Jak znaleźć czas dla siebie i zająć dziecko czymś na dłużej?

25 maja 2020

 

Kto z nas rodziców nie zna niekończącej się wiązanki marudzeń typu: „nudzi mi się”, „nie mam co robić”, „ale nudy”. Oczywiście staramy się pomóc dziecku, wynajdując mu coraz to nowsze zabawy i zajęcia. Jednak dziecięcą naturę trudno zaspokoić i wymyślane przez nas aktywności szybko brzydną. Naturalnie największy problem pojawia się wówczas, gdy mamy coś ważnego do załatwienia lub potrzebujemy czasu dla siebie a na horyzoncie pojawia się marudzące dziecko. Jak skutecznie wybrnąć z takiej sytuacji i zająć dziecko czymś na dłużej?

Oczywiście sposobów jest bardzo wiele. Wszystko zależne jest też od wieku, charakteru, humoru dziecka, jego przyzwyczajeń i umiejętności. Miejmy świadomość, że każde dziecko jest inne, jednak każde potrzebuje kreatywnego spędzania czasu, by prawidłowo się rozwijać. A my, jako dorośli, mamy obowiązek mu w tym pomagać i go wspierać. Co nie oznacza, iż chwila dla siebie stanie się niemożliwością.

Zabawki w domu i na podwórku

Żyjemy w czasach, w których dzieci mają całe sterty różnorakich zabawek – drewnianych, plastikowych, pluszaków, edukacyjnych, ekologicznych, gier planszowych i zręcznościowych- można tak wymieniać w nieskończoność. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych produktów, które trafiają na dziecięce półki. Jasne jest, że każda nowa zabawka na krótszą lub dłuższą chwilę zajmie nasze dziecko. Jednak choćby nie wiem jak była nowoczesna, błyszcząca czy interaktywna, to i tak pójdzie w odstawkę po jakimś czasie. Nie jesteśmy w stanie co rusz kupować dziecku nowe zabawki, dlatego świetnym rozwiązaniem będzie chowanie na pewien okres tych zabawek, które znudziły się dziecku, po czym wyjmowanie je z powrotem. Będą doskonałą alternatywą, gdy potrzebujemy akurat chwili wolnego czasu dla siebie.

Elektronika na topie

Coraz powszechniejszym widokiem jest dziecko, które od najmłodszych lat, z umiejętnościami godnymi podziwu, obsługuje smartfon lub tablet. Chyba każdy rodzic, choćby nie wiem jak był idealny, znalazł się w takiej sytuacji, kiedy bajka na YouTube lub gra na konsoli stanowiły wybawienie i dawały złote pięć minut na załatwienie niecierpiącej zwłoki sprawy. Zresztą nikt nie twierdzi, że wszystkie rzeczy elektroniczne powinny być całkowicie zabronione i niedostępne dla dzieci. Warto więc poświęcić chwilę i przygotować sobie „pakiet awaryjny”, który pozwoli nam zająć dziecko, ale z korzyścią dla niego. Mogą to być gry edukacyjne na smartfonie lub bajki z morałem, dzięki którym będziemy spokojni o to, jakie treści trafiają do naszego dziecka, gdy znajdziemy się w sytuacji, w której telefon będzie koniecznością.

Wykorzystajmy to, co zawsze mamy pod ręką

Możemy dwoić się i troić a nawet stawać na głowie – nasze dziecko czasem miewa taki dzień, że nie jest zadowolone z żadnego naszego pomysłu. Gdy nie pomagają ani zabawki, ani elektronika, warto dać dziecku chwilę czasu, by samo mogło zacząć kreatywnie spędzać czas. Możemy podsunąć mu tylko jakieś podstawowe, domowe przedmioty, które zawsze znajdziemy pod ręka, jak na przykład: rolki po ręcznikach kuchennych lub papierze toaletowym, miski i miseczki, guziki lub kawałki materiałów. Jeśli pozostawimy na chwilę dziecko samo sobie, to okaże się, że jego pomysłowość nie mają końca a do pełni szczęścia potrzeba kilku banalnych przedmiotów. Zobaczymy, jakie piękne maskotki można stworzyć ze ścinków materiałów lub jakie obrazki tworzyć z kolorowych guzików. Jak zrobić pojemnik na kredki z rolki po ręczniku papierowym i jak wykonać hełm rycerski z kuchennej miski. Wyobraźnia dzieci nie zna granic!

Aktywność fizyczna zawsze wygrywa

Ten kto ma dzieci wie, że mają one niekończące się złoża energii. Każde dziecko więc, aby prawidłowo się rozwijać, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, potrzebuje aktywności ruchowej. Gdy chcemy zająć dziecko czymś na dłużej, bo na przykład pracujemy zdalnie w domu, a jednocześnie chcemy mieć je na oku, idealnym rozwiązaniem będzie stworzenie domowego placu zabaw. Może mieć on formę „małpiego gaju”, służącego zabawie, zdobywaniu nowych umiejętności oraz aktywnemu spędzaniu czasu. Co ważne, przygotowanie takiego miejsca wcale nie wymaga specjalnych zdolności czy dużych nakładów finansowych. Wystarczy kilka podstawowych przedmiotów, takich jak na przykład drabinka gimnastyczna oraz inne elementy – kółko gimnastyczne, lina do wspinania z huśtawką, materace gimnastyczne, by zorganizować dziecku wyjątkowe miejsce, które pokocha.

Nasza firm wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dzieci i ułatwia zadanie rodzicom, oferując wyposażenie idealne do stworzenia takiego kącika zabaw. Z szerokiej gamy produktów można wybrać takie, które pasować będą zarówno do wielkości mieszkania, jak i wystroju pokoju. Wszystkie można samodzielnie w łatwy i szybki sposób złożyć a do tego są certyfikowane i bezpieczne. Taki „małpi gaj” to doskonałe rozwiązanie z kilku powodów – po pierwsze zaspokaja potrzebę ruchu u dziecka, po drugie daje wiele możliwości odskoczni od nudy, po trzecie (najważniejsze z punktu widzenia tego artykułu, a o którym dziecko wcale nie musi wiedzieć) – daje swobodny czas rodzicom na załatwienie spraw lub odpoczynek.

Polecane artykuły na blogu:

 

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta

Skip to content