Ćwiczenia w biurze na kręgosłup

Ćwiczenia w biurze na kręgosłup

20 lutego 2020

Ból pleców to nieodłączny towarzysz pracy biurowej. Są jednak sposoby na to, aby się go pozbyć lub chociaż zminimalizować. Ćwiczenia na kręgosłup wykonamy w każdym miejscu, nawet siedząc przy biurku. 

Nie od dziś wiadomo, że praca przy biurku nie wpływa dobrze na nasz kręgosłup. Ośmiogodzinne siedzenie w jednej i to zazwyczaj, niewłaściwej pozycji sprawia, że nasze ciało jest obolałe i spięte. Co gorsza, taka postawa jest niezwykle obciążająca dla szkieletu, co z pewnością po jakimś czasie odbije się na naszym zdrowiu. Niezwykle ważne jest więc, by codziennie w trakcie pracy zadbać o to, by mięśnie zostały pobudzone, a kości ”rozprostowane”. Jak to jednak zrobić, kiedy terminy gonią i nie ma czasu, aby odejść od komputera, chociaż na kilka minut? Na szczęście istnieją skuteczne ćwiczenia na kręgosłup, które możemy wykonać w pozycji siedzącej. Nie tylko przywrócą komfort, ale i zmniejszą prawdopodobieństwo powstania różnego rodzaju zwyrodnień krzyża. Sprawdźmy więc, jak ćwiczyć w biurze. 

Każdy ruch jest dobry — rozprostuj kości!

Zazwyczaj, kiedy myślimy o ćwiczeniach, pojawia się nam przed oczami intensywny trening. Nie tym przypadku. Kręgosłup to najważniejsza część naszego szkieletu i za jego ból w pracy odpowiadać może naprawdę wiele czynników. Wśród nich z pewnością wymienić możemy złą pozycję całego ciała, czy bezruch kończyn. W związku z tym, czasem wystarczy naprawdę niewiele, by chociaż odrobinę ożywić mięśnie oraz kości. Podstawą jest w tym przypadku rozciąganie. Co kilka minut wykonajmy okrężne ruchy nadgarstków, stóp oraz karku. Tak niewiele, ale jednak pozwoli rozprostować spięte partie. Na krzyż doskonale działa również unoszenie ramion oraz przeciąganie się. 

Ćwiczenia na drabince gimnastycznej w biurze

Szybka gimnastyka — proste ćwiczenia na ból pleców

Jeśli standardowo spędzamy w biurze około 8 godzin dziennie, to dobrze, jeśli chociaż 2-3 razy w tym czasie wykonamy serię kilku ćwiczeń. Doskonale zniwelują ból pleców, a co więcej, taki krótki ”trening” działa także zapobiegawczo. Nie musimy wstawać, nie musimy nawet odrywać się od obowiązków. Więc do dzieła! 

  1. Skłony boczne tułowia: rozkładamy ręce szeroko na boki, pod kątem 90 stopni do sylwetki. Proste plecy. Wykonujemy boczny skłon, tak jakbyśmy chcieli podnieść coś z podłogi. Zmieniamy strony.
  2. Skrzydełka: ręce rozkładamy na kształt litery ”T”, a następnie pulsacyjnie poruszmy nimi do tyłu, tak jakbyśmy chcieli złączyć dłonie. Powtórzyć 10 razy. 
  3. Skręty tułowia: jeśli mamy w biurze fotel z oparciem, to chwytamy za nie po prawej, lewą dłonią. Nie ruszając biodrami, przeciągamy cały tułów w prawo. Głowa wciąż skierowana w stronę komputera. Wytrzymujemy około 10 sekund i zmieniamy stronę. 
Drabinka gimnastyczna do biura

Ćwiczenia przy drabince — dobry sposób na zdrowy kręgosłup 

Drabinka gimnastyczna to bezapelacyjnie dobry przyjaciel naszego kręgosłupa. Nie bez powodu wykorzystuje się ją przy większości ćwiczeń korekcyjnych. Można na niej wykonać wiele aktywności, które zadbają o zdrowie pleców. Wśród nich na przykład klasyczny zwis, który jak żadne inne ćwiczenie, doskonale rozciąga i odpręża krzyż. Jeśli więc mamy to szczęście, że prowadzimy własną firmę, koniecznie rozważmy montaż takiej drabinki do ćwiczeń w naszej przestrzeni biurowej. No dobrze, ale co, jeśli pracujemy u kogoś, na przykład w dużej korporacji? Obecnie coraz większą uwagę zwraca się na komfort pracowników. Warto więc podsunąć taki pomysł swoim przełożonym.

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta

Skip to content