Zestaw ćwiczeń dla dzieci na drabince

Najlepszy wiek na rozpoczęcie ćwiczeń na metalowej drabince gimnastycznej to 1,5 roku. Jednak drabinka ta będzie interesująca również dla młodszego aktywnego malucha (w wieku około roku). Za pomocą drabinki gimnastycznej maluch szybko nauczy się wstawać i chodzić przy poprzeczkach. Pierwsze upadki dziecka z drabiny zostaną złagodzone domową matą. Dzięki temu Twoje dziecko stanie się bardziej ostrożne, zwinne i elastyczne.

Na pewno ogromną motywacją dla dziecka do wykonywania ćwiczeń na drabince gimnastycznej będzie przykład rodziców. Jeśli tata regularnie podciąga się na drążku, a mama wykonuje podnoszenie nóg (co z kolei jest bardzo przydatne w przypadku „siedzącej pracy” i jest świetną profilaktyką przeciw chorobom zwyrodnieniowym dysku), to dziecko na pewno będzie starało się naśladować rodziców.

Podczas wykonywania zadań domowych jest wskazane, aby trochę się poruszać, więc można to zrobić z pomocą metalowej drabinki gimnastycznej. Jeśli w rodzinie jest kilkoro dzieci, to można zorganizować im konkurs, kto dłużej utrzyma się na drabince. Jeśli w rodzinie jest tylko jedno dziecko, to rolę przeciwnika może wziąć na siebie jedno z rodziców. Przecież wiszenie na drabince gimnastycznej jest korzystne nie tylko dla dzieci (którym pomaga w prawidłowym kształtowaniu kręgosłupa), ale również dla dorosłych.

Oto kilka polecanych przez nas ćwiczeń:

Proste zawieszenie się na drabince gimnastycznej można skomplikować podniesieniem i ugięciem nóg w kolanach. Poproście dziecko, aby podniosło proste nogi. Rywalizujcie, kto będzie w stanie podnieść i opuścić nogi więcej razy. Kolejny etap ćwiczeń to podnoszenie prostych nóg i jednoczesne obracanie ich to w jedną, to w drugą stronę.

Zaproponujcie dziecku, aby podciągnęło się na drążku.

Na początku nie ma znaczenia czy w pełni mu się to uda czy nie. W każdym razie w trakcie wykonywania tego ćwiczenia wzmacniają się mięśnie klatki piersiowej. Pomóżcie i potrzymajcie malucha na początku! Poproście, aby dziecko stanęło twarzą do ściany na dolnej poprzeczce, a rękami chwyciło za poprzeczkę na wysokości klatki piersiowej i spróbowało usiąść. Teraz niech dziecko chwyci poprzeczkę wyżej i puszczając nogi w pełni zawiśnie. Niech dziecko znowu ustawi nogi na dolnej poprzeczce. Poproście je, aby najpierw na przemian odchylało proste nogi do tyłu, a następnie jednocześnie obie nogi. Dziecko musi stanąć plecami do ściany, nogi ustawić na dolnej poprzeczce, rękami objąć poprzeczkę nieco wyżej głowy i wyginać się do przodu.

Do wykonania tzw. “mostka” dziecko doskonale przygotuje następujące ćwiczenie.

Maluch staje plecami do ściany, wygina się do tyłu i chwyta rękami poprzeczkę. Stopniowo będzie w stanie zejść niżej i niżej po drabince, aż w końcu bez problemu wykona klasyczny “mostek”. Ćwiczenie rozciągające. Poproście dziecko, aby stanęło bokiem do ściany i położyło jedną nogę na poprzeczce na wygodnej dla niego wysokości. Teraz dziecko musi pochylić się do barku, nie zginając nogi. Następnie to samo ćwiczenie wykonuje się z drugiej nogi. Te same skłony można wykonywać stojąc twarzą do ściany.

Zapoznanie dziecka z liną można zacząć od prostego huśtania się na niej.

Zapoznanie się z kołkami gimnastycznymi najlepiej zacząć od prostego zwisania na nich, kołysania, skręcania-odpoczynek, zgięcia rąk i nóg. Ćwiczenia na kółkach przyczyniają się do rozwoju aparatu przedsionkowego. Poproś dziecko, aby sięgnęło brodą do jednego z pierścieni. Do tego wystarczy balansować na nich. Przy zwisaniu na kółkach warto również podnosić nogi ugięte w kolanach. Kolejnym etapem zajęć na kółkach gimnastycznych będzie ćwiczenie “wypoczynkowe” podnoszenie prostych nóg.

Na zdjęciach jest nasza córka Arina w wieku 3 lata i 10 miesięcy. Wszystkie ćwiczenia są wykonywane na metalowej drabince gimnastycznej “Mistrz”.

Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na organizm dziecka

Badania naukowe potwierdzają, że dzieci, które regularnie wykonują ćwiczenia fizyczne i spędzają czas wolny na aktywnych zabawach i grach, rozwijają się szybciej i lepiej. Sport wpływa dobroczynnie na mineralizację kośćca i tym samym powoduje wzrastanie kości, a także zwiększa przekrój i objętość włókien mięśniowych- wzrasta ich siła i sprężystość.

