Najlepszy wiek na rozpoczęcie ćwiczeń na metalowej drabince gimnastycznej to 1,5 roku. Jednak drabinka ta będzie interesująca również dla młodszego aktywnego malucha (w wieku około roku). Za pomocą drabinki gimnastycznej maluch szybko nauczy się wstawać i chodzić przy poprzeczkach. Pierwsze upadki dziecka z drabiny zostaną złagodzone domową matą. Dzięki temu Twoje dziecko stanie się bardziej ostrożne, zwinne i elastyczne.
Na pewno ogromną motywacją dla dziecka do wykonywania ćwiczeń na drabince gimnastycznej będzie przykład rodziców. Jeśli tata regularnie podciąga się na drążku, a mama wykonuje podnoszenie nóg (co z kolei jest bardzo przydatne w przypadku „siedzącej pracy” i jest świetną profilaktyką przeciw chorobom zwyrodnieniowym dysku), to dziecko na pewno będzie starało się naśladować rodziców.
Podczas wykonywania zadań domowych jest wskazane, aby trochę się poruszać, więc można to zrobić z pomocą metalowej drabinki gimnastycznej. Jeśli w rodzinie jest kilkoro dzieci, to można zorganizować im konkurs, kto dłużej utrzyma się na drabince. Jeśli w rodzinie jest tylko jedno dziecko, to rolę przeciwnika może wziąć na siebie jedno z rodziców. Przecież wiszenie na drabince gimnastycznej jest korzystne nie tylko dla dzieci (którym pomaga w prawidłowym kształtowaniu kręgosłupa), ale również dla dorosłych.
Oto kilka polecanych przez nas ćwiczeń:
Proste zawieszenie się na drabince gimnastycznej można skomplikować podniesieniem i ugięciem nóg w kolanach. Poproście dziecko, aby podniosło proste nogi. Rywalizujcie, kto będzie w stanie podnieść i opuścić nogi więcej razy. Kolejny etap ćwiczeń to podnoszenie prostych nóg i jednoczesne obracanie ich to w jedną, to w drugą stronę.
Zaproponujcie dziecku, aby podciągnęło się na drążku.
Na początku nie ma znaczenia czy w pełni mu się to uda czy nie. W każdym razie w trakcie wykonywania tego ćwiczenia wzmacniają się mięśnie klatki piersiowej. Pomóżcie i potrzymajcie malucha na początku! Poproście, aby dziecko stanęło twarzą do ściany na dolnej poprzeczce, a rękami chwyciło za poprzeczkę na wysokości klatki piersiowej i spróbowało usiąść. Teraz niech dziecko chwyci poprzeczkę wyżej i puszczając nogi w pełni zawiśnie. Niech dziecko znowu ustawi nogi na dolnej poprzeczce. Poproście je, aby najpierw na przemian odchylało proste nogi do tyłu, a następnie jednocześnie obie nogi. Dziecko musi stanąć plecami do ściany, nogi ustawić na dolnej poprzeczce, rękami objąć poprzeczkę nieco wyżej głowy i wyginać się do przodu.
Do wykonania tzw. “mostka” dziecko doskonale przygotuje następujące ćwiczenie.
Maluch staje plecami do ściany, wygina się do tyłu i chwyta rękami poprzeczkę. Stopniowo będzie w stanie zejść niżej i niżej po drabince, aż w końcu bez problemu wykona klasyczny “mostek”. Ćwiczenie rozciągające. Poproście dziecko, aby stanęło bokiem do ściany i położyło jedną nogę na poprzeczce na wygodnej dla niego wysokości. Teraz dziecko musi pochylić się do barku, nie zginając nogi. Następnie to samo ćwiczenie wykonuje się z drugiej nogi. Te same skłony można wykonywać stojąc twarzą do ściany.
Zapoznanie dziecka z liną można zacząć od prostego huśtania się na niej.
Zapoznanie się z kołkami gimnastycznymi najlepiej zacząć od prostego zwisania na nich, kołysania, skręcania-odpoczynek, zgięcia rąk i nóg. Ćwiczenia na kółkach przyczyniają się do rozwoju aparatu przedsionkowego. Poproś dziecko, aby sięgnęło brodą do jednego z pierścieni. Do tego wystarczy balansować na nich. Przy zwisaniu na kółkach warto również podnosić nogi ugięte w kolanach. Kolejnym etapem zajęć na kółkach gimnastycznych będzie ćwiczenie “wypoczynkowe” podnoszenie prostych nóg.