na samą górę a następnie ponowne zejście na dół. Tempo dostosujemy do własnych możliwości i pamiętamy przy tym o zasadzie trzech punktów podpory- w jednakowym czasie tylko jedna kończyna odrywa się od drabinki.

Jeszcze innym ćwiczeniem może być unoszenie nóg w zwisie na drążku. Należy stanąć tyłem do drabinki, unieść ręce nad głową i mocno uchwycić szczebla na najwyższej możliwej wysokości. W pozycji swobodnego zwisu należy podciągnąć do brzucha ugięte w kolanach nogi, powtarzając tą czynność 10 razy.

Ćwiczeń z użyciem drabinki gimnastycznej dla osób otyłych ale i nie tylko jest znacznie więcej. Najlepiej dobrać te, które będą skuteczne ale i staną się pewną przyjemnością. Wówczas osiągnięcie sukcesu w odchudzaniu będzie bliższe, niż Ci się wydaje.

Ćwiczenia w domu na drabince gimnastycznej – pomysł na trening

Czy u Ciebie też jest tak, że nie masz czasu na regularne ćwiczenia na siłowni, nie możesz przekonać się do klubu fitness, a bez treningu nie wyobrażasz sobie życia? Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie wielofunkcyjne, które idealnie sprawdzi się w warunkach domowych i może zastąpić nam całą siłownię. Na sprzęt ten składa się drabinka gimnastyczna, poręcz z podłokietnikami i oparciami, drążek do podciągania z uchwytami oraz ławka treningowa. Ta wszechstronna „siłownia” pozwala na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń na wszystkie partie mięśni. Wystarczy na przykład zmienić pozycję drążka, a posłuży jako uchwyt do podciągania lub uchwyt pod sztangę. Ławka jest dwustronna, co oznacza, że nadaje się zarówno do treningu mięśni brzucha, jak i ćwiczeń z hantlami. Co jeszcze możemy wykonywać przy użyciu wielofunkcyjnej drabinki gimnastycznej BenchK? Podpowiadamy.

Ćwiczenia jakie można wykonywać na drabince gimnastycznej – trening w domu

Przede wszystkim pamiętaj, że rozgrzewka przed ćwiczeniami to najważniejsza część wstępna podczas uprawiania treningów. Prawidłowa rozgrzewka zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Jeśli chcesz, aby Twoje ćwiczenia przyniosły lepsze efekty– nie zapominaj o porządnej rozgrzewce. Można pomyśleć, że trening na drabince gimnastycznej może być nudny. W końcu większości sprzęt ten kojarzy się ze szkolną salą gimnastyczną, gdzie zazwyczaj potencjał drabinek nie był w ogóle wykorzystywany. Jednak dzięki temu urządzeniu można wykonać szereg ćwiczeń, które wzmocnią nasz organizm, poprawią kondycję i wymodelują sylwetkę. Wielofunkcyjna drabinka z osprzętem to idealny sprzęt do wykonywania rozmaitych treningów i kombinacji ćwiczeń, które pobudzają wszystkie mięśnie naszego ciała. Do ćwiczeń dodatkowo wykorzystać można taśmy TRX do ćwiczeń z własną masą ciała, gumy oporowe czy mata.

drabinka gimnastyczna BenchK Seria 310

Drabinki gimnastyczne BenchK seria 5 – Zobacz

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha

Unoszenie nóg w podporze

Należy stanąć plecami do drabinki, przedramiona oprzeć na podłokietnikach a dłońmi złapać za uchwyty. Nogi powinny dotykać podłoża. Z tej pozycji unosimy nogi w górę, jak najbliżej klatki piersiowej lub brody, jednocześnie uginając je w kolanach. Chwilę trzymamy uniesione nogi, po czym opuszczamy je do pozycji wyjściowej.

 

Unoszenie nóg w podporze ze skrętami

Podczas tego ćwiczenia należy postępować analogicznie jak w przypadku opisanym powyżej z taką różnicą, iż podczas uniesienia nóg w górę na ugiętych kolanach, należy wykonać skręty dolnej partii ciała- a więc skierować kolana najpierw w lewą a następnie w prawą stronę, starając się dotknąć szczebli, jednocześnie nie odrywając kręgosłupa od drabinki.

 

Unoszenie nóg ze skrętem w zwisie

Złap za górny drążek na szerokość barków i wyprostuj ramiona. W tej wersji ćwiczenia nogi powinny swobodnie zwisać pionowo w dół. Będąc w takiej pozycji unosimy nogi w górę, jak najbliżej klatki piersiowej lub brody, jednocześnie uginając je w kolanach. Chwilę trzymamy uniesione nogi, po czym opuszczamy je do pozycji wyjściowej.

 

Brzuszki na ławeczce

Trzeba wygodnie ułożyć się na ławeczce, zablokować nogi na szczeblu drabinki i ułożyć ręce za głową. Następnie podnosić tułów do góry tak, by czołem sięgać jak najbliżej kolan, ciężar ciała rozkładając między mięśnie brzucha a mięśnie grzbietu.

 

Podciąganie kolan w planku przy pomocy taśm do ćwiczeń

Najpierw należy odpowiednio umocować taśmy. Rozpoczynamy od pozycji wyjściowej, robiąc podpór na wyprostowanych w łokciach rękach tak jak do pompek, ze stopami ustawionymi w uchwytach taśm. Następnie wykonujemy ruch poprzez unoszenie bioder, z jednoczesnym uginaniem kolan, kierując je do klatki piersiowej. W momencie maksymalnego spięcia należy utrzymać pozycję przez kilka sekund, po czym powoli wrócić do pozycji wyjściowej.

 

Unoszenie bioder w podporze na łokciu, bokiem

Rozpoczynamy od położenia się na boku i podparcia ciała na łokciu oraz przedramieniu. Nogi prostujemy w kolanach i łączymy, opierając je na drugim od dołu szczeblu drabinki. Następnie unosimy biodra w górę tak, by tułów był na jednej linii z nogami. Napinamy mięśnie brzucha i pośladków, wytrzymując chwilę w tej pozycji. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy na jednym boku, po czym kładziemy się na drugim boku, by wykonać je na drugą stronę.

 

Ćwiczenia na górne partie ciała

Pompki na poręczach

Jest to ćwiczenie bardzo mocno angażujące górne partie ciała. Aby je wykonać należy stanąć przodem do drabinki w niewielkiej odległości od niej, rękami oprzeć się o uchwyty poręczy tak, by cały ciężar ciała spoczął na rękach. Jedną stopę opieramy stabilnie o podłoże, zaś drugą kładziemy na nią, po czym wykonujemy pompki, uginając ręce w łokciach i przybliżając tułów do drabinek, a następnie prostując i wracając do pozycji wyjściowej.

 

Pompki przy drabince

Ćwiczenie podobne do opisanego powyżej z tą różnicą, iż bez wykorzystania poręczy. Rękami łapiemy szczebla drabinki tak, by cały ciężar ciała spoczął właśnie na nich, obie stopy opieramy stabilnie o podłoże, po czym wykonujemy pompki jak opisano powyżej.

Inverted Row – Podciąganie Australijskie

Do ćwiczenia tego potrzebne będą taśmy umocowane do drabinki. Stajemy w pewnej odległości od drabinki tak, by taśma była napięta. Łapiemy taśmę dłońmi tak, by czuć się stabilnie. Następnie pamiętając o wyprostowanym kręgosłupie, opuszczamy ciało w dół, stopy pozostawiając w tej samej pozycji, zaś cały ciężar ciała przenosząc wyłącznie na dłonie i barki a następnie unosimy je do góry, przyjmując pozycję wyjściową.

 

Biceps przy pomocy taśm do ćwiczeń TRX

Jest to wersja ćwiczenia zbliżona do opisanego powyżej, z taką różnicą, iż staramy się utrzymywać ciało w jednakowej pozycji, używając wyłącznie siły mięśnia dwugłowego ramienia.

 

Triceps przy pomocy taśm do ćwiczeń TRX

Podobnie jak w ćwiczeniu powyżej, tym razem używamy siły mięśnia trójgłowego ramienia, jednak stoimy tyłem do drabinki, chwytając taśmy dłońmi i naprzemiennie opuszczając oraz unosząc ciało siłą mięśni.

