Drabinka koordynacyjna w domu – dlaczego warto ją mieć

Koordynacja ruchowa to zsynchronizowanie danych działań w czasie i przestrzeni, a prościej rzecz ujmując, jest to zręczność oraz zwinność naszego ciała. Pozwala ona na szybkie, płynne oraz złożone wykonywanie danych ruchów. Jest to pewnego rodzaju umiejętność, którą możemy rozwijać i kształtować. Możemy to robić przy użyciu pewnych narzędzi, jak chociażby drabinki koordynacyjnej. Dlaczego warto mieć ją w domu i czemu powinny z niej korzystać zwłaszcza dzieci? O tym w niniejszym artykule.

Zakres pojęcia koordynacji ruchowej

Koordynacja ruchowa pełni ważną rolę w życiu każdego człowieka, bowiem ułatwia i usprawnia mu codzienne funkcjonowanie, pozwala w porę reagować na pewne bodźce a także wpływa na zwinność i zręczność, które są szczególnie istotne w przypadku sportowców. Ponadto w swoim zakresie obejmuje także takie kwestie jak równowagę, pamięć ruchową, czas reakcji, koncentrację, podzielną uwagę, czucie mięśniowe, orientację przestrzenną, poczucie rytmu czy zdolność sprzężenia. Koordynacja bowiem ściśle związana jest z układem nerwowym człowieka. Jak więc widzimy, nasza koordynacja wystawiana jest na próbę na każdym kroku- i to dosłownie, bowiem związana jest ona także i z umiejętnością chodzenia.

Rozwój koordynacji

Koordynacja jest to pewna umiejętność, którą nabywamy i rozwijamy poprzez ćwiczenia. Kluczową kwestią w kształtowaniu koordynacji ruchowej jest regularna aktywność fizyczna, gdyż to właśnie poprzez wszelkiego rodzaju aktywności i ćwiczenia poprawiamy naszą sprawność. Można i należy robić to oczywiście na wszystkich etapach życia, jednak najlepszym do tego okresem jest wiek 7-12 lat. Wpływ na to ma świadomość ruchowa, która właśnie wtedy zaczyna kształtować się u dzieci. Uważa się, iż główne nawyki w tym zakresie nabywane są właśnie w tym wieku, później koordynację ruchową można jedynie poprawiać. Choć dziecko ma wtedy opanowane podstawowe czynności ruchowe, a więc chodzenie, bieganie, siadanie, wstawanie czy sięganie po różnorakie przedmioty, to ruchy te nie są w pełni skoordynowane i precyzyjne. Należy więc pracować nad nauką koordynacji ruchowej, by w przyszłości mieć pełną kontrolę nad ruchami własnego ciała.

Zobacz drabinki BenchK w sklepie internetowym
https://benchk.com/sklep-benchk/

Koordynację najlepiej wykształcać poprzez odpowiednie i efektywne ćwiczenia. Najlepszym ku temu narzędziem będzie drabinka koordynacyjna, która zamontowana w domu pozwoli na zadbanie nam, rodzicom, o sprawność swoich pociech. Oczywiście nie bez znaczenia są tu indywidualne predyspozycje każdego dziecka, niemniej każde regularne ćwiczenia będą przynosiły korzystne efekty.

Drabinka koordynacyjna i jej zastosowanie

Ćwiczenia mające na celu rozwój koordynacji ruchowej u dzieci można śmiało wykonywać w domu. Są one bardzo proste i nie wymagają użycia zarówno dużej przestrzeni, jak i skomplikowanych sprzętów. Jednym z narzędzi, które świetnie sprawdzi się w domu i posłuży do wykonywania ćwiczeń, jest drabinka koordynacyjna.

Wśród propozycji ćwiczeń, które można realizować przy jej użyciu jest:

– naprzemienne unoszenie raz jednej, raz drugiej nogi;

– wspinanie po szczeblach drabinki;

– przeskoki naprzemienne ze stopą kładzioną na najniższym szczeblu drabinki;

– „świeca” przy drabinkach;

– stanie na rękach przy drabinkach, itp.

