Jak zachęcić dziecko do sportu?

Jak zachęcić dziecko do sportu?

30 sierpnia 2020

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”, chyba każdy z nas słyszał to popularne motto. Jednak to, w jakim stopniu całe rodziny stosują się do jego zalecenia, pozostawia niekiedy wiele do życzenia. Niby wiemy, jak ważna jest aktywność fizyczna dzieci, jednak w natłoku codziennych spraw często ruch i uprawianie sportu schodzi na dalszy plan. Warto jednak zrobić rachunek sumienia w tym zakresie i zachęcić swoje dziecko do sportu. Jak to jednak zrobić?

Chcieć to móc

Obecny styl życia nie jest raczej naszym sprzymierzeńcem- źle wpływa na nasze zdrowie, ogólne samopoczucie, sylwetkę i wygląd. Zbyt dużo czasu spędzamy siedząc- przed telewizorem, komputerem, smartfonem, w pracy, w domu, w szkole, efektem czego są pojawiające się problemy z nadwagą, bólem kręgosłupa, bólem głowy, emocjonalne rozdrażnienie i ciągłe zmęczenie. Zmieniła się też nasza mentalność- jeszcze kilkanaście lat temu dzieci aktywnie spędzały każdą wolną chwilę w towarzystwie swoich rówieśników i karą był zakaz wyjścia z domu. Obecnie zaś sytuacja jest całkowicie przeciwna- dzieci z sąsiednich bloków nie bawią się ze sobą, nie grają w piłkę na wspólnym boisku a każda próba wygonienia ich z domu kończy się marudzeniem. Ponadto często znajdzie się jakaś wymówka- a to brak wolnego czasu, a to pogoda nie taka, a to znów na trening czy boisko za daleko. Jest jednak tyle możliwości na aktywność fizyczną i uprawianie sportu, że każdy chcący znaleźć może coś odpowiedniego dla siebie.

Dzieci naśladują zachowania rodziców

Dziecko uczy się poprzez obserwację i naśladowanie. Aby więc od najmłodszych lat kształtować u swojego dziecka prawidłowe nawyki, trzeba być dla nich najlepszym przykładem. Nic tak nie wpłynie na zainteresowanie maluchów sportem, jak aktywny rodzic, który wybiera jazdę na rowerze zamiast serialu w telewizji, poranny weekendowy spacer zamiast leniuchowania na kanapie, czy każdy inny wysiłek fizyczny indywidualnie, czy też z całą rodziną. Uprawianie sportu to wspaniała okazja do spędzania czasu z najbliższymi, połączona z możliwością zabawy, ruchu, poprawy kondycji czy rozładowania emocji.

huśtawka dla dzieci w domu
Zabawa na drabince gimnastycznej BenchK

Należy szanować wybory dziecka

Mówiąc o wspólnych aktywnościach, nie znaczy to od razu, że każde dziecko musi robić dokładnie to, co jego rodzic i polubić tą dyscyplinę, która stanowi pasję jego mamy czy taty. Należy pozwolić dziecku dokonać własnego wyboru, gdyż sport nie może być dla dziecka karą ani nudnym obowiązkiem, lecz powinien sprawiać mu radość i być czymś, do czego z chęcią będzie wracał każdego dnia. Oczywiście rodzic może pomóc dziecku w taki sposób, że umożliwi mu spróbowanie kilku dyscyplin, z których dziecko będzie mogło wybrać tą, która najbardziej mu odpowiada- piłka nożna, basen, sztuki walki czy zajęcia z tańca- możliwości jest naprawdę wiele. Rolą rodzica jest zaś przede wszystkim ukazanie pozytywnych stron sportu oraz udowodnienie, że może on być codzienną przyjemnością oraz naturalną potrzebą.

Sport w domu

Wspomnieliśmy na wstępie, że za częstą przeszkodę w regularnym uprawianiu sportu uważa się brak czasu i możliwości dotarcia na trening lub warunki pogodowe niesprzyjające aktywności fizycznej. Jednak ćwiczyć można również w domu. Po pierwsze, nie trzeba nigdzie wychodzić, co oszczędza zarówno czas, jak i pieniądze, które w innym przypadku wydalibyśmy na karnet czy bilet wstępu. Po drugie, możemy ćwiczyć o każdej porze dnia- wróciliśmy z pracy, ze szkoły, mamy chwilę wolnego czasu- dlaczego nie moglibyśmy go poświęcić na pewne aktywności? Pozwolą one zarówno rozbudzić się o poranku, jak i zrelaksować po ciężkim dniu. Oczywiście można przygotować domową siłownię z profesjonalnym sprzętem, jednak nie wszyscy mają możliwość na sprawienie sobie takiego miejsca, gdyż po prostu warunki mieszkaniowe na to nie pozwalają lub nie stać nas na drogi sprzęt sportowy. Na szczęście istnieją współcześnie rozwiązania, dla których ograniczona przestrzeń i niewielkie fundusze nie są przeszkodą. Drabinka gimnastyczna świetnie sprawdzi się jako element służący do wszelkiej aktywności oraz zabaw.

Drbinki gimnasyczne BenchK – Sklep
https://benchk.com/sklep/

Drabinka gimnastyczna- rozwiązanie na aktywność dla całej rodziny

Drabinka w domu czy mieszkaniu to coraz powszechniejszy widok. Dlaczego? Po pierwsze, mogą na niej ćwiczyć zarówno dzieci, jak i dorośli. Po drugie, zajmuje naprawdę niewiele miejsca i można ją zamontować praktycznie w każdym miejscu- korytarz, pokój dziecięcy, sypialnia czy salon- producent mebli sportowych BenchK zadbał dodatkowo o ciekawy design drabinek ze swojej oferty tak, by pełniły one funkcję aranżacyjną, wpisując się w wystrój każdego pomieszczenia. Istnieje wiele modeli a także możliwość dobrania dodatkowych elementów, takich jak drążek do podciągania, kółka gimnastyczne, lina do wspinania z drewnianą huśtawką- wszystko to sprawia, że tak wielofunkcyjna drabinka jeszcze bardziej zachęci dziecko do aktywności fizycznej i kreatywnych zabaw. Wróćmy jeszcze do naszych wyliczeń atutów drabinki dla dzieci – po trzecie, daje ona możliwość wykonywania szerokiej gamy ćwiczeń, dostosowując je do własnych możliwości- podciąganie, zwisy, unoszenie nóg, skłony czy wymachy, to tylko kilka podstawowych aktywności. I to wszystko na miejscu, bez konieczności wychodzenia z domu, bez względu na okoliczności i pogodę. I jeszcze jedno- drabinka gimnastyczna może być zarówno głównym elementem aktywności fizycznej dziecka, jak i doskonałym uzupełnieniem treningów w klubach czy ośrodkach sportowych dla dzieci.

drabinka gimnastyczna dla dziecka

Decydując się na zakup drabinki gimnastycznej BenchK, stawiamy na aktywność fizyczną w naszej rodzinie, a tylko to jest gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia. Są to wartości bezcenne, dlatego warto o tym pomyśleć już dziś.Polecane artykuły na blogu:

 DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta

Skip to content