Zdrowe serce dziecka, aby prawidłowo się rozwijać, potrzebuje krzepiącego wysiłku fizycznego. W przeciwnym razie nie jest ono zdolne do silnych skurczów, a w rezultacie staje się słabsze, co negatywnie przekłada się na dotlenienie tkanek i całego organizmu dziecka. Mięsień sercowy u osób wysportowanych z każdym uderzeniem wysyła do naczyń krwionośnych znacznie więcej krwi, niż u osób prowadzących siedzący tryb życia. Warto podkreślić, że dzięki temu podnosi się pojemność tlenowa krwi. Serce stymulowane regularnym wysiłkiem rozrasta się, a jego praca staje się ekonomiczniejsza, a także o wiele lepiej radzi sobie w momencie wytężonej pracy fizycznej. Osoba dorosła, która od najmłodszych lat prowadzi fizycznie bierny styl życia, będzie miała osłabiony układ sercowo-naczyniowy i tym samym turniej jej będzie tolerować jakikolwiek wysiłek.

Aktywne gry i zabawy poprawiają prace układu oddechowego, szczególnie gdy odbywają się na łonie natury. Pomaga to dostarczyć większą ilość tlenu do organizmu dziecka, a głębokie wdechy i wydechy w trakcie zabaw pozwalają na pozbywanie się dwutlenku węgla, wprowadzając do płuc świeże powietrze. W pozycji siedzącej nasze organizm nie jest w stanie głęboko oddychać, tym samym powietrze dociera jedynie do środkowych części płuc, skąd szybko jest wydychane. Natomiast podczas energicznych zabaw nasze pociechy oddychają częściej i głębiej – następuje prawidłowa wentylacja płuc, co chroni przed chorobami płuc, a w szczególności przed gruźlicą. Ponadto ruch zmienia objętość klatki piersiowej – staje się ona szersza, a żebra zwiększają swoją elastyczność, powiększa się pojemność płuc, a to z kolei przekłada się na skład krwi: dzięki obfitym napływom życiodajnego tlenu i składników odżywczych, zwiększa się liczba czerwonych i białych krwinek oraz poziom hemoglobiny we krwi.

Nie bez znaczenia jest również wypływ aktywności ruchowej na układ pokarmowy małego sportowca, dzięki niej polepsza się perystaltyka jelit, a co za tym idzie, poprawia się przemiana materii. Dodatkowo ćwiczenia rozwijają mięśnie brzucha, które są istotne dla prawidłowego zdrowia m.in. w trakcie oddychania umożliwiają one branie głębokich oddechów. Co więcej, sprawne mięśnie brzuszne wspomagają wypróżnianie się.

Zdrowy tryb życia pozytywnie przekłada się również na pracę systemu nerwowego. I tak neurony otrzymują więcej składników odżywczych i tlenu, przez co poprawia się szybkość przewodzenia bodźców nerwowych. Usprawnia się także koordynacja: warto jest przyjrzeć się ruchom maluchów, które poruszają się jeszcze niezgrabnie i niezdarnie, a wielkość stawianych przez nie kroków różni się od siebie. Podobnie zachowuje się starsza osoba, która uczy się zjeżdżać na nartach – ruchy są tak samo niezgrabne, ciało natomiast przechyla się do przodu, próbując utrzymać równowagę.

Dlaczego tak się dzieje ? To proste, ośrodek ruchowy nerwu nie jest jeszcze nauczony do radzenia sobie z tym zadaniem, a komendy mózgu są wysyłane do niewłaściwych mięśni. W efekcie ruch jest nieskoordynowany, a całe ciało napina się niepotrzebnie. Stopniowo, poprzez ćwiczenia, system nerwowy uczy się nowych umiejętności i ruchy stają się bardziej precyzyjne, wykorzystywane są jedynie te mięśnie, które są niezbędne do wykonania danego ruchu. Ruch ten jest wolniejszy i bardziej wdzięczny.

Wreszcie, systematyczne uprawianie sportów, narciarstwo, regularne spacery rozwijają wytrzymałość. Zwiększenie sprawności fizycznej dzieci i młodzieży pomaga poprawić sprawność umysłową. Poprawia zdrowie psychiczne, wpływa na wyniki w szkole, zwiększa zdolność do pracy umysłowej. Badania naukowe dowiodły, że wydajność umysłowa klasy była wyższa na zajęcia, które następowały po lekcjach wychowania fizycznego niż przed WF.

Spacery, ćwiczenia i gry po lekcjach są dobrym sposobem przywracającym sprawność umysłową. Zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu dla dzieci i młodzie jest podstawą zdrowego stylu bycia i gwarantem sukcesu w każdej dziedzinie życia. Co istotne, sport musi stać się integralną częścią naszego dnia, krótkotrwałe treningi nie są skutecznie i nie przynoszą rezultatów.

Rodzicom, którzy pragną zadbać o witalność swoich pociech i zapewnić im aktywność zarówno w słonecznie, jak i w pochmurne dni na pewno zainteresują metalowe drabinki gimnastyczne BenchK . Ich ogromną zaletą jest łatwa i prosta instalacja, a także fakt, że nie zajmują dużo przestrzeni w pokoju. Drabinki gimnastyczne BenchK to przyrząd, który z powodzeniem zastąpi plac zabaw umożliwiając wykonywanie na nim fikołków, wspinaczek i innych ćwiczeń wspomagających koordynacje ruchową.

W dzisiejszym świecie pogłębia się przekonanie o potrzebie aktywności fizycznej, dobre nawyki zakorzenione już od najmłodszych lat pomagają cieszyć się zdrowiem i redukują ujemne wpływy cywilizacyjne.

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta