Otyłość i nadwaga u dzieci i młodzieży

Otyłość i nadwaga u dzieci i młodzieży

20 września 2020

 

Współczesny człowiek żyje coraz prędzej. Postęp technologiczny, cywilizacyjny oraz naukowy sprawia, że  człowiek zaniedbuje siebie oraz swoje dzieci. Nie zwraca uwagi na to, co spożywa oraz na to, co podaje swoim pociechom, często kształtując w nich złe nawyki żywieniowe, które pozostaną w nich do końca życia. Do tego dochodzi brak lub znikoma ilość ruchu, gdyż pójście na siłownię zabiera zbyt dużo czasu w i tak już napiętym do granic możliwości grafiku a dziecko woli siedzieć z nosem w komputerze lub telefonie, niezachęcane przez dorosłych do jakiejkolwiek aktywności. Nieodpowiednia dieta oraz brak lub znikoma ilość ruchu powodują otyłość i nadwagę już od najmłodszych lat, co stawia je na podium chorób XXI wieku.

Dostęp do zróżnicowanej żywności jest coraz większy, a żywność długoterminowa może leżeć w lodówce nawet kilka lat. Jest to możliwe dzięki wpompowaniu w nią różnego rodzaju substancji chemicznych. Zabieg ten wpływa negatywnie na zdrowie człowieka a przez dodatki takie jak: barwniki, emulgatory, konserwanty, przeciwutleniacze, regulatory kwasowości oraz substancje słodzące, które służą jako składniki do przedłużenia świeżości produktów, cierpi nie tylko człowiek ale również środowisko.

światowa organizacja zdrowia

Według Światowej Organizacji Zdrowia przetworzone jedzenie jest w głównej mierze źródłem powstawania niektórych chorób, schorzeń oraz nadwagi. WHO w 1974 roku zakwalifikowała otyłość  do kategorii chorób cywilizacyjnych a zarazem przedstawiła raport z którego wynikało, iż otyłość stanie się jedną z największych chorób żywieniowych. Po niemal 50 latach można dostrzec, że WHO się nie pomyliło i otyłość stała się nie tylko chorobą ale również pandemią społeczną. W światowym rankingu ryzyka odpowiedzialnego za zgony nadwaga oraz otyłość zajmuje szóste miejsce i zalicza się do najpopularniejszych, przewlekłych chorób niezakaźnych.

Przeciętny Polak żyje o osiem lat krócej niż inni mieszkańcy Europy zachodniej. Do najczęstszych czynników, które przyczyniają się do zgonu, zalicza się otyłość, niewłaściwy styl życia oraz nadmierny stres.  Otyłość wpływa również na rozwój chorób takich jak nowotwory, cukrzyca oraz problemy z sercem i wystąpieniem zaburzeń hormonalnych oraz metabolicznych. Zatrważające jest to, iż liczba dzieci z otyłością (powyżej 5 roku życia) oraz młodzieży wzrosła dziesięciokrotnie w ostatniej dekadzie i aktualnie wynosi ona 124 mln osób na całym świecie. Problem nadwagi występuje u coraz mniejszych dzieci a WHO przewiduje, że jeżeli ta tendencja się utrzyma to do 2025 roku na świecie będzie około 70 milionów pięciolatków z nadwagą. W Polsce według raportów WHO z nadwagą zmaga się ponad 10% dzieci w wieku od 1 do 3 lat, 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz 22% młodzieży do 15 roku życia.

Mimo wszechstronnej edukacji wśród dzieci i młodzieży, wiedza z zakresu zdrowego trybu życia oraz odżywiania jest bardzo uboga, przez co przyczynia się bezpośrednio do problemów z nadwagą. Eksperci apelują do rodziców oraz nauczycieli o pomoc w kształtowaniu odpowiedzialności przy racjonalnych wyborach żywieniowych i zdrowych nawykach w życiu codziennym. Współczesne dzieci w wolnym czasie wybierają oglądanie telewizji oraz korzystanie z Internetu, co zabiera im ponad 2 godziny w dni szkolne oraz aż 85% wolnego czasu w weekendy. Problem z nadwagą u dziecka kształtuje nie tylko problem z formą fizyczną ale również przyczynia się do złego samopoczucia psychicznego. Otyłość nabyta w dzieciństwie jest jak uzależnienie- człowiek musi z nim walczyć przez całe życie, ponieważ komórki tłuszczowe wytworzone w dzieciństwie nie zniknął. Niepokojący jest fakt, że otyłość z dzieciństwa w późniejszym czasie doprowadzi do tego, że dziecko będzie musiało ciągle uważać na to co je, a zarazem jest duża szansa, że otyłość będzie wracać, obniżając zarówno jakość, jak i długość jego życia.

