Przetrenowanie

Przetrenowanie – sygnały że cierpisz

Przetrenowanie – sygnały że cierpisz

Podobnie, jak ze wszystkim z siłownią i treningami nie można przesadzać z. Zbyt częsta i nieodpowiednia aktywność fizyczna może prowadzić do przetrenowania.
To prawda, że dobrze jest wykonywać ćwiczenia regularnie, jednak nie można zapominać o odpoczynku i regeneracji. Niepoprawne i wytężone treningi, zamiast pomóc, mogą tylko zaszkodzić naszemu ciału, ale i umysłowi.

Czym jest przetrenowanie?

Przetrenowanie inaczej można określić, jako przewlekłe zmęczenie. Jest to stan mocnego wyeksploatowania organizmu, do którego dochodzi zazwyczaj wtedy, kiedy nasz organizm jest poddawany intensywnym treningom bez zapewnienia optymalnego czasu na regeneracje.
Pojęcie „przetrenowanie” niekiedy bywa błędnie używane, i mylone jest ze zwykłym przemęczeniem. Warto wspomnieć, że odczuwanie zmęczenia po odbytym treningu jest naturalne i poprawne. Natomiast przetrenowanie to proces dużo bardziej złożony, który powstaje dopiero po dłuższym czasie. Najczęstszą przyczyną przetrenowania jest nieumiejętne dopasowanie treningów do własnych predyspozycji. I ponadto poza objawami fizycznymi sportowiec odczuwa również spadek formy psychicznej.
Objawy

Możemy wyróżnić dwa typy objawów: fizyczne i psychiczne.

Do najczęstszych fizycznych oznak przetrenowania należą:
– Obniżona zdolność wysiłkowa,
– wyczerpanie,
– drżenie kończyn,
– podwyższona temperatura,
– bóle w okolicy serca,
– zmniejszona odporność,
– podwyższone tętno.

Do objawów psychiczny zaliczamy:
– Uczucie niepokoju,
– spadek libido,
– brak motywacji,
– rozdrażnienie,
– problemy z koncentracją.

Leczenie

Przy powrocie do formy konieczna jest staranna regeneracja ciała i umysłu. W zależności od poziomu przetrenowania może ona trwać od kilku tygodni aż do kilku miesięcy. Jak radzą eksperci, nie powinna być jednak krótsza niż 2 tygodnie. W trakcie odpoczynku należy ograniczyć aktywność fizyczną i postawić na ćwiczenia rozciągające i relaksujące. Regeneracji sprzyjać będzie dłuższy sen, masaże, a także zmiana otoczenia.

Zespół BenchK

Dodaj komentarz