Sport dla dzieci – kiedy możemy zapisać dziecko na zajęcia sportowe?

Sport dla dzieci – kiedy możemy zapisać dziecko na zajęcia sportowe?

12 sierpnia 2022

Naturalnym pragnieniem każdego rodzica jest wychować mocne i zdrowe dziecko. Oczywiste jest, że pomóc w tym dziecku może uprawianie sportu. Jednak nie zawsze uzyskamy jednoznaczną odpowiedź na pytanie, jaki jest najlepszy wiek dziecka, aby mogło uczestniczyć w zajęciach sekcji sportowych.

Oczywiście, należy podejść do każdego przypadku indywidualnie. Znaczenie ma płeć dziecka, stopnień jego rozwoju oraz wreszcie, to czy posiada predyspozycje do uprawiania jakiegokolwiek sportu. Należy również uwzględnić odczucia dziecka. Musi być chętne do podjęcia ćwiczeń, inaczej odbije się to negatywnie na jego kondycji psychicznej. Jeśli rodzice nie wezmą pod uwagę zdania dziecka, muszą liczyć się z szybkim wypisaniem dziecka z zajęć sportowych. Całkiem prawdopodobne jest to, że po pierwszym negatywnym doświadczeniu ze sportem, w dziecku całkowicie zaniknie chęć zaangażowania się. By uniknąć podobnych sytuacji, rodzice powinni poważnie się zastanowić, kiedy jest idealny czas, aby zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia.

dziecko na zajęciach sportowych na drabince gimnastycznej

Drabinki gimnastyczne dla dzieci – BenchK

Ocena rozwoju fizycznego dziecka

Pierwszym ważnym krokiem na tej drodze będzie konsultacja z lekarzem. Nie zaniedbuj tej porady, bo stawką jest zdrowie dziecka, a może nawet i całe życie. Lekarz zbada dziecko, stwierdzi istnienie przeciwwskazań i oceni poziom jego rozwoju fizycznego. Dalej, spróbuj porozmawiać z rodzicami tych dzieci, które są już zapisane w jakieś sekcji sportowej. Dowiedz się, w jakim wieku ich dzieci zaczęły uczęszczać na treningi, i czy nie pojawiły się żadne dodatkowe problemy.

Dostosowanie sportu do wieku dziecka

Jak już wspomniano powyżej, przy wyborze dodatