benchk o ćwiczeniach

Aktywność fizyczna dzieci – dlaczego jest tak ważna?

Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla zdrowia i życia. Dzieci są grupą, dla której ruch odgrywa ogromne znaczenie i wpływa na wiele innych aspektów życia. Dlatego też rodzicom powinno szczególnie zależeć na tym, aby zapewnić swojemu potomstwu odpowiednią ilość i jakość wysiłku fizycznego. Jak zachęcić dzieci do ćwiczeń? Jak wspomóc ich prawidłowy rozwój ruchowy? O tym w dalszej części artykułu

Rola wysiłku fizycznego

Wyniki wielu badań klinicznych dowodzą, iż rola aktywności fizycznej w życiu młodego człowieka jest niezwykle istotna. Korzyści, jakie wynikają z codziennej dawki ruchu są ogólnoustrojowe i dotyczą poszczególnych układów organizmu. Udowodniono, że regularny wysiłek fizyczny wpływa na pracę układu odpornościowego, zmniejszając m.in. liczbę infekcji wirusowych szczególnie w okresach jesienno – zimowych, a co z tym związane ograniczenie ilości przyjmowanych leków.

Różne jego formy kształtują ogólną sprawność ruchową, która ma znaczenie w aspekcie rozwoju motorycznego dziecka. Warunkuje to możliwość wykonywania różnych rodzajów treningu, uprawiania dyscyplin sportowych czy aktywności zawodowej w życiu dorosłym. Wspomagany układ mięśniowy warunkuje prawidłową pracę układu kostno – stawowego, co w znacznym stopniu obniża ryzyko powstawania wad postawy (skrzywień bocznych kręgosłupa czy skoliozy), płaskostopia i obciążeń poszczególnych stawów.

Odpowiedni ruch pozytywnie wpływa na układ hormonalny, nerwowy i pracę mózgu. Jest działaniem profilaktycznym chorób układu krążenia (nadciśnienia tętniczego), cukrzycy czy otyłości. Należy pamiętać o aspektach psychologicznych podejmowania regularnej aktywności fizycznej, m.in. rozsądnej rywalizacji, nauce dyscypliny, systematyczności i sumienności.

Formy aktywności fizycznej

Dorośli winni dbać nie tylko o ilość aktywności fizycznej swoich dzieci, ale także o jej jakość. Ich zadaniem jest zapewnienie możliwości do jak najczęstszych ćwiczeń w odpowiednich warunkach. Co istotne, muszą to być formy wysiłku atrakcyjne dla najmłodszych. Jednym z elementów, który przede wszystkim urozmaici codzienny trening są dodatkowe akcesoria i drabinki gimnastyczne, które w łatwy sposób można zamontować w domowej siłowni czy w dziecięcym pokoju.

Spełniają one warunki bezpieczeństwa i są świetnym narzędziem do podejmowania przez dziecko spontanicznej aktywności o każdej porze dnia. Jest to bardzo dobry sposób na wprowadzenie dodatkowej porcji ruchu, która może być przygotowaniem do uprawiania różnego rodzaju dyscyplin sportowych i udziału w zawodach.

Rola, jaką odgrywa aktywność fizyczna w życiu młodego człowieka, głównie w aspekcie zdrowotnym, jest niezwykle istotna. Jest elementem warunkującym jego prawidłowy rozwój. Należy więc zadbać o to, aby umożliwić dziecku odpowiednią ilość codziennego ruchu, a także, aby była to dla niego czynność atrakcyjna.