Nie ulega wątpliwości, że otyłość oraz problemy żywieniowe będą jednym z największych problemów przyszłych dziesięcioleci. Jeżeli człowiek nie wdroży oraz nie będzie realizował skutecznego programu na globalną skalę, który pozwoli zahamować epidemię nadwagi oraz otyłości, to niewątpliwie otyłość wśród dzieci i młodzieży nie zniknie a będzie narastać w bardzo szybkim tempie. Sami bowiem mamy realny wpływ na zdrowie i jakość życia nas samych i naszych dzieci poprzez codzienne wybory. Pojawia się więc pytanie- co możemy zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta. Należy wprowadzić do codziennego życia nawyki zdrowego odżywiania oraz odpowiednią dawkę ruchu. W przypadku tego drugiego nie jest konieczne natychmiastowe zapisanie się na siłownię lub godzinne wyciskanie hantli w domu. Wystarczy regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, dopasowana do własnych możliwości, bowiem tylko taki sposób gwarantuje zdrowie i bezpieczeństwo.

Jeśli chcesz ćwiczyć bez wychodzenia z domu ale nie masz zbyt dużo miejsca na stworzenie domowej siłowni, zaś tak często proponowane przez  celebrytów ćwiczenia z wykorzystaniem mebli codziennego użytku traktujesz niezbyt poważnie gdyż wiesz, że nie jest to rozwiązanie zbyt bezpieczne, najlepszym rozwiązaniem okaże się zakup drabinki gimnastycznej. Bogatą ich  ofertę posiada firma BenchK, która tworzy wielofunkcyjne meble sportowe.

 

Zobacz drabinki w naszym sklepie

https://benchk.com/sklep/

 

Jest to kategoria, jakiej jeszcze nie było- to, co wyróżnia  ich produkty, to połączenie funkcjonalności tradycyjnej drabinki gimnastycznej z designerskim wyglądem, dzięki czemu stanowi ona dodatkowo element dekoracji  nawet eleganckiego wnętrza. Seria BenchK to produkty przeznaczone dla  wszystkich członków rodziny- dzięki dostępnym akcesoriom w łatwy i szybki  sposób stworzyć można kącik dla dzieci, gdzie poprzez zabawę na linach z  huśtawką lub kółkami gimnastycznymi ćwiczyć będą jednocześnie swoje mięśnie.

Montaż drążka do podciągania lub ławki do ćwiczeń sprawi, że nagle w naszym  mieszkaniu pojawi się sprzęt, z użyciem którego wykonać można większość  ćwiczeń, pracując nad wszystkimi partiami mięśni. Nie ćwiczymy w danym momencie? Drabinka zamontowana w korytarzu świetnie sprawdzi się jako wieszak na ubrania, zaś w pokoju dziecka posłuży jako miejsce do przechowywania  drobiazgów.

Wychowujesz małe dziecko i nie masz możliwości wyjścia na siłownię? Pada deszcze więc Twoje dziecko nie może pójść na rower? Wahasz się pomiędzy obejrzeniem ulubionego serialu a jazdą na rolkach? Wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK rozwiąże wszystkie te problemy. Niech stanie się ona elementem integrującym całą rodzinę a dając przykład swoim dzieciom sprawisz, iż ogólnoświatowy problem otyłości i nadwagi nie stanie się udziałem Twoich dzieci.

Źródło: https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/nadwaga-i-otylosc-wsrod-dzieci-i-mlodziezy

Polecane artykuły na blogu:

 

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta

Skip to content