 

Wiosłowanie w opadzie jednorącz przy pomocy taśmy oporowej

Aby wykonać to ćwiczenie klękamy lewą nogą na ławce, podpierając się jednocześnie lewą ręką o ławkę, drugą nogę stabilnie stawiamy na podłożu, zaś prawą ręką łapiemy taśmę oporową. Następnie siłą mięśni rąk naciągamy taśmę wykonując opad, uginając w łokciu rękę opartą o ławkę. Po wykonaniu opadu, wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, po czym zamieniamy stronę.

 

drabinka gimnastyczna BenchK Seria 310

Drabinki gimnastyczne BenchK seria 5 – Zobacz

Ćwiczenia na mięśnie nóg i pośladków

Przysiady bułgarskie

Stojąc tyłem do drabinki wybraną nogę opieramy o drugi szczebel od dołu. Drugą mocno stawiamy na podłożu (powinna być ona lekko wysunięta do przodu, jak w przypadku wykroków). Ciężar ciała należy przenieść na nogę wykroczną, wykonując przysiad, schodząc najniżej, jak to możliwe. Utrzymać chwilę, po czym wrócić do pozycji wyjściowej.

 

Wypychanie bioder w pozycji leżącej z nogami zaczepionymi o drabinkę

Kładziemy się przy drabince na macie, stopy opierając na wysokości drugiego szczebla od dołu, ręce kładziemy swobodnie wzdłuż tułowia. Następnie staramy się jak najwyżej wypchać biodra do góry, pozostawiając łopatki „przyklejone” do podłoża.

 

Przysiady z wyskokiem przy pomocy taśm do ćwiczeń

Stajemy przodem do drabinki, chwytając umocowanych taśm na wysokości klatki piersiowej, ramiona mamy lekko ugięte. Utrzymujemy proste plecy i odcinek lędźwiowy, napinamy mięśnie brzucha i pośladki. Następnie wykonujemy przysiad do pozycji poniżej kąta prostego, utrzymując lekko napięte taśmy, po czym następuje dynamiczny wyprost kolan wraz z wyskokiem. Przy opadaniu należy amortyzować skok, uginając kolana, zaś bezpośrednio schodząc do pozycji przysiadu, przygotowujemy się do następnego skoku.

 

Przysiady na jednej nodze przy pomocy taśm do ćwiczeń

Stajemy przodem do drabinki, chwytając oburącz taśm tak, by były one dobrze napięte. Następnie wykonujemy przysiady na jednej nodze, starając się utrzymać równowagę i pracując mięśniami rąk.

 

Stanie na głowie przy drabince

Wykonując to ćwiczenie pamiętajmy o użyciu maty lub materaca gimnastycznego. Należy stanąć przodem do drabinki i położyć przed nimi ręce na podłożu w odległości 20-30 cm. Ramiona ustawiamy na szerokości barków, równolegle do siebie i prostujemy łokcie. Następnie dynamicznie odbijamy się od ziemi, unosząc biodra do góry oraz wykonując wymach nogami ruchem nożycowym do tego momentu, aż wyprostowane nogi oprą się o drabinkę. Utrzymujemy ciężar ciała klika sekund na rękach, po czym wracamy do pozycji wyjściowej.

 

Rozciąganie nóg przy drabince

Ćwiczenie to możemy wykonać w kilku wariantach. W jednym z nich stajemy przodem do drabinki w nieznacznje odległości od niej, jedną nogę trzymając stabilnie na podłożu, zaś drugą, wyprostowaną w kolanie opieramy o szczebel drabinki na takiej wysokości, by utworzyć kąt prosty. Następnie wykonujemy skłon tułowia, by rękoma chwycić szczebla, zaś czołem dotknąć kolana. Inny wariant wykonywanie analogicznych kroków, stojąc jednak bokiem do drabinki.

 

Poniżej znajdziesz opisy wielu innych ćwiczeń, jakie można wykonywać przy pomocy drabinki gimnastycznej z osprzętem.

Wyciskanie hantli na ławce płaskiej

Należy położyć się na ławce płaskiej. Unieść sztangielki w górę- ramiona powinny być ustawione na szerokości barków a nadgarstki tak, aby kciuki skierowane były ku sobie- a następnie opuścić w dół.

Rozpiętki ze sztangielkami leżąc na ławce skośnej

Ławeczkę należy ustawić pod kątem 30-45 stopni. Ćwiczenie rozpocząć z ramionami wyprostowanymi (palce dłoni skierowane są do siebie), a w trakcie ruchu lekko uginamy je w łokciach.

Unoszenie sztangielek bokiem siedząc

W pozycji wyjściowej tułów jest lekko pochylony, ręce ze sztangielkami nieco ugięte w łokciach, opuszczone w dół, dłonie wewnętrznymi stronami skierowane do środka. Ruch unoszenia przy ugiętych rękach, łokcie w każdej fazie ruchu wyprzedzają dłonie. Sztangielki należy unieść powyżej linii barków i bez zatrzymania opuścić powoli w dół.

Arnoldki w pozycji siedzącej

Należy chwycić sztangielki i unieść je na wysokość barków tak, aby palce dłoni były skierowane do ciała, następnie równym tempem trzeba wypchać sztangielki ponad głowę do pozycji, w której jeszcze nie są zablokowane ramiona– podczas wyciskania sztangielek należy obrócić dłonie tak, aby w końcowej fazie ruchu palce były skierowane do przodu.

Unoszenie nóg w podporze

Trzeba stanąć plecami do specjalnej podpory, ramiona oprzeć na poziomych poprzeczkach podpory, dłońmi chwycić uchwyty- w tym momencie ciało znajduje się ponad podłogą. Z tej pozycji nogi należy unieść w górę, w kierunku klatki piersiowej, trzymając je prosto w wersji zaawansowanej lub uginając je w kolanach w wersji podstawowej.

Unoszenie nóg w zwisie na drążku

Należy chwycić drążek prosty nachwytem lub podchwytem. Unieść nogi jak najwyżej do brody. Można również w tym ćwiczeniu wprowadzić skręty tułowia w końcowej fazie unoszenia nóg.

Skręt tułowia w zwisie

Trzeba zawisnąć swobodnie na drążku a następnie podciągnąć nogi i powoli skręcić tułów, na samym końcu zatrzymać się na chwilę. Nie zmieniając położenia nóg skręcić się w drugą stronę.

Pompki na poręczach

Należy złapać poręcze chwytem młotkowym, z nogami ugiętymi pod kątem 90 stopni od ud, a następnie opuścić ciało, uginając łokcie.

Opuszczanie na drążku

Trzeba stanąć na podwyższeniu tak, aby klatka piersiowa była najbliżej drążka. Następnie zgiąć nogi i utrzymując się na zgiętych ramionach wolno obniżyć pozycję.

Podciągnie negatywne

Trzeba wyjść ponad drążek z ziemi i bardzo powoli, zachowując cały czas napięte ciało, opuszczać się w dół, aż do całkowitego wyprostu w łokciach.

Podciąganie na drążku w szerokim chwycie

Należy złapać drążek szerzej niż szerokość ramion i podciągając się tak, by podbródek był powyżej drążka. Następnie powoli opuszcza się ciało.

Skręty tułowia w leżeniu

Kładziemy się na ławce skośnej lub poziomej, plecy i biodra przylegają do podłoża, ręce splecione na karku lub na klatce. Z tej pozycji lekko unosimy barki i głowę, odrywając plecy od podłoża, jednocześnie skręcając tułów raz w jedną stronę, raz w drugą.

Unoszenie nóg w leżeniu na skośnej ławce

Trzeba położyć się na ławce poziomej lub skośnej głową do góry, ramiona za głową, tułów przylega do podłoża. Z tej pozycji unosimy nogi do klatki jednocześnie zginając je lekko w kolanach.   Prawdą jest, że ćwiczenia przy wielofunkcyjnej drabince gimnastycznej przynoszą pozytywne korzyści. Musimy jednak pamiętać o prawidłowo wykonywanych treningach. Istotna jest tu bowiem prawidłowa technika i skupienie podczas ćwiczeń, a także sprawdzony sprzęt treningowy.

drabinka gimnastyczna BenchK Seria 310

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta