Ćwiczenia bez kontuzji – TOP5 najlepszych porad

20 grudnia 2019

Poprawienie swojej sylwetki i kondycji, jest marzeniem wielu osób. Dlatego też przybywa ludzi, którzy ćwiczą w sposób regularny. Choć ćwiczenia te są bardzo potrzebne do zachowania np. dobrego stanu zdrowia, mogą niestety nastręczać również problemów. Jakich? Takich jakimi są kontuzje. Oczywiście nikt nie zaczyna ćwiczyć z myślą o tym, iż podczas treningu na pewno przydarzy mu się jakiś nieszczęśliwy wypadek. Jednak bez wątpienia warto minimalizować ryzyko wystąpienia różnych urazów, ponieważ mogą one utrudnić nam regularne treningi, a czasem nawet pozbawić nas ich na całe życie.

Pamiętaj o rozgrzewce

Co zatem należy robić, by podczas ćwiczeń nie doszło do żadnych kontuzji? Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia rozgrzewka. Mnóstwo osób pomija ten element treningu z różnych powodów. Czasem na rozgrzewkę nie mają czasu bądź też po prostu im go szkoda. Tymczasem bez rozgrzewki bardzo szybko można nabawić się różnych problemów. Jeśli natomiast zastosujemy rozgrzewkę, wówczas nasze mięśnie będą odpowiednio rozgrzane i przygotowane do dalszego treningu. Taka rozgrzewka pozytywnie wpływ na zwiększanie ilości podnoszeń czy ciężaru. Bez niej mięśnie są zesztywniałe i zupełnie nie gotowe na trening, szczególnie siłowy.

Zachowaj umiar

Ważną kwestią jest również to, by mierzyć siły na zamiary. Czasem może nam się wydawać, iż jesteśmy w stanie podnieść pięć kilo więcej lub też zrobić pięć powtórzeń więcej. Oczywiście z czasem jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ sami mamy więcej siły, a nasze mięśnie są bardziej sprawne. Jednak nie możemy podejmować takich decyzji zbyt pochopnie na podstawie tego co chcemy, a nie na podstawie tego co możemy. Jeśli zbyt agresywnie podejdziemy do tego tematu i będziemy “szarżować” swoją siłą, ryzyko kontuzji jest naprawdę ogromne.

ławka do ćwiczeń do drabinki gimnastycznej benchk B410Trening w domu na drabince gimnastycznej – https://benchk.com

Zadbaj o prawidłowość wykonywanych ćwiczeń

Nie możemy również zapominać o tym, jak ważne jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Jeśli korzystamy z jakichś filmików do wykonywania ćwiczeń w domowym zaciszu, warto zapoznać się bardzo dokładnie z tym jak osoba na nim wykonuje ćwiczenie. Brak techniki sprawia, że kontuzje pojawiają się bardzo często. Poza tym powinniśmy stosować się również do przerw jakie są zalecane pomiędzy seriami ćwiczeń. Jeśli będziemy je pomijać przetrenujemy się, a nasze ciało może po prostu tego nie wytrzymać. Wówczas kontuzja jest pewnikiem.

Prawidłowo oddychaj

Gdy trenujemy na siłowni, ale również i w domu, nie powinniśmy zapominać również o wdechach oraz wydechach. Wdech przy podnoszeniu ciężaru lub rozpoczęciu ćwiczenia, natomiast wydech przy opuszczaniu lub zakończeniu ćwiczenia. Dzięki temu zapewniamy sobie cały czas odpowiednie dotlenienie. Podczas podnoszenia dużych ciężarów mogłoby dojść do niedotlenienia w sytuacji,

Wygodny strój sportowy

Oczywiście ważne jest także to, co mamy na sobie. Buty powinny być dość sztywne i dobrze utrzymywać kostkę, ponieważ stopy dość często ulegają kontuzjom. Natomiast ubranie zawsze musi być elastyczne, przewiewne oraz dobrze dopasowane. Gdy ogranicza ruchy, także może niestety spowodować powstanie jakiejś kontuzji.

 

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta

Skip to content