Drabinka koordynacyjna to jeden z najlepszych sprzętów pozwalających na kształtowanie koordynacji ruchowej. Firma BenchK jest uznawanym producentem drabinek gimnastycznych, które przyczyniają się do formowania koordynacji ruchowej wśród dzieci, ale także i jej utrzymania bądź poprawy u dorosłych.

Jednym z atutów drabinki koordynacyjnej BenchK jest jej niewielkie zapotrzebowanie na przestrzeń, dzięki czemu można jej używać nawet w malutkim mieszkaniu, montując w dowolnym miejscu- korytarzu, salonie, pokoju dziecka. Dzięki designerskiemu wyglądowi i dbałości o każdy szczegół, a także możliwości doboru kolorystyki sprzętu, drabinki gimnastyczne BenchK wpiszą się w charakter każdego wnętrza. Dzięki temu, że są one wielofunkcyjne poprzez zastosowanie dodatkowych akcesoriów, takich jak kółka gimnastyczne, lina do wspinania z huśtawką jeszcze bardziej zwiększy zakres możliwych ćwiczeń koordynacyjnych, zaś materac gimnastyczny zapewni bezpieczeństwo oraz komfort podczas aktywności.

Drabinka gimnastyczna jest obecnie akcesorium, nad którym warto pomyśleć, by znalazło się również i w Twoim domu.  Przynosi bowiem wiele wymiernych korzyści, wpływając pozytywnie na rozwój koordynacji ruchowej naszych dzieci a także jej poprawy u nas samych.

Polecane artykuły na blogu:

 

Drabinka rehabilitacyjna w domu dla dziecka i dorosłego

Współczesny styl życia, w którym brak wystarczającej aktywności fizycznej, przewaga pracy siedzącej, zbytnie obciążenie fizyczne i psychiczne- wszystkie te czynniki sprawiają, iż możemy odczuwać ból, zwłaszcza w obszarach lędźwi i kręgosłupa. Problem ten dotyka nie tylko dorosłych, ale coraz częściej także i dzieci, przyczyniając się do powstania wad postawy oraz powodując znaczny dyskomfort. Rehabilitacja pomaga zniwelować ból a także wpływa relaksująco na ciało i umysł.

Zdecydowanej większości osób rehabilitacja kojarzy się wyłącznie z poważnymi,  profesjonalnymi zabiegami, wykonywanymi w gabinetach rehabilitacyjnych, bądź innych placówkach medycznych.  Ćwiczenia rehabilitacyjne są zaś stosowane także w przypadku wystąpienia mniejszych dolegliwości i nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonywać je w domu. Wystarczy ku temu jedynie odpowiedni sprzęt.

Drabinka rehabilitacyjna w domu

Któż z nas nie pamięta drabinek gimnastycznych ze szkolnej hali sportowej? Jednak coraz częściej drewniane czy metalowe drabinki gimnastyczne stają się wyposażeniem domu bądź mieszkania. Domowa drabinka gimnastyczna to bowiem mnóstwo zalet. BenchK, jako renomowany producent drabinek gimnastycznych, tworzy wielofunkcyjne produkty, mające szerokie zastosowanie. Drabinki gimnastyczne BenchK wraz z akcesoriami służą zarówno do ćwiczeń gimnastycznych, korekcyjnych, jak i do domowej rehabilitacji.  Pozwalają na wykonywanie szerokiej gamy ćwiczeń na wszystkie partie ciała, wzmacniając oraz regenerując kręgosłup. Ponadto są doskonałym narzędziem aktywizującym i integrującym całą rodzinę przy wspólnej zabawie oraz aktywności fizycznej. Drabinki BenchK zaprojektowane zostały w taki sposób, by z łatwością można było je zamontować w nawet niewielkim pomieszczeniu a ich designerski wygląd sprawia, że stanowią także nowoczesny element wystroju mieszkania.

Drabinka rehabilitacyjna – dla kogo?

