physical activity

Pozytywny wpływ snu na regenerację i aktywność fizyczną

Sen jest jednym z ważniejszych czynników, które wpływają na jakość naszego życia. Zdrowy i spokojny sen poprawia nasze samopoczucie oraz witalność. Hasła typu: „szkoda czasu na sen” lub „wyśpimy się na starość” nie mają nic wspólnego z prawdą i najlepiej wykreśli je ze swojego słownika.

Jak pokazują badania, w trakcie nocnego wypoczynku w naszym ciele zachodzą istotne procesy fizjologiczne i psychiczne. Tylko zdrowy sen pozwala nam w pełni wypocząć i zregenerować siły po całym dniu. Jest on niezbędnym składnikiem warunkującym prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu!

Sen – ważny element treningu

sen drabinki gimnastyczne

 

Osoby intensywnie trenujące oraz sportowcy nie mogą lekceważyć snu. Jeżeli czujesz, że mimo odpowiedniego odżywiania i ciężkich treningów nadal nie osiągasz satysfakcjonujących cię wyników, być może powodem tego jest niewystarczająca ilość nocnego wypoczynku.

 

Ćwiczenia to wartościowy wysiłek, jednak nadal jest to wysiłek dla twojego organizmu. Dodatkowo, jako sportowiec możesz odczuwać stres związany z zawodami. Napięcie nerwowe negatywnie wpływa na pracę naszego ciała. Dlatego też ze względu na spory nakład emocjonalny i kondycyjny ciało potrzebuje snu, aby móc się zrelaksować i „wyłączyć”. Warto wiedzieć, że w fazie snu zwanej „snem głębokim”, następuje dogłębny wypoczynek ciała i mózgu. Tempo metabolizmu ulega znacznemu zmniejszeniu, spada ciśnienie krwi, a także zwolnione zostają oddechy i rytm serca.

Są jednak procesy, które w tej fazie zachodzą szybciej, m.in. wzrasta poziom niektórych hormonów oraz szybciej goją się rany. To, właśnie w tym momencie snu wytwarzany jest hormon wzrostu, który odpowiada za wychwytywanie aminokwasów, syntezowanie białek w komórkach, ale również przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej, siły oraz wzmocnienia układu kostnego.

Jak długo spać? oraz skutki niewysypiania się

Odpowiednia ilość snu uzależniona jest od wielu czynników, m.in. pory roku, emocji, diety, aktywności fizycznej. Każdy z nas jest inny i samodzielnie musi określi, jaka ilość snu pozwala mu zregenerować siły. Nie należy zapominać, że wraz ze wzrostem intensywności treningów wzrasta zapotrzebowanie na sen. Dlatego tak wielu sportowców w momencie ważnych zawodów nie żałuje czasu na długi i zdrowy sen.

Sen to ważny element dbania o formę. Jak wskazują badania, po jednej niewyspanej nocy mamy wolniejszy refleks oraz problemy z koncentracją. Nagromadzenie przemęczenia zwiększa podenerwowanie i osłabia naszą odporność. Oprócz tego zmniejsza się motywacja i męczymy się szybciej. Nie lekceważ snu i sygnałów, które wysyła ci twój organizm. Przeprowadzone badania dowodzą, że istnieje związek między snem a osiąganiem dobrych rezultatów w sporcie. Tak więc czas na zdrowy i spokojny sen powinien znaleźć się w planie treningowym, każdego z nas. Śpijmy na zdrowie!

Zespół BenchK – Metalowe drabinki gimnastyczne dla młodzieży i dorosłych

Dodaj komentarz