Drabinki gimnastyczne dla dzieci

Pragnieniem każdego rodzica jest, by jego dziecko było zdrowe, szczęśliwe oraz prawidłowo się rozwijało. By tak było, wystarczy naprawdę niewiele. Oczywiście prócz wartościowej i zbilansowanej diety, istotna jest codzienna aktywność fizyczna oraz doza doskonałej zabawy. Dzięki takiemu połączeniu, nasze dziecko z pewnością będzie radosne, pełne pozytywnej energii, gotowe na nowe wyzwania dnia codziennego, tryskające energią i zdrowiem.

Widzimy więc, jak ważną rolę pełni tu aktywność fizyczna, Wpływa bowiem nie tylko na kondycję i sprawność, ale także warunkuje prawidłowy rozwój poszczególnych układów i ośrodków w organizmie i mózgu dziecka. Dlatego jako rodzice nie możemy zapominać o tym, by zapewnić dziecku odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Lekcje wychowania fizycznego mogą być tu niewystarczające, natomiast nie zawsze mamy możliwość wyjść z dzieckiem na plac zabaw, na boisko czy do parku. Doskonałym rozwiązaniem jest więc montaż drabinki gimnastycznej w domu, dzięki której dziecko zyska doskonałą przestrzeń do aktywności, zabawy i relaksu.

Drabinka gimnastyczna w domku – maksimum korzyści

Drabinki gimnastyczne to narzędzia, które dotychczas znane były przede wszystkim jako wyposażenie szkolnych sal gimnastycznych, klubów fitness oraz gabinetów rehabilitacji. Obecnie natomiast coraz więcej rodziców dostrzega ich zalety i decyduje się na montaż drabinki gimnastycznej w domu- te dedykowane dzieciom oczywiście najlepiej sprawdzą się bezpośrednio w pokoju dziecka. No dobrze, jakie są więc korzyści takiego rozwiązania?

Drabinki do pokoju to doskonały sprzęt do ćwiczeń, pozwalający dziecku na codzienną aktywność- bez względu na warunki pogodowe, możliwości wyjścia na zewnątrz, porę dnia czy tygodnia i co najważniejsze- pandemię i związane z nią obostrzenia. Po drugie, jest to bezpieczne narzędzie, z którego mogą korzystać dzieci w każdym wieku- już nawet maluchy po 12 miesiącu życia, które stawiają pierwsze kroki, mogą korzystać z drabinki jako podpory do wstawania oraz pierwszych wspinaczek na pierwszy szczebel drabinki- oczywiście w asyście swoich rodziców. Starsze dzieci mogą natomiast wykonywać poszczególne ćwiczenia, zaś możliwości na nie jest naprawdę sporo- jest to także kolejna korzyść, warta uwagi. Drabinka gimnastyczna pozwala bowiem na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, angażujących wszystkie partie ciała. Dzięki temu nie tylko poprawi się sprawność i kondycja dziecka, ale także wszelka aktywność na drabince wpłynie pozytywnie na jego prawidłową postawę oraz zdrowie.

Wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK to produkt, który dzięki wielu akcesoriom gimnastycznym sprawia, że jest to narzędzie służące nie tylko aktywności, ale także doskonałej zabawie- umożliwia wspinanie, huśtanie, bujanie. Z kolei dzięki kompatybilności z ławeczką do ćwiczeń i poręczami do pompek, szybko mogą stać się odpowiednim miejscem do profesjonalnego treningu dla dorosłych. Jak więc widzimy, korzyści drabinki gimnastycznej dla dzieci w domu jest sporo, a i tak nie wymieniliśmy tu wszystkich.

Drabinka gimnastyczna dla dzieci – minimalne wymagania

Drabinka gimnastyczna nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań ani warunków. Zajmuje niewiele miejsca, przez co bez problemu zmieści się nawet w najmniejszym pokoju dziecięcym, salonie a nawet korytarzu. Szeroki wybór spośród wielofunkcyjnych drabinek gimnastycznych BenchK umożliwia swobodny wybór modelu, który wpasuje się w każdą aranżację wnętrza- w asortymencie dostępne są drabinki drewniane, metalowe oraz metalowo-drewniane w rozmaitych wzorach i kolorystyce, wszystkie natomiast estetyczne i designerskie. Jednak to, co najważniejsze, to bezpieczeństwo, które zapewniają drabinki marki BenchK. Są to produkty certyfikowane jako profesjonalny sprzęt sportowy, dzięki czemu bez obaw możemy przy ich użyciu wspierać rozwój swoich dzieci.

Patrząc na korzyści i wielofunkcyjność drabinek, jest to także produkt atrakcyjny cenowo. Doskonała jakość i trwałość pozwolą użytkować ją przez długi czas, jednocześnie umożliwiając wykorzystywanie jej na wiele różnych sposobów nie tylko przez dziecko, ale i całą rodzinę.

Drabinka gimnastyczna do pokoju dziecka- możliwości jakie stwarza

Co prawda wspomnieliśmy już o kilku, ale warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Możemy postawić bowiem na prosty, klasyczny model drabinki gimnastycznej, jak chociażby drabinkę gimnastyczną BenchK 100która pozwoli na wykonywanie rozmaitych ćwiczeń oraz gimnastykę korekcyjną w podstawowym jej zakresie. Dużym plusem jest to, że w każdym momencie możemy zdecydować się na dodatkowe akcesoria, zwiększając tym samym zakres możliwości drabinki. Są to na przykład w pełni kompatybilne z nią akcesoria gimnastyczne A204, drewniany drążek do podciągania BenchK PB204czy biurko – nakładka do drabinek BenchTop BenchK BT204.

Można także od razu postawić na nieco bardziej rozbudowany zestaw, na przykład drabinkę gimnastyczną BenchK 413która posłuży nie tylko dziecku, ale także całej rodzinie, będąc doskonałą alternatywą profesjonalnej, domowej siłowni. Tutaj także możemy skorzystać z dodatkowych akcesoriów, takich jak ławka do ćwiczeń BenchK B410 lub biurko – nakładka do drabinek BenchK Top BenchK BT204M.

Drabinka gimnastyczna dla dzieci to narzędzie, które powinno stać się obowiązkowym elementem wyposażenia każdego dziecięcego pokoju. Przynosi bowiem masę korzyści, przyczyniając się do zachowania zdrowia, poprawy sprawności i kondycji fizycznej oraz wywołania mnóstwa radości i uśmiechu wśród pociech.

Jak zrobić szpagat? Ćwiczenia rozciągające dla początkujących

Szpagat to niezwykle efektowna, ale jednocześnie dość trudna do wykonania figura gimnastyczna, bowiem wymaga odpowiedniego przygotowania poszczególnych partii ciała. Możesz być osobą wysportowaną, a szpagat będzie stanowił dla Ciebie trudność. Jeśli chcesz go wykonać, musisz przez jakiś czas wykonywać ćwiczenia rozciągające, które to umożliwią. Niezależnie od tego, czy nagle zapragnąłeś nauczyć się poszczególnych figur gimnastycznych, czy chęć wykonania szpagatu jest wynikiem zakładu i zachowania honoru, ćwiczenia rozciągające wykonywane w ramach przygotowań do szpagatu wpłyną pozytywnie na Twoje zdrowie i samopoczucie- wzmocnią mięśnie ud i pleców, a także pozwolą rozładować napięcie. Przedstawiamy więc przykładowy zestaw ćwiczeń rozciągających dla osób początkujących. Ich regularne wykonywanie pozwoli osiągnąć zamierzony efekt i zrobić szpagat.

Szpagat – jak wygląda?

Szpagat to jedna z figur gimnastycznych bądź akrobatycznych, której stopień trudności zależy od rodzaju oraz poziomu rozciągnięcia osoby, która go wykonuje. W wersji podstawowej tej figury, nogi ułożone są na podłodze wzdłuż, bądź w poprzek kręgosłupa, przy czym jedna noga ułożona jest z przodu a druga z tyłu lub jedna z prawej a druga z lewej strony tułowia, tworząc jedną linię i całkowicie przylegając do podłoża. Plecy powinny być wyprostowane, zaś ramiona spoczywać swobodnie wzdłuż tułowia.

Wyróżniamy kilka rodzajów szpagatów:

  • szpagat damski (inaczej francuski)-traktowany za wersję klasyczną, podstawową;
  • szpagat męski (inaczej turecki);
  • szpagat w powietrzu (skok jeté);
  • szpagat na stojąco;
  • igła szpagatowa (pozycja w pochyleniu z uniesioną jedną nogą);
  • ponadszpagat (rozwarcie w kącie powyżej 180 stopni).

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu – wersja dla początkujących

W zależności od indywidualnych predyspozycji oraz innych czynników, przygotowanie ciała do wykonania szpagatu może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni. Przed rozpoczęciem wykonywania właściwego treningu rozciągającego, należy poświęcić chwilę na rozgrzewkę, by obyło się bez kontuzji. Niech to będą proste elementy, które każdy zna- trucht, podskoki z naprzemiennym unoszeniem kolan, pajacyki, krążenie głowy, ramion, bioder i nóg oraz skręty tułowia. Po solidnie wykonanej rozgrzewce, można przejść do właściwego treningu.

Ćwiczenie 1. Wykroki

Jedną nogą wykonaj wykrok do przodu w taki sposób, by móc ugiąć ją w kolanie pod kątem prostym (kolano nie powinno wychodzić przed palce stopy), natomiast drugą nogę maksymalnie wyciągnij do tyłu (pięta nie musi stykać się z podłożem). Wytrzymaj w takiej pozycji ok. 20 sekund, po czym zamień nogi. Ćwiczenie wykonuj w serii po 5 powtórzeń na każdą nogę.

Ćwiczenie 2. Przyciąganie stopy do pośladka

Stań stabilnie, ugnij w kolanie jedną nogę i chwyć oburącz za stopę, po czym powoli i delikatnie przyciągaj ją do pośladków. Wytrzymaj w tej pozycji ok. 20 sekund, po czym zmień nogę. Zachowaj przy tym proste plecy oraz nie bujaj się na boki. Ćwiczenie wykonuj w serii po 5 powtórzeń na każdą nogę.

Ćwiczenie 3. Siad płotkarski

Usiądź na podłodze w siadzie płaskim, po czym jedną nogę zegnij pod kątem prostym, odwodząc ją do tyłu, natomiast drugą nogę wyprostuj i odwódź na bok (kąt pomiędzy udami powinien wynosić więcej niż 90 stopni). Następnie pochyl tułów w kierunku wyprostowanej nogi, chwytając stopę i próbując dotknąć czołem kolana- wytrzymaj tak ok. 15 sekund, po czym odwróć się w stronę zgiętej nogi, łapiąc za kolano- wytrzymaj kolejne 15 sekund. Po wykonaniu 5 powtórzeń należy zmienić nogi.

Ćwiczenie 4. Rozciąganie przy drabince

Wykonując ćwiczenia rozciągające można wykorzystać wielofunkcyjną drabinkę gimnastyczną BenchK, która wspomoże i ułatwi trening, jednocześnie czyniąc go niezwykle bezpiecznym. Stań przodem do drabinki, wyciągnij przed siebie jedną nogę i oprzyj ją o szczebel drabinki tak, by utworzyć kąt prosty pomiędzy uniesioną nogą a nogą stojącą stabilnie na podłożu. Następnie wykonaj skłon, dotykając czołem kolana, zaś dłońmi chwytając szczebli drabinki. Wytrzymaj w tej pozycji ok. 30 sekund, po czym zamień nogi. Ćwiczenie wykonuj w serii po 5 powtórzeń na każdą nogę.

Ćwiczenie 5. Unoszenie nogi w skłonie

Stań przodem do drabinki gimnastycznej w lekkim rozkroku, po czym wykonaj przed nią skłon, chwytając najniższego szczebla, z maksymalnym rozstawem obu dłoni.  Głowę schowaj pomiędzy ramionami, po czym odbij od podłoża jedną nogę i trzymając ją wyprostowaną w kolanie spróbuj unieść jak najwyżej szczebli drabinki. Wytrzymaj w tej pozycji ok. 15 sekund, po czym zamień nogi. Ćwiczenie wykonuj w serii po 5 powtórzeń na każdą nogę.

Pamiętajmy o regularnym wykonywaniu ćwiczeń rozciągających, bowiem nawet kilkudniowa przerwa sprawi, iż zaprzepaścimy efekty, które dotychczas udało się wypracować. Ponadto nie róbmy nic na siłę – lepiej dłużej popracować nad swoim ciałem i mięśniami, przygotowując je stopniowo do wykonania szpagatu, niż nabawić się kontuzji i niekiedy nawet pozbawić się tej możliwości na zawsze.

 

Drabinki gimnastyczne do domu

Mówiąc o drabince gimnastycznej większości z nas z pewnością przed oczami pojawi się obraz szkolnej sali gimnastycznej, profesjonalnego klubu fitness lub specjalistycznego gabinetu fizjoterapii. A tymczasem jest to narzędzie sportowe, które zyskuje coraz większą popularność, stając się wyposażeniem coraz większej ilości domów i mieszkań. Dla tych, którzy nie mieli okazji poznać bliżej wszystkich zalet drabinki gimnastycznej, przygotowaliśmy specjalny mini-poradnik, w którym przedstawimy najważniejsze korzyści posiadania drabinki gimnastycznej w domu oraz podpowiedzi, czym kierować się przy ich wyborze.

Zanim przyznasz, że wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK faktycznie jest obecnie „must have” każdego domu lub mieszkania, pozwól bliżej poznać jej zalety i zastosowania. A jest ich naprawdę sporo i trudno byłoby zebrać je wszystkie, dlatego w artykule skupimy się  jedynie na tych najważniejszych. O pozostałych będziesz miał okazję przekonać się sam, po jej zakupie.

Wielofunkcyjny sprzęt sportowy w zasięgu ręki

Drabinka do ćwiczeń to sprzęt, który posiada ogromny potencjał i stwarza ogrom możliwości, dotyczących przede wszystkim codziennej aktywności. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w naszym życiu pełni ruch, aktywność, regularny trening i odpowiednie ćwiczenia. Niestety nie zawsze mamy czas lub możliwość wyjść na siłownię, fitness, bądź na świeże powietrze. Drabinka gimnastyczna w domu jest zawsze i na wyciągnięcie ręki- o każdej porze dnia i nocy. Możemy spędzić przy niej 10 minut, pół czy dwie godziny w ciągu dnia, rano, po południu, wieczorem, możemy jednocześnie ćwiczyć i mieć na oku dzieci, przypilnować gotujący się obiad lub obejrzeć ulubiony serial.

W zależności od tego, na jaki model i jakie akcesoria się zdecydujemy, zyskujemy profesjonalny sprzęt do ćwiczeń, pozwalający na wykonywanie rozmaitych ćwiczeń, angażujących wszystkie partie ciała. Dzięki temu zadbamy o swoje zdrowie, kondycję, sprawność, figurę i samopoczucie, a to wszystko bez wychodzenia z domu.

drabinki gimnastyczne do domu

Drabinka gimnastyczna BenchK 111 + A204

Drabinka gimnastyczna – odpowiednia dla każdego domownika

Wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK to narzędzie odpowiednie dla osób w każdym wieku. Dzięki temu mogą z niej korzystać zarówno dzieci- już od najmłodszych lat, młodzież, dorośli, seniorzy, kobiety w ciąży, osoby po kontuzjach i borykające się z niektórymi problemami zdrowotnymi. Wielofunkcyjne drabinki gimnastyczne BenchK nie służą bowiem jedynie jako sprzęt do ćwiczeń- choć oczywiście jest to ich podstawowa funkcjonalność, ale także tworzą doskonałe miejsce do zabawy, relaksu, rehabilitacji, odpoczynku, pracy a nawet nauki. Jak to możliwe? Dzięki wielu dodatkowym akcesoriom, które będąc w pełni kompatybilne z samą drabinką gimnastyczną, umożliwiają znacznie zwiększenie zakresu jej możliwości.

Mowa chociażby o akcesoriach gimnastycznych BenchKw skład których wchodzi para kółek gimnastycznych oraz lina do wspinania z drewnianą huśtawką. Taki zestaw z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym miłośnikom wrażeń i dobrej zabawy. W przypadku dzieci, niezwykle ważną kwestią jest bezpieczeństwo. Warto zaznaczyć więc, że wszystkie produkty BenchK spełniają ogólnoeuropejskie normy bezpieczeństwa dla sprzętu sportowego PN-EN 12346:2001 oraz PN-EN 913:2019-03, dzięki czemu można mieć pewność, że dziecku nie stanie się krzywda. Prócz ćwiczeń i zabawy, drabinki gimnastyczne marki BenchK wykorzystać można także jako miejsce do nauki lub pracy- dzięki specjalnej nakładce do drabinek BenchKpełniącej rolę biurka, która sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach o ograniczonych możliwościach aranżacyjnych, pozwalając na odrabianie zadań bądź pracę przy komputerze. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z akcesoriów, które pozwolą na wykonywanie bardziej zaawansowanych ćwiczeń, a nawet profesjonalnego treningu. Jest to metalowy drążek do podciągania BenchKporęcze do ćwiczeń BenchK ławka do ćwiczeń BenchK.

drabinki gimnastyczne do domu

Drabinka gimnastyczna BenchK 732

Wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK- mebel sportowy w Twoim domu

Ci, którzy przywiązują dużą uwagę do swojego otoczenia i dbają o każdy szczegół aranżacji domu lub mieszkania, nie muszą obawiać się o to, że drabinka gimnastyczna mogłaby oszpecić osiągnięte dotychczas efekty. Po pierwsze, zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu zmieści się w każdym, nawet niewielkim pomieszczeniu- pokoju dziecięcym, biurze, korytarzu, czy salonie. Po drugie, wielofunkcyjne drabinki BenchK to produkty niezwykle nowoczesne i designerskie, wykonane z dbałością o każdy szczegół, dzięki czemu bez problemu wpiszą się w aranżację każdego, nawet ekskluzywnego pomieszczenia, nadając mu wyjątkowego charakteru. Szeroka oferta modeli, zróżnicowanych pod względem poszczególnych parametrów, takich jak chociażby wielkość, materiał użyty do produkcji, kolor, wyposażenie, wykończenie, pozwoli na wybór sprzętu, który będzie najbliższy naszym upodobaniom.

Wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna w domu to moc korzyści dla całej rodziny. Będąc w jej posiadaniu szybko zauważymy, jak pozytywny wpływ ma ona na nasze zdrowie, kondycję, samopoczucie oraz rodzinne relacje, możliwe do pogłębiania dzięki wspólnym aktywnościom.

Jak uczyć dziecko poprzez zabawę?

Nie ma lepszego sposobu na zachęcenie dzieci do nauki, rozwoju i poznawania świata, jak zabawa. Dzięki niej dziecko zyskuje najwięcej, a tym samym doskonale się bawi- jest radosne i ciekawe wszystkiego co je otacza równocześnie. Oczywiście wymaga to pewnego zaangażowania rodziców oraz nieco kreatywności, natomiast nasze podpowiedzi z pewnością ułatwią to zadanie. Tym bardziej, że będą to propozycje, przy których bawić się może cała rodzina. Dzięki temu zalet nauki poprzez zabawę jest jeszcze więcej, gdyż mamy więcej okazji do spędzania wspólnie czasu- czego chcieć więcej?

Bierna motywacja do nauki może być niewystarczająca. By skutecznie zachęcić dziecko do zdobywania nowej wiedzy i poznawania otaczającego je świata, najlepiej proponować naukę w formie zabawy. Dziecko z pewnością szybko „załapie bakcyla” i po pewnym czasie już nie będzie potrzebowało naszej pomocy lecz będzie samo szukało sobie interesujących je zajęć, ucząc poszczególnych umiejętności oraz znacznie poszerzając zakres wiedzy malucha.

Nauka poprzez zabawę – czy to jest możliwe?

Każda, nawet najprostsza zabawa, jest formą nauki. I to najlepszą z możliwych, bowiem na długi czas aktywizuje dziecko oraz co najważniejsze- rozwija je na wielu płaszczyznach. Jest to tak zwana nauka spontaniczna, poprzez którą dziecko rozwija się w sferze umysłowej, psychicznej, fizycznej, emocjonalnej i społecznej. Rozmaite zabawy i gry sprawiają, że dziecko rozwija swoje zdolności motoryczne, manualne, ruchowe, uczy się cierpliwości, wytrwałości, wykonywania poszczególnych czynności. Znacznie lepiej pracuje jego mózg oraz poszczególne układy organizmu. Dzięki temu dziecko zdobywa nową wiedzę, nie męcząc się przy tym, a wręcz sprawia mu to ogromną radość i jest zachętą do sięgania po więcej.

Możliwości zabaw jest nieskończenie wiele, powinniśmy jedynie dobierać je do wieku i możliwości dziecka, wówczas będzie można mówić o najlepszych tego efektach. Mogą to być zabawy ruchowe, sensoryczne, manualne, logiczno-naśladowcze. Poniżej przedstawimy kilka ciekawych propozycji, które z pewnością spodobają się każdemu dziecku.

zabawa na drabince gimnastycznej

Zabawy ruchowe z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej

Zaczynamy od zabaw ruchowych, bowiem to właśnie one mają szczególne znaczenie w prawidłowym rozwoju każdego dziecka. Dzieci mają ogromne pokłady energii, które muszą odpowiednio spożytkować. Najlepiej, gdy aktywności te przyczynią się do czegoś więcej- ruch to bowiem nie tylko zdrowie i kondycja fizyczna, ale także rozwój psychiczny i umysłowy.

Nie bez powodu coraz więcej rodziców decyduje się na zakup i montaż drabinki gimnastycznej w swoim domu, dzięki której dziecko zyskuje doskonałą przestrzeń do zabawy i jednoczesnej nauki. Możemy podrzucać dziecku propozycje zabaw na drabince, ale także pozwolić mu, by samo uruchomiło swoją wyobraźnię i wymyślało coraz to nowsze propozycje zabaw. Możliwości, jakie stwarza wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK jest naprawdę wiele. Dzięki nim dziecko kształtuje swoją koordynację ruchową, rozwija poszczególne zmysły- ruch, wzrok, słuch, dotyk. Podczas aktywności fizycznej bardzo intensywnie działa także mózg, dzięki czemu dziecku łatwiej jest pozyskiwać nową wiedzę.

Drabinka gimnastyczna to także doskonała przestrzeń na wspólne aktywności- czy to w gronie rodziny, czy też przyjaciół. Jednocześnie jest to okazja do nauki zdrowej rywalizacji ale także  poczucia bezpieczeństwa i kształtowania pierwszych pasji. Wspinanie, skakanie, huśtanie- jest to możliwe dzięki dodatkowym akcesoriom, kompatybilnym z drabinką, co stwarza jeszcze większy zakres możliwości do zabawy i nauki.

Nauka w formie zabawy – najciekawsze propozycje

Prócz zabaw ruchowych, możemy bazować na zabawach manualnych, sensorycznych, czy logiczno-naśladowczych. Do manualnych możemy zaliczyć chociażby układanie klocków- wybieramy odpowiednie z nich, w zależności od wieku dziecka. Tutaj pomysłów również może być sporo. Możemy układać poszczególne rodzaje konstrukcji- budowle, pojazdy, ulubione postaci, ale także segregować klocki według rozmiaru lub koloru, dzięki czemu kształtujemy współpracę rąk i mózgu. Inną propozycją będzie tworzenie figurek z plasteliny lub modeliny, zabawa ciastoliną bądź piaskiem kinetycznym- chcąc sprawić, by zabawa była jeszcze lepszą formą nauki, potrzebny produkt można przygotować z dzieckiem własnoręcznie. W sieci bez problemu znajdziemy szybki i prosty przepis na domowej roboty ciastolinę lub piasek kinetyczny.

Zabawy sensoryczne to te, które w dużym stopniu angażują wszystkie zmysły dziecka. Ciekawą zabawą będzie umieszczenie w dużym kartonie, z wyciętym otworem, rozmaitych przedmiotów. Zadaniem dziecka będzie odgadywanie co to za przedmiot, bazując jedynie na zmyśle dotyku. Inną propozycją będzie rozłożenie na podłodze różnorodnych przedmiotów i produktów- kawałków materiałów o różnych teksturach, piasku, kamyczków i innych. Dziecko poruszając się bosą stopą po poszczególnych powierzchniach, będzie mogło dostrzec i opowiedzieć jakie występują różnice pomiędzy nimi.

Wśród najlepszych zabaw logiczno-naśladowcznych z pewnością wymienić możemy to przeszkód. Wykonujemy je z dowolnych przedmiotów, które znajdziemy w domu, po czym jako pierwsi pokonujemy tor- w celu utrudnienia zadania, na poszczególnych etapach toru, wykonujemy dodatkowe czynności, np. klaskanie, skoki na jednej nodze, pajacyki, które dziecko musi zapamiętać.

Takie propozycje z pewnością zachęcą dziecko do aktywnego, kreatywnego i twórczego spędzania wolnego czasu. Nauka poprzez zabawę przynosi wymierne korzyści, które szybko dostrzegą zarówno rodzice, jak i dzieci. Poza tym pozwoli to dzieciom maksymalnie korzystać z dzieciństwa, będąc niejako odskocznią od tak napiętego harmonogramu codziennych zajęć.

10 najlepszych porannych ćwiczeń dla Ciebie w domu

Wstajesz rano i chciałbyś dobrze rozpocząć dzień. Z pewnością znajdzie się grono osób, którym wydaje się, że mocna kawa załatwi sprawę i postawi na nogi nawet po niewystarczającej ilości snu. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie poranka bez wizyty na siłowni. Natomiast gdy zauważysz, że kawa jest niewystarczająca i  pomaga jedynie na moment, zaś nie masz ani czasu, ani możliwości iść na siłownię, poranne ćwiczenia z powodzeniem możesz wykonać również w domu. Niosą one wiele korzyści i szybko staną się Twoją rutyną, bez której ciężko będzie Ci się obejść. Oto 10 najlepszych ćwiczeń porannych, od których dobrze jest rozpocząć dzień.

Poranny trening – dlaczego warto?

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak dużym stopniu poranne ćwiczenia mogą pozytywnie wpłynąć na nasze ciało oraz samopoczucie. Przede wszystkim pozwalają nam się rozbudzić i dodają energii, której tak potrzebujemy w ciągu całego dnia. To taka aktywacja całego ciała i umysłu- organizm staje się właściwie dotleniony, mięśnie i stawy rozgrzane, całe ciało rozciągnięte. Dzięki porannym ćwiczeniom poczujemy się rześko, świeżo i lekko. Poprawi się także nasza koncentracja oraz będziemy bardziej podatni na przyswajanie nowych wiadomości.

Poranny trening wzmacnia także układ krwionośny oraz pobudza metabolizm, przez co szybciej można pozbyć się zbędnych kilogramów. Po pierwsze, podczas ruchu pompowane są większe ilości krwi, przez co szybciej krąży w organizmie i zapobiega odkładaniu się złogów cholesterolu w tętnicach. Po drugie,  przyśpiesza metabolizm, pozwalając na szybsze spalanie kalorii spożytych w ciągu całego dnia.

Aktywność od której rozpoczniemy dzień, przyczyni się do znacznej poprawy naszego humoru. Wszystko za sprawą endorfin, czyli hormonu szczęścia, który wydziela się w trakcie ćwiczeń. Natomiast dobry humor i uśmiech to podstawa dobrze przeżytego dnia.

poranne ćwiczenia w domu

Ćwiczenia w domu- jak się przygotować?

Poranny trening nie wymaga szczególnych przygotowań. Nie potrzebujemy nawet sportowego stroju- możemy pozostać nawet w wygodnych piżamach. Ćwiczenia bowiem najlepiej wykonać zaraz po przebudzeniu, jeszcze przed śniadaniem. Jeśli chodzi o rozgrzewkę to same ćwiczenia wchodzą już w jej skład, gdyż rano nie powinniśmy wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń, a jedynie takie, które będą rozciągające i aktywizujące nasze ciało. Do treningu w domu doskonale przyda się wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK, która pozwoli na dużą różnorodność ćwiczeń, dopasowanie ich do indywidualnych możliwości każdej osoby oraz zapewni bezpieczeństwo.

Poniżej przedstawiamy zestaw 10 najlepszych porannych ćwiczeń wykonywanych w domu z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej.

poranne ćwiczenia w domu

Poranne ćwiczenia na drabince gimnastycznej

1. Wahadło

Stajemy przodem do drabinki i chwytamy oburącz szczebel na wysokości klatki piersiowej. Prostujemy kręgosłup, po czym podczas delikatnego podskoku przenosimy nogę i ciężar ciała raz na jedną, raz na drugą stronę.

2. Przysiady

Stajemy przodem do drabinki i chwytamy oburącz szczebel na wysokości klatki piersiowej. Następnie wykonujemy tradycyjne przysiady do momentu całkowitego wyprostowania rąk w łokciach.

3. Przeskoki

Stajemy przodem do drabinki i chwytamy oburącz szczebel na wysokości klatki piersiowej. Następnie robimy przeskoki, stawiając raz jedną, raz drugą nogę na najniższym szczeblu drabinki. By nieco utrudnić ćwiczenie, można stawiać nogę na drugim lu trzecim szczeblu od dołu lub zwiększyć tempo.

4. Półbrzuszki

Kładziemy się na plecach tak, by móc stopami zahaczyć o najniższy szczebel drabinki a jednocześnie delikatnie ugiąć nogi w kolanie. Dłonie splatamy za głową, po czym wykonujemy brzuszki, jedynie lekko unosząc tułów, nie dotykając zaś głową kolan.

5. Skręt do boku

Stajemy stabilnie i w lekkim rozkroku tyłem do drabinki, przylegając do niej plecami. Następnie wykonujemy skrętu tułowia raz do prawej, raz do lewej strony, starając się dłońmi dotknąć szczebla na wysokości klatki piersiowej, cały czas pamiętając, by nie oderwać stóp od podłoża i zachować prosty kręgosłup.

6. Wspinanie po drabince

Stajemy przodem do drabinki a następnie wspinamy się po poszczególnych szczeblach, pamiętając o odpowiedniej pracy rąk i nóg- gdy prawa ręka chwyta kolejny szczebel, wraz z nią unosi się także prawa noga, podobnie z lewą ręką  i nogą. Gdy osiągniemy najwyższy szczebel, schodzimy w dół, postępując analogicznie.

 7. Zwisanie

Stajemy tyłem do drabinki, wyciągamy wyprostowane w łokciach ręce jak najwyżej i chwytamy ten szczebel, który umożliwi nam swobodne zwisanie z drabinki, bez dotykania stopami podłoża. Maksymalnie prostujemy kręgosłup, po czym pozostajemy w tej pozycji przez pewien czas.

8. Przysiady odwrotne

Stajemy tyłem do drabinki, wyciągamy wyprostowane w łokciach ręce jak najwyżej i chwytamy ten szczebel, który umożliwi nam swobodne zwisanie z drabinki, bez dotykania stopami podłoża. Następnie zginamy nogi w kolanach i unosimy je jak najbliżej klatki piersiowej, cały czas pamiętając o prostym kręgosłupie, przylegającym do drabinki.

9. Wymachy nóg w tył

Stajemy przodem do drabinki i chwytamy oburącz szczebel na wysokości klatki piersiowej. Następnie wykonujemy naprzemienne wymachy nóg w tył, unosząc nogę na maksymalnie możliwą wysokość.

10. Wypychanie bioder

Kładziemy się na plecach tak, by stopy oprzeć na wysokości drugiego szczebla od dołu, ręce kładziemy wzdłuż tułowia. Następnie staramy się wypchać biodra maksymalnie ku górze, pamiętając by łopatki cały czas przywierały do podłoża. Przez kilka sekund utrzymujemy uniesiona biodra, po czym wracamy do pozycji wyjściowej.

poranne ćwiczenia w domu

Poranna gimnastyka dla dzieci – przykładowe ćwiczenia

Zapewnienie dziecku odpowiedniej, codziennej dawki ruchu jest niezbędnym elementem stymulującym jego prawidłowy rozwój. Dzieci dysponują ogromnymi pokładami energii już od samego rana, dlatego warto to wykorzystać. Doskonale sprawdzi się do tego poranna gimnastyka, która nie tylko pobudza organizm do działania, ale także kształtuje poprawną postawę dziecka, wpływa na układ mięśniowy, oddechowy i krwionośny, a także stymuluje mózg oraz znacznie poprawia samopoczucie.

Pewnie co niektórzy zapytają – jak na to wszystko znaleźć czas i w napięty plan dnia wcisnąć jeszcze poranną gimnastykę? A tymczasem wystarczy, by ćwiczenia wykonywane rano trwały około 5-8 minut. Najlepiej przeprowadzić je jeszcze przed śniadaniem, przy czym nie ma konieczności zmiany stroju. Wystarczy odrobina wolnej przestrzeni, a najlepiej, gdy wykorzystamy drabinkę gimnastyczną dla dzieci, która pozwoli na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń- wielu w formie zabawy- dzięki czemu z pewnością zachęcimy dziecko do porannej aktywności a ono samo szybko dostrzeże jej zalety.

Poranne ćwiczenia dla dzieci

Drabinki gimnastyczne dla dzieci

Dlaczego warto, by dziecko ćwiczyło rano?

Dla dzieci każdy dzień jest pełen wrażeń, przygód, wyzwań. Dzięki porannej gimnastyce będą najlepiej przygotowane do tego, by stawić mu czoła, bowiem wyzwala ona pozytywną energię i poprawia nastrój, dzięki wydzielającym się podczas ćwiczeń endorfinom, które zwane są hormonami szczęścia.

Wykonywana rano aktywność pobudza oraz poprawia funkcjonowanie całego organizmu- przede wszystkim dotlenia mózg, dzięki czemu dziecko staje się efektywniejsze w szkole, poprawia się jego koncentracja, zdolność do logicznego myślenia, staje się gotowe na przyjmowanie nowej wiedzy. Poranne ćwiczenia mają także wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, pozytywnie wpływają na kondycję fizyczną dziecka, zapobiegają wadom i bólom kręgosłupa czy głowy. To także sposób na przyspieszenie metabolizmu i zmniejszenie ryzyka nadwagi.

Podsumowując można rzec, że poranna gimnastyka pełni cztery podstawowe funkcje- relaksacyjną, stymulacyjną, korekcyjną i wychowawczą. Wystarczy jedynie odrobina zaangażowania ze strony rodziców, by odpowiednio przygotować dziecko do owocnego przeżycia każdego dnia.

Poranne ćwiczenia dla dzieci

Drabinki gimnastyczne dla dzieci

Poranne ćwiczenia dla dzieci – przykładowy zestaw

W kwestii porannej gimnastyki dla dzieci istnieje zupełna dowolność. Należy pamiętać jedynie o tym, by poszczególne ćwiczenia były dopasowane do wieku i możliwości dziecka a ponadto były one jak najbardziej zróżnicowane, by się nie znudziły. Oto przykładowy, uniwersalny zestaw porannych ćwiczeń dla dzieci z wykorzystaniem wielofunkcyjnej drabinki gimnastycznej BenchK.

Wspinanie po drabince

To bardzo proste ćwiczenie, które wpływa nie tylko na poszczególne partie mięśni, właściwie je rozgrzewając, ale także poprawia koncentrację, zwinność oraz działa stymulująco na mózg. By wykonać  ćwiczenie należy stanąć przodem przed drabinką, chwycić za szczebel znajdujący się na wysokości ramion, po czym stawiamy stopy na kolejnych szczeblach, przekładając jednocześnie dłonie- wspinając się ku górze, aż do osiągnięcia najwyższego szczebla. Analogicznie postępujemy schodząc w dół.

Zwis tyłem na drabince

To ćwiczenie rozciągające górne partie mięśni oraz wzmacniające kręgosłup. Należy stanąć tyłem do drabinki, unieść wyprostowane w łokciach ręce nad głowę, po czym chwycić mocno ten szczebel, który umożliwi swobodny zwis, bez dotykania stopami podłoża. W trakcie ćwiczenia należy pamiętać o zachowaniu prostej linii kręgosłupa.

Ćwiczenie to można urozmaicić na wiele sposobów. Jednym z nich jest zginanie nóg w kolanach, z jednoczesnym przyciąganiem ich jak najbliżej klatki piersiowej, cały czas pamiętając o prostym, przylegającym do drabinki kręgosłupie. Jeszcze inną wersją jest bujanie ciałem w lewo i prawo lub skręty tułowia wykonywane w zwisie.

Koci grzbiet na drabince

To jedno z  najlepszych ćwiczeń rozciągających. Należy stanąć stabilnie przodem do drabinki, w odległości około pół kroku od niej, po czym wykonać skłon, chwytając oburącz najniższego szczebla. Ćwiczenie polega na przekładaniu rąk na coraz to wyższy szczebel tak, jakbyśmy wspinali się po drabinie jedynie z użyciem dłoni, zaś stopy cały czas pozostają w jednym miejscu. Po osiągnięciu maksymalnej wysokości należy w ten sam sposób powrócić do pozycji wyjściowej.

Wahadło stojące

Stajemy przodem do drabinki, chwytając oburącz szczebla znajdującego się na wysokości klatki piersiowej. Jedną nogą wspieramy się stabilnie o podłoże, drugą zaś wykonujemy wymachy na boki. Po wykonaniu kilku powtórzeń powinna nastąpić zmiana nogi.

Szybkie klaśnięcia

Jest to  ćwiczenie, które w dużej mierze angażuje mózg dziecka, wpływając na jego koncentrację, podzielność uwagi, ale także i poprawia refleks. By go wykonać należy stanąć przodem do drabinki w odległości około pół kroku od niej, wyciągnąć ręce przed siebie, po czym swobodnie opadać na drabinkę, amortyzując się dłońmi o szczebel na wysokości klatki piersiowej, po czym szybko odpychając się wrócić do pozycji wyjściowej. Zarówno pomiędzy opadaniem, jak i powrotem do pozycji bazowej należy klasnąć w dłonie.

Poranne ćwiczenia dla dzieci

Drabinki gimnastyczne dla dzieci

Taka poranna gimnastyka z pewnością przypadnie dzieciom do gustu i szybko stanie się obowiązkowym elementem dnia codziennego. Co więcej, to doskonała okazja do aktywności także dla rodziców, którzy dzięki temu nie tylko dadzą najlepszy przykład swoim pociechom, ale także korzystnie wpłyną na swoje zdrowie, kondycję i samopoczucie.

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci w domu

Wady postawy to coraz powszechniejszy problem u dzieci. Brak powstrzymania ich przyczyn prowadzi do znacznego pogłębienia wad, co z kolei może skutkować przykrymi konsekwencjami oraz poważnymi problemami zdrowotnymi w życiu dorosłym. Gimnastyka korekcyjna wykonywana regularnie w domu sprzyja skorygowaniu wad postawy i skrzywieniom kręgosłupa u dzieci, u których problem ten już występuje lub skutecznie zapobiegać ich powstawaniu.