Nadmierne obciążenie kręgosłupa dotyczy nas wszystkich- u dzieci spowodowane jest chociażby noszeniem zbyt ciężkiego plecaka, spędzaniem wielu godzin w pozycji siedzącej lub nabytymi kontuzjami, u dorosłych zbyt małą aktywnością fizyczną czy nadmiernym obciążeniem ciała. W takich przypadkach domowe ćwiczenia z użyciem drabinki rehabilitacyjnej BenchK będzie najlepszym rozwiązaniem dla każdego, bez względu na wiek. Ponadto dla osób starszych oraz osób po przebytych urazach, złamaniach lub z ograniczoną sprawnością ruchową nieocenioną pomocą będzie drabinka rehabilitacyjna do łóżka, której montaż ułatwi podnoszenie się do pozycji siedzącej oraz wykonywanie prostych ćwiczeń.

Drabinka rehabilitacyjna w domu dla dziecka i dorosłego 1

Drewniane drabinki gimnastyczne

 Drabinka w domu- czy warto?

Zdajemy  sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w naszym życiu pełni aktywność fizyczna. Wpływa ona pozytywnie na nasze zdrowie oraz wygląd i ogólne samopoczucie. Gdy
nie mamy możliwości wyjścia na siłownię czy zajęcia fitness oraz gdy nie są dostępne w okolicy żadne zajęcia ruchowe dla dzieci, lub po prostu gdy warunki pogodowe nie sprzyjają uprawianiu sportu na świeżym powietrzu, wtedy drabinka gimnastyczna w domu jest najlepszym z możliwych rozwiązań.  BenchK oferuje szeroki wybór modeli, z których każdy może wybrać odpowiedni dla siebie i swojej rodziny- drabinka gimnastyczna drewniana bądź metalowa, z drążkiem do podciągania, ławką i poręczami do ćwiczeń, czy też
z akcesoriami gimnastycznymi. Wszystkie produkty wykonane zostały z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu mają trwałą konstrukcję i są niezwykle wytrzymałe. Drabinki do pokoju BenchK spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa, a także zapewniają komfort ich użytkowania, dzięki optymalnym rozmiarom i wygodnym szczeblom.

Spośród wielu zalet drabinki gimnastycznej w domu wymienić należy także to, że mamy ją zawsze na wyciągnięcie ręki. Możemy skorzystać z niej w każdym, dogodnym momencie, bez konieczności wychodzenia. Pozwala to na sporą oszczędność czasu, a to bardzo istotny aspekt współczesnego życia. Dodatkowo możemy ćwiczyć, jednocześnie oglądając ulubiony serial, słuchając muzyki czy też w przerwie pomiędzy gotowaniem lub w trakcie drzemki malucha.

Drabinka rehabilitacyjna w domu dla dziecka i dorosłego 2

Wspomnieliśmy już także, że drabinka gimnastyczna świetnie sprawdzi się także w pokoju dziecka, gdzie stanowić będzie zarówno narzędzie do ćwiczeń, jak i do zabawy. BenchK zadbał o dodatkowe akcesoria dla dzieci, takie jak lina do wspinania z drewnianą huśtawką, kółka gimnastyczne, biurko w formie nakładki na drabinkę czy materace, dzięki czemu nie trzeba będzie długo namawiać dziecko do rehabilitacji i aktywności, nawet poprzez zabawę.

Drabinki gimnastyczne umożliwiają owocne spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Wspólne ćwiczenia rehabilitacyjne, dostosowane do możliwości dorosłych i dzieci, wnoszą
mnóstwo radości z bycia razem. Dodatkowo rodzice stają się wzorcem prawidłowego postępowania dla swoich dzieci w sferze aktywności fizycznej, co z pewnością
będzie rzutować pozytywnie na ich przyszłość.

Drabinka rehabilitacyjna w domu to więc najlepsze rozwiązanie dla całej rodziny, umożliwiające codzienne wykonywanie ćwiczeń poprawiających kondycję, sprawność fizyczną oraz niwelujących dolegliwości bólowe czy wzmacniających kręgosłup. Dzięki niej rehabilitacja wcale nie musi być nudna, a co najważniejsze, jest to najlepsza inwestycja we własne zdrowie.

Otyłość i nadwaga u dzieci i młodzieży

 

Współczesny człowiek żyje coraz prędzej. Postęp technologiczny, cywilizacyjny oraz naukowy sprawia, że  człowiek zaniedbuje siebie oraz swoje dzieci. Nie zwraca uwagi na to, co spożywa oraz na to, co podaje swoim pociechom, często kształtując w nich złe nawyki żywieniowe, które pozostaną w nich do końca życia. Do tego dochodzi brak lub znikoma ilość ruchu, gdyż pójście na siłownię zabiera zbyt dużo czasu w i tak już napiętym do granic możliwości grafiku a dziecko woli siedzieć z nosem w komputerze lub telefonie, niezachęcane przez dorosłych do jakiejkolwiek aktywności. Nieodpowiednia dieta oraz brak lub znikoma ilość ruchu powodują otyłość i nadwagę już od najmłodszych lat, co stawia je na podium chorób XXI wieku.

Dostęp do zróżnicowanej żywności jest coraz większy, a żywność długoterminowa może leżeć w lodówce nawet kilka lat. Jest to możliwe dzięki wpompowaniu w nią różnego rodzaju substancji chemicznych. Zabieg ten wpływa negatywnie na zdrowie człowieka a przez dodatki takie jak: barwniki, emulgatory, konserwanty, przeciwutleniacze, regulatory kwasowości oraz substancje słodzące, które służą jako składniki do przedłużenia świeżości produktów, cierpi nie tylko człowiek ale również środowisko.

światowa organizacja zdrowia

Według Światowej Organizacji Zdrowia przetworzone jedzenie jest w głównej mierze źródłem powstawania niektórych chorób, schorzeń oraz nadwagi. WHO w 1974 roku zakwalifikowała otyłość  do kategorii chorób cywilizacyjnych a zarazem przedstawiła raport z którego wynikało, iż otyłość stanie się jedną z największych chorób żywieniowych. Po niemal 50 latach można dostrzec, że WHO się nie pomyliło i otyłość stała się nie tylko chorobą ale również pandemią społeczną. W światowym rankingu ryzyka odpowiedzialnego za zgony nadwaga oraz otyłość zajmuje szóste miejsce i zalicza się do najpopularniejszych, przewlekłych chorób niezakaźnych.

Przeciętny Polak żyje o osiem lat krócej niż inni mieszkańcy Europy zachodniej. Do najczęstszych czynników, które przyczyniają się do zgonu, zalicza się otyłość, niewłaściwy styl życia oraz nadmierny stres.  Otyłość wpływa również na rozwój chorób takich jak nowotwory, cukrzyca oraz problemy z sercem i wystąpieniem zaburzeń hormonalnych oraz metabolicznych. Zatrważające jest to, iż liczba dzieci z otyłością (powyżej 5 roku życia) oraz młodzieży wzrosła dziesięciokrotnie w ostatniej dekadzie i aktualnie wynosi ona 124 mln osób na całym świecie. Problem nadwagi występuje u coraz mniejszych dzieci a WHO przewiduje, że jeżeli ta tendencja się utrzyma to do 2025 roku na świecie będzie około 70 milionów pięciolatków z nadwagą. W Polsce według raportów WHO z nadwagą zmaga się ponad 10% dzieci w wieku od 1 do 3 lat, 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz 22% młodzieży do 15 roku życia.

Mimo wszechstronnej edukacji wśród dzieci i młodzieży, wiedza z zakresu zdrowego trybu życia oraz odżywiania jest bardzo uboga, przez co przyczynia się bezpośrednio do problemów z nadwagą. Eksperci apelują do rodziców oraz nauczycieli o pomoc w kształtowaniu odpowiedzialności przy racjonalnych wyborach żywieniowych i zdrowych nawykach w życiu codziennym. Współczesne dzieci w wolnym czasie wybierają oglądanie telewizji oraz korzystanie z Internetu, co zabiera im ponad 2 godziny w dni szkolne oraz aż 85% wolnego czasu w weekendy. Problem z nadwagą u dziecka kształtuje nie tylko problem z formą fizyczną ale również przyczynia się do złego samopoczucia psychicznego. Otyłość nabyta w dzieciństwie jest jak uzależnienie- człowiek musi z nim walczyć przez całe życie, ponieważ komórki tłuszczowe wytworzone w dzieciństwie nie zniknął. Niepokojący jest fakt, że otyłość z dzieciństwa w późniejszym czasie doprowadzi do tego, że dziecko będzie musiało ciągle uważać na to co je, a zarazem jest duża szansa, że otyłość będzie wracać, obniżając zarówno jakość, jak i długość jego życia.

Nie ulega wątpliwości, że otyłość oraz problemy żywieniowe będą jednym z największych problemów przyszłych dziesięcioleci. Jeżeli człowiek nie wdroży oraz nie będzie realizował skutecznego programu na globalną skalę, który pozwoli zahamować epidemię nadwagi oraz otyłości, to niewątpliwie otyłość wśród dzieci i młodzieży nie zniknie a będzie narastać w bardzo szybkim tempie. Sami bowiem mamy realny wpływ na zdrowie i jakość życia nas samych i naszych dzieci poprzez codzienne wybory. Pojawia się więc pytanie- co możemy zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta. Należy wprowadzić do codziennego życia nawyki zdrowego odżywiania oraz odpowiednią dawkę ruchu. W przypadku tego drugiego nie jest konieczne natychmiastowe zapisanie się na siłownię lub godzinne wyciskanie hantli w domu. Wystarczy regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, dopasowana do własnych możliwości, bowiem tylko taki sposób gwarantuje zdrowie i bezpieczeństwo.

Jeśli chcesz ćwiczyć bez wychodzenia z domu ale nie masz zbyt dużo miejsca na stworzenie domowej siłowni, zaś tak często proponowane przez  celebrytów ćwiczenia z wykorzystaniem mebli codziennego użytku traktujesz niezbyt poważnie gdyż wiesz, że nie jest to rozwiązanie zbyt bezpieczne, najlepszym rozwiązaniem okaże się zakup drabinki gimnastycznej. Bogatą ich  ofertę posiada firma BenchK, która tworzy wielofunkcyjne meble sportowe.

 

Zobacz drabinki w naszym sklepie
https://benchk.com/sklep-benchk/

 

Jest to kategoria, jakiej jeszcze nie było- to, co wyróżnia  ich produkty, to połączenie funkcjonalności tradycyjnej drabinki gimnastycznej z designerskim wyglądem, dzięki czemu stanowi ona dodatkowo element dekoracji  nawet eleganckiego wnętrza. Seria BenchK to produkty przeznaczone dla  wszystkich członków rodziny- dzięki dostępnym akcesoriom w łatwy i szybki  sposób stworzyć można kącik dla dzieci, gdzie poprzez zabawę na linach z  huśtawką lub kółkami gimnastycznymi ćwiczyć będą jednocześnie swoje mięśnie.

Montaż drążka do podciągania lub ławki do ćwiczeń sprawi, że nagle w naszym  mieszkaniu pojawi się sprzęt, z użyciem którego wykonać można większość  ćwiczeń, pracując nad wszystkimi partiami mięśni. Nie ćwiczymy w danym momencie? Drabinka zamontowana w korytarzu świetnie sprawdzi się jako wieszak na ubrania, zaś w pokoju dziecka posłuży jako miejsce do przechowywania  drobiazgów.

Wychowujesz małe dziecko i nie masz możliwości wyjścia na siłownię? Pada deszcze więc Twoje dziecko nie może pójść na rower? Wahasz się pomiędzy obejrzeniem ulubionego serialu a jazdą na rolkach? Wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK rozwiąże wszystkie te problemy. Niech stanie się ona elementem integrującym całą rodzinę a dając przykład swoim dzieciom sprawisz, iż ogólnoświatowy problem otyłości i nadwagi nie stanie się udziałem Twoich dzieci.

Źródło: https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/nadwaga-i-otylosc-wsrod-dzieci-i-mlodziezy

Polecane artykuły na blogu:

 

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta