Gimnastyka korekcyjna dla dzieci w domu

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci w domu

30 marca 2022

Wady postawy to coraz powszechniejszy problem u dzieci. Brak powstrzymania ich przyczyn prowadzi do znacznego pogłębienia wad, co z kolei może skutkować przykrymi konsekwencjami oraz poważnymi problemami zdrowotnymi w życiu dorosłym. Gimnastyka korekcyjna wykonywana regularnie w domu sprzyja skorygowaniu wad postawy i skrzywieniom kręgosłupa u dzieci, u których problem ten już występuje lub skutecznie zapobiegać ich powstawaniu.

Wady postawy u dzieci

Obecny tryb życia, nawet u małych dzieci sprawia, że coraz bardziej są one narażone na powstawanie wad postawy oraz skrzywienia kręgosłupa. Wady te bowiem, w przypadku gdy nie są schorzeniami wrodzonymi, spowodowane są głównie częstym, nieodpowiednim ułożeniem ciała. Siedzący tryb życia, zła postawa podczas pracy czy biurku lub przesiadywaniu przed komputerem, ciągłe garbienie się- to tylko niektóre z czynników pogłębiających problem prawidłowej postawy ciała.

Do najczęstszych wad postawy u dzieci zaliczmy skoliozę, plecy okrągłe, płaskostopie oraz koślawość kolan i stóp. Prócz widocznych zmian, może pojawić się silny ból pleców. Natomiast sygnałami, które mogą świadczyć o pogłębiającej się zmianie, są problemy z pokonywaniem przeszkód, chwytaniem piłki,  potykanie się podczas chodzenia, a także bierność w różnego rodzaju aktywnościach.

Gimnastyka korekcyjna – skuteczny sposób na wady postawy u dzieci

Wspomnieliśmy na wstępie, że gimnastyka korekcyjna pozwala skutecznie przeciwdziałać powstawaniu wad postawy, a także korygować je, gdy już wystąpiły. Jej celem jest wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha, a więc tych, które odpowiedzialne są za prawidłową postawę ciała oraz wykształcenie i utrwalenie nawyków utrzymywania prawidłowej postawy. Należy zaznaczyć, że tego typu gimnastyka może, a nawet powinna być regularnie wykonywana przez dziecko w domu, chyba że wady postawy są już na tyle rozwinięte, że do regularnych ćwiczeń domowych konieczne jest dołączenie postępowania rehabilitacyjnego. Ćwiczenia z zakresu gimnastyki korekcyjnej wykonywane są niekiedy podczas lekcji wychowania fizycznego w szkołach, bądź w formie zabawy w przedszkolach.

Ćwiczenia korekcyjne w domu- dlaczego są tak ważne?

Ćwiczenia korygujące wady postawy, nawet jeśli są prowadzone pod okiem specjalisty w ramach indywidualnych bądź grupowych zajęć, nie są wystarczające. Aby przyniosły one pożądane efekty, konieczne jest zachowanie regularności- najlepiej, by dziecko wykonywało je codziennie przez około 30 minut. Możliwe jest to w domu, pod okiem rodziców, zresztą można wykonywać je razem z dzieckiem- dorosłym ćwiczenia te z pewnością nie zaszkodzą, natomiast będzie to dodatkowy czynnik mobilizujący dziecko do podjęcia wysiłku, dbając o swoje zdrowie.

Na gimnastykę korekcyjną składają się rozmaite ćwiczenia, które można wykonywać zarówno z użyciem rozmaitych narzędzi i przyrządów, takich jak piłki, niewielkie hantelki, gumy do ćwiczeń, jak i bez użycia przyrządów. Bardzo pomocna jest tu także drabinka gimnastyczna. Potwierdzeniem tego jest fakt, że każdy gabinet fizjoterapeutyczny wyposażony jest właśnie w tego rodzaju sprzęt i część specjalistycznych ćwiczeń w ramach gimnastyki korekcyjnej wykonywana jest właśnie z jej użyciem.

Wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK to narzędzie, które umożliwia wykonywanie ćwiczeń całej rodzinie. Co więcej, daje dużą różnorodność ćwiczeń, dzięki temu nawet regularny, codzienny trening będzie dla dziecka atrakcyjny. Drabinka umożliwia nawet wykonywanie ćwiczeń w formie zabawy, przez co jeszcze łatwiej będzie zachęcić malucha do aktywności- zwłaszcza, gdy sami dołączymy do zabawy.

Jednym z prostych ćwiczeń eliminujących wady postawy oraz korzystnie wpływającym na kręgosłup jest „półzwis tyłem na drabince”- dziecko staje tyłem do drabinki i chwyta oburącz drążek powyżej głowy, następnie ugina kolana i pozostaje przez chwilę w zwisie, po czym wraca do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie to można wykonać także w pełnym zwisie, wystarczy jedynie wspiąć się nieco wyżej tak, by móc swobodnie wykonać zwis, nie dotykając podłoża. Innym ćwiczenie jest „przysiad przodem do drabinki”- dziecko staje przodem do drabinki, chwyta oburącz szczebla na wysokości klatki piersiowej, po czym wykonuje przysiad, cały czas trzymając się szczebla, po czym wraca do pozycji wyjściowej. Kolejną propozycją ćwiczenia korekcyjnego jest „odwrócony koci grzbiet”- dziecko staje tyłem do drabinki i kładzie się na brzuchu tak, by stopy wesprzeć o najniższy szczebel, natomiast ręce kładzie płasko na macie przed sobą, następnie jak najwyżej unosi tułów, ręce oraz głowę, wspierając się o matę jedynie brzuchem, chwile pozostaje w tej pozycji, po czym wraca do pozycji wyjściowej.

To tylko kilka przykładowych ćwiczeń z zakresu gimnastyki korekcyjnej, które można wykonać z pomocą drabinki. Nawet kilkuminutowa, regularna aktywność znacznie wpłynie na zdrowie oraz odpowiednią postawę dziecka. Warto o to zadbać, by uniknąć przykrych konsekwencji, bólu oraz konieczności wykonania zabiegów bądź operacji. Niech przyświeca temu myśl- „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta

Skip to content