Wady postawy u dzieci

Obecny tryb życia, nawet u małych dzieci sprawia, że coraz bardziej są one narażone na powstawanie wad postawy oraz skrzywienia kręgosłupa. Wady te bowiem, w przypadku gdy nie są schorzeniami wrodzonymi, spowodowane są głównie częstym, nieodpowiednim ułożeniem ciała. Siedzący tryb życia, zła postawa podczas pracy czy biurku lub przesiadywaniu przed komputerem, ciągłe garbienie się- to tylko niektóre z czynników pogłębiających problem prawidłowej postawy ciała.

Do najczęstszych wad postawy u dzieci zaliczmy skoliozę, plecy okrągłe, płaskostopie oraz koślawość kolan i stóp. Prócz widocznych zmian, może pojawić się silny ból pleców. Natomiast sygnałami, które mogą świadczyć o pogłębiającej się zmianie, są problemy z pokonywaniem przeszkód, chwytaniem piłki,  potykanie się podczas chodzenia, a także bierność w różnego rodzaju aktywnościach.

Gimnastyka korekcyjna – skuteczny sposób na wady postawy u dzieci

Wspomnieliśmy na wstępie, że gimnastyka korekcyjna pozwala skutecznie przeciwdziałać powstawaniu wad postawy, a także korygować je, gdy już wystąpiły. Jej celem jest wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha, a więc tych, które odpowiedzialne są za prawidłową postawę ciała oraz wykształcenie i utrwalenie nawyków utrzymywania prawidłowej postawy. Należy zaznaczyć, że tego typu gimnastyka może, a nawet powinna być regularnie wykonywana przez dziecko w domu, chyba że wady postawy są już na tyle rozwinięte, że do regularnych ćwiczeń domowych konieczne jest dołączenie postępowania rehabilitacyjnego. Ćwiczenia z zakresu gimnastyki korekcyjnej wykonywane są niekiedy podczas lekcji wychowania fizycznego w szkołach, bądź w formie zabawy w przedszkolach.

Ćwiczenia korekcyjne w domu- dlaczego są tak ważne?

Ćwiczenia korygujące wady postawy, nawet jeśli są prowadzone pod okiem specjalisty w ramach indywidualnych bądź grupowych zajęć, nie są wystarczające. Aby przyniosły one pożądane efekty, konieczne jest zachowanie regularności- najlepiej, by dziecko wykonywało je codziennie przez około 30 minut. Możliwe jest to w domu, pod okiem rodziców, zresztą można wykonywać je razem z dzieckiem- dorosłym ćwiczenia te z pewnością nie zaszkodzą, natomiast będzie to dodatkowy czynnik mobilizujący dziecko do podjęcia wysiłku, dbając o swoje zdrowie.

Na gimnastykę korekcyjną składają się rozmaite ćwiczenia, które można wykonywać zarówno z użyciem rozmaitych narzędzi i przyrządów, takich jak piłki, niewielkie hantelki, gumy do ćwiczeń, jak i bez użycia przyrządów. Bardzo pomocna jest tu także drabinka gimnastyczna. Potwierdzeniem tego jest fakt, że każdy gabinet fizjoterapeutyczny wyposażony jest właśnie w tego rodzaju sprzęt i część specjalistycznych ćwiczeń w ramach gimnastyki korekcyjnej wykonywana jest właśnie z jej użyciem.

Wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK to narzędzie, które umożliwia wykonywanie ćwiczeń całej rodzinie. Co więcej, daje dużą różnorodność ćwiczeń, dzięki temu nawet regularny, codzienny trening będzie dla dziecka atrakcyjny. Drabinka umożliwia nawet wykonywanie ćwiczeń w formie zabawy, przez co jeszcze łatwiej będzie zachęcić malucha do aktywności- zwłaszcza, gdy sami dołączymy do zabawy.

Jednym z prostych ćwiczeń eliminujących wady postawy oraz korzystnie wpływającym na kręgosłup jest „półzwis tyłem na drabince”- dziecko staje tyłem do drabinki i chwyta oburącz drążek powyżej głowy, następnie ugina kolana i pozostaje przez chwilę w zwisie, po czym wraca do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie to można wykonać także w pełnym zwisie, wystarczy jedynie wspiąć się nieco wyżej tak, by móc swobodnie wykonać zwis, nie dotykając podłoża. Innym ćwiczenie jest „przysiad przodem do drabinki”- dziecko staje przodem do drabinki, chwyta oburącz szczebla na wysokości klatki piersiowej, po czym wykonuje przysiad, cały czas trzymając się szczebla, po czym wraca do pozycji wyjściowej. Kolejną propozycją ćwiczenia korekcyjnego jest „odwrócony koci grzbiet”- dziecko staje tyłem do drabinki i kładzie się na brzuchu tak, by stopy wesprzeć o najniższy szczebel, natomiast ręce kładzie płasko na macie przed sobą, następnie jak najwyżej unosi tułów, ręce oraz głowę, wspierając się o matę jedynie brzuchem, chwile pozostaje w tej pozycji, po czym wraca do pozycji wyjściowej.

To tylko kilka przykładowych ćwiczeń z zakresu gimnastyki korekcyjnej, które można wykonać z pomocą drabinki. Nawet kilkuminutowa, regularna aktywność znacznie wpłynie na zdrowie oraz odpowiednią postawę dziecka. Warto o to zadbać, by uniknąć przykrych konsekwencji, bólu oraz konieczności wykonania zabiegów bądź operacji. Niech przyświeca temu myśl- „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta