Jak uczyć dziecko poprzez zabawę?

Jak uczyć dziecko poprzez zabawę?

30 marca 2022

Nie ma lepszego sposobu na zachęcenie dzieci do nauki, rozwoju i poznawania świata, jak zabawa. Dzięki niej dziecko zyskuje najwięcej, a tym samym doskonale się bawi- jest radosne i ciekawe wszystkiego co je otacza równocześnie. Oczywiście wymaga to pewnego zaangażowania rodziców oraz nieco kreatywności, natomiast nasze podpowiedzi z pewnością ułatwią to zadanie. Tym bardziej, że będą to propozycje, przy których bawić się może cała rodzina. Dzięki temu zalet nauki poprzez zabawę jest jeszcze więcej, gdyż mamy więcej okazji do spędzania wspólnie czasu- czego chcieć więcej?

Bierna motywacja do nauki może być niewystarczająca. By skutecznie zachęcić dziecko do zdobywania nowej wiedzy i poznawania otaczającego je świata, najlepiej proponować naukę w formie zabawy. Dziecko z pewnością szybko „załapie bakcyla” i po pewnym czasie już nie będzie potrzebowało naszej pomocy lecz będzie samo szukało sobie interesujących je zajęć, ucząc poszczególnych umiejętności oraz znacznie poszerzając zakres wiedzy malucha.

Nauka poprzez zabawę – czy to jest możliwe?

Każda, nawet najprostsza zabawa, jest formą nauki. I to najlepszą z możliwych, bowiem na długi czas aktywizuje dziecko oraz co najważniejsze- rozwija je na wielu płaszczyznach. Jest to tak zwana nauka spontaniczna, poprzez którą dziecko rozwija się w sferze umysłowej, psychicznej, fizycznej, emocjonalnej i społecznej. Rozmaite zabawy i gry sprawiają, że dziecko rozwija swoje zdolności motoryczne, manualne, ruchowe, uczy się cierpliwości, wytrwałości, wykonywania poszczególnych czynności. Znacznie lepiej pracuje jego mózg oraz poszczególne układy organizmu. Dzięki temu dziecko zdobywa nową wiedzę, nie męcząc się przy tym, a wręcz sprawia mu to ogromną radość i jest zachętą do sięgania po więcej.

Możliwości zabaw jest nieskończenie wiele, powinniśmy jedynie dobierać je do wieku i możliwości dziecka, wówczas będzie można mówić o najlepszych tego efektach. Mogą to być zabawy ruchowe, sensoryczne, manualne, logiczno-naśladowcze. Poniżej przedstawimy kilka ciekawych propozycji, które z pewnością spodobają się każdemu dziecku.

zabawa na drabince gimnastycznej

Zabawy ruchowe z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej

Zaczynamy od zabaw ruchowych, bowiem to właśnie one mają szczególne znaczenie w prawidłowym rozwoju każdego dziecka. Dzieci mają ogromne pokłady energii, które muszą odpowiednio spożytkować. Najlepiej, gdy aktywności te przyczynią się do czegoś więcej- ruch to bowiem nie tylko zdrowie i kondycja fizyczna, ale także rozwój psychiczny i umysłowy.

Nie bez powodu coraz więcej rodziców decyduje się na zakup i montaż drabinki gimnastycznej w swoim domu, dzięki której dziecko zyskuje doskonałą przestrzeń do zabawy i jednoczesnej nauki. Możemy podrzucać dziecku propozycje zabaw na drabince, ale także pozwolić mu, by samo uruchomiło swoją wyobraźnię i wymyślało coraz to nowsze propozycje zabaw. Możliwości, jakie stwarza wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK jest naprawdę wiele. Dzięki nim dziecko kształtuje swoją koordynację ruchową, rozwija poszczególne zmysły- ruch, wzrok, słuch, dotyk. Podczas aktywności fizycznej bardzo intensywnie działa także mózg, dzięki czemu dziecku łatwiej jest pozyskiwać nową wiedzę.

Drabinka gimnastyczna to także doskonała przestrzeń na wspólne aktywności- czy to w gronie rodziny, czy też przyjaciół. Jednocześnie jest to okazja do nauki zdrowej rywalizacji ale także  poczucia bezpieczeństwa i kształtowania pierwszych pasji. Wspinanie, skakanie, huśtanie- jest to możliwe dzięki dodatkowym akcesoriom, kompatybilnym z drabinką, co stwarza jeszcze większy zakres możliwości do zabawy i nauki.

Nauka w formie zabawy – najciekawsze propozycje

Prócz zabaw ruchowych, możemy bazować na zabawach manualnych, sensorycznych, czy logiczno-naśladowczych. Do manualnych możemy zaliczyć chociażby układanie klocków- wybieramy odpowiednie z nich, w zależności od wieku dziecka. Tutaj pomysłów również może być sporo. Możemy układać poszczególne rodzaje konstrukcji- budowle, pojazdy, ulubione postaci, ale także segregować klocki według rozmiaru lub koloru, dzięki czemu kształtujemy współpracę rąk i mózgu. Inną propozycją będzie tworzenie figurek z plasteliny lub modeliny, zabawa ciastoliną bądź piaskiem kinetycznym- chcąc sprawić, by zabawa była jeszcze lepszą formą nauki, potrzebny produkt można przygotować z dzieckiem własnoręcznie. W sieci bez problemu znajdziemy szybki i prosty przepis na domowej roboty ciastolinę lub piasek kinetyczny.

Zabawy sensoryczne to te, które w dużym stopniu angażują wszystkie zmysły dziecka. Ciekawą zabawą będzie umieszczenie w dużym kartonie, z wyciętym otworem, rozmaitych przedmiotów. Zadaniem dziecka będzie odgadywanie co to za przedmiot, bazując jedynie na zmyśle dotyku. Inną propozycją będzie rozłożenie na podłodze różnorodnych przedmiotów i produktów- kawałków materiałów o różnych teksturach, piasku, kamyczków i innych. Dziecko poruszając się bosą stopą po poszczególnych powierzchniach, będzie mogło dostrzec i opowiedzieć jakie występują różnice pomiędzy nimi.

Wśród najlepszych zabaw logiczno-naśladowcznych z pewnością wymienić możemy to przeszkód. Wykonujemy je z dowolnych przedmiotów, które znajdziemy w domu, po czym jako pierwsi pokonujemy tor- w celu utrudnienia zadania, na poszczególnych etapach toru, wykonujemy dodatkowe czynności, np. klaskanie, skoki na jednej nodze, pajacyki, które dziecko musi zapamiętać.

Takie propozycje z pewnością zachęcą dziecko do aktywnego, kreatywnego i twórczego spędzania wolnego czasu. Nauka poprzez zabawę przynosi wymierne korzyści, które szybko dostrzegą zarówno rodzice, jak i dzieci. Poza tym pozwoli to dzieciom maksymalnie korzystać z dzieciństwa, będąc niejako odskocznią od tak napiętego harmonogramu codziennych zajęć.

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta

Skip to content