Wady postawy u dzieci i dorosłych – objawy, ćwiczenia
Postawa ciała jest cechą, która wpływa na ogólny wygląd i sylwetkę człowieka. Każde zaburzenie lub odstępstwo w precyzyjnym układzie ciała nazywane jest wadą postawy. Mogą one pojawić się w każdym okresie życia człowieka, a nawet jeszcze przed narodzinami. Niezależnie od tego, kiedy zaczynają się rozwijać, ich objawy są dla nas uciążliwe i przeszkadzają w codziennym, normalnym funkcjonowaniu.
Warto więc po pierwsze, jeśli nie mamy żadnych dolegliwości pleców, ramion, karku czy stawów, w myśl hasła „lepiej zapobiegać niż leczyć”, należy zadbać o prawidłową postawę ciała w celu uniknięcia rozwoju wad postawy; po drugie, jeśli już odczuwamy jakiś dyskomfort, popracować nad zmniejszeniem dysfunkcji naszego ciała. Poznajmy więc objawy poszczególnych wad postawy u dzieci i dorosłych oraz ćwiczenia, które pomogą je skorygować.
Charakterystyka wad postawy ciała
Wśród najczęstszych wad postawy ciała wyróżniamy:
- Plecy okrągłe– jest to nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi, potocznie zwane garbem. Charakteryzuje się wysunięciem głowy i barku do przodu, zapadnięciem klatki piersiowej oraz rozsunięciem i odstawaniem łopatek od klatki piersiowej. Może to być wada zarówno wrodzona, jak i nabyta.
- Plecy wklęsłe– to tzw. pogłębienie lordozy lędźwiowej, gdyż prawidłowo kręgosłup w okolicy lędźwi jest delikatnie wygięty ku przodowi. Plecy wklęsłe charakteryzują się zaś zwiększonym pochyleniem miednicy, wypiętym brzuchem oraz uwypukleniem pośladków. Wada ta może być wrodzona lub nabyta.
- Plecy okrągło-wklęsłe– to niejako połączenie dwóch wcześniej opisanych nieprawidłowości. Obie krzywizny są nadmiernie uwypuklone, mięśnie pośladkowe zostają osłabione, zaś mięśnie brzucha ulegają zwiotczeniu. To wada wrodzona lub nabyta.
- Plecy płaskie– jest to brak fizjologicznej krzywizny kręgosłupa czyli jego spłaszczenie. Wraz z nim występuje zwiększona skłonność do skrzywień bocznych kręgosłupa. Wada może być wrodzona lub nabyta, często pojawia się u osób o słabym umięśnieniu.
- Boczne skrzywienie kręgosłupa (skolioza)– jest to zaburzenie równowagi kręgosłupa i jego wygięcie się w obrębie krążków międzykręgowych w pierwszej fazie a następnie w kręgach oraz mięśniach przykręgosłupowych. Powstaje tzw. garb żebrowy, pojawiają się zmiany w ustawieniu łopatek, barków i miednicy. Jest to wada wrodzona lub nabyta.
Występujące objawy wad postawy
Ten, u kogo rozwinęła się wada pleców okrągłych, mogą skarżyć się na zaburzenie oddychania, gdyż mięśnie klatki piersiowej ulegają przykurczowi, ponadto mięśnie grzbietu stają się znacznie osłabione. Zmiany te powodują szybsze męczenie się oraz zmniejszenie zakresu ruchu kręgosłupa oraz stawów barkowych.
U osób z wadą pleców wklęsłych dochodzi do zaburzeń pracy narządów wewnętrznych takich jak przepony- ten główny mięsień oddechowy obniża się oraz zaburzeń odpływu krwi żylnej. Pojawi się też ból w okolicach lędźwi.
Objawami wady pleców okrągło-wklęsłych są przede wszystkim zaburzenia oddychania, problemy z krążeniem, ból w okolicach lędźwi a także przesunięcia narządów wewnętrznych.
Skutkiem wystąpienia wady pleców płaskich jest znaczne osłabienie funkcji amortyzacyjnej kręgosłupa, co prowadzi do jego przeciążeń i dalszych zmian zwyrodnieniowych. Wada ta także utrudnia oddychanie.
Podczas skoliozy dochodzi do przemieszczania się narządów wewnętrznych, zmniejsza się ogólna sprawność fizyczna oraz występują objawy ze strony układu nerwowego na skutek ucisku nerwów.
Drabinka gimnastyczna jako element pomocny w codziennej profilaktyce wad postawy
Dla tych, którzy borykają się z problemem okrągłych lub wklęsłych pleców, pleców płaskich czy skrzywieniem kręgosłupa, narzędziem pomocnym w codziennym dbaniu o sylwetkę będzie drabinka gimnastyczna. Z jej użyciem można wykonać wiele ćwiczeń o różnym stopniu trudności i wpływających na poszczególne partie ciała. Jest to narzędzie odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Firma BenchK oferuje szeroki wybór drabinek oraz innych akcesoriów takich jak: drążki do podciągania, poręcze do ćwiczeń oraz ławki do ćwiczeń– a więc narzędzia, które dają pełen wachlarz możliwości doboru ćwiczeń sprzyjających poprawie zdrowia. Niemałą gratką dla najmłodszych są akcesoria dla dzieci, w skład których wchodzą kółka gimnastyczne oraz linę do wspinania z drewnianą huśtawką. Komponenty te sprawią, że dziecko chętniej będzie wykonywało ćwiczenia, gdyż dodatkowo będą stanowiły one element zabawy. Nie ma przecież dziecka, które nie lubiłoby wspinaczki po linie. Wszystkie produkty cechuje doskonała jakość na którą składa się użycie najlepszych surowców do ich wyrobu, dopracowanie w każdym szczególe oraz bezpieczeństwo potwierdzone certyfikatem. Spośród licznych zalet mebli sportowych firmy BenchK wymienić można przede wszystkim ich uniwersalność, łatwość montażu, designerski wygląd, trwałość oraz przystępną cenę.
Spośród bogatej oferty każdy może znaleźć produkt najlepiej dopasowany do jego potrzeb. Na przykład drewniana drabinka BenchK serii 1 to klasyczna, prosta drabinka w całości drewniana, która stanowić może podstawę do codziennej aktywności, nie zajmując wiele miejsca i wpisując się w aranżację każdego pomieszczenia. Z kolei drabinka BenchK serii 5 to designerskie połączenie drewna z metalem w kolorze czarnym, z zamontowanym na stałe drążkiem do podciągania PB310B. Dzięki temu model ten pozwala na zwiększony zakres ćwiczeń. Dla tych zaś, co chcą rzetelnie podejść do tematu i dysponować profesjonalnym sprzętem sportowym, najlepszym rozwiązaniem będzie wielofunkcyjna drabinka BenchK 313B, w skład której wchodzi: drabinka BenchK 310B/710B; montowany na stałe drążek do podciągania PB 310B z sześcioma antypoślizgowymi uchwytami, poręcze do ćwiczeń BenchK DB 310B/710B z podłokietnikami i podkładem pod plecy z integralnego poliuretanu, ławeczka BenchK B310B/710B z dodatkowym siedziskiem i czterema rolkami pod kolana. Produkt ten pozwala na maksymalną różnorodność ćwiczeń, które można wykonać z jego udziałem.
-
Seria 310 -
Seria 110 -
Seria 210
– Seria BenchK 5
– Seria BenchK 2
– Seria BenchK 1
Ćwiczenia korygujące wady postawy ciała
Ćwiczenia nie muszą być skomplikowane ważne, by były powtarzane regularnie i dostosowane do występującej u danej osoby wady.
Mając plecy okrągłe należy wykonywać ćwiczenia które pozwolą rozciągnąć mięśnie piersiowe oraz wpłyną na prawidłowe napięci mięśni grzbietu. Jednym z takich ćwiczeń jest stanie w delikatnym rozkroku przodem przed drabinką, uchwycenie jej szczebla dłońmi na wysokości klatki piersiowej, po czym wykonujemy przysiad pulsacyjny, pilnując prostego kręgosłupa. Innym sposobem będzie stanie tyłem przy drabince w taki sposób, by całe plecy przywierały do szczebli, następnie wykonywanie powolnego przysiadu w taki sposób, by ani na chwilę nie odrywać pleców od drabinki. Jeszcze inne ćwiczenie to również stanie tyłem przy drabince, uchwycenie szczebla tuż nad głową oraz stopy postawione tuż przy drabince, po czym wypychanie bioder w taki sposób, by ciało rozciągało się w łuk.
Do najlepszych ćwiczeń korekcyjnych dla osób z plecami wklęsłymi zaliczyć można następujące: stanie przodem do drabinki, uchyt obiema rękami zgiętymi w łokciach szczebla na wysokości klatki piersiowej, po czym wymach jak jedną, raz drugą wyprostowaną nogą jak najdalej do tyłu. Kolejne ćwiczenie to leżenie na plecach, ręce pod głową, stopy wsunięte pod najniższy szczebel drabinki, nogi ugięte w kolanach i wykonywanie ruchu biodrami ku górze, po czym wytrzymanie w tej pozycji przez kilka sekund. Jeszcze inne ćwiczenie to popularne pompki- leżenie na brzuchu, ręce wyprostowane na wysokości klatki piersiowej, nogi wsparte o najniższy szczebel drabinki i wykonywanie naprzemiennie ruchu uginania rąk i opuszczania tułowia oraz prostowania rak i unoszenia tułowia. Ćwiczenia te maja na celu rozciągniecie mięśni przykurczonych oraz wzmocnienie mięśni w obrębie stawu biodrowego.
W celu leczenia wady pleców okrągło-wklęsłych jest połączenie ćwiczeń wymienionych powyżej.
Mając wadę pleców płaskich powinniśmy wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, grzbietu oraz pośladków. Do ćwiczeń takich należy na przykład: siad przodem do drabinki w taki sposób, by wyprostowane nogi zahaczały o najniższy szczebel, po czym naprzemienne leżenie i siad prosty; kolejne ćwiczenie to leżenie na plecach tak, by wyprostowanymi rękami chwycić najniższy szczebel, nogi wraz z miednicą uniesione do góry, po czym następuje przekładanie nóg raz do jednego boku, raz do drugiego pamiętając, by nie odrywać pleców od ziemi.
Osoby u których występuje skolioza powinny wykonywać następujące ćwiczenia: pierwsze ćwiczenie z wykorzystaniem kółek gimnastycznych jest to swobodny zwis na wyprostowanych rękach, bardzo ważny jest tu głęboki i równomierny oddech; kolejnym ćwiczeniem jest klęk przodem do drabinki oraz chwytanie naprzemiennie rękami coraz wyższych szczebli- wspinanie się rękami w górę i z powrotem.
Polecane artykuły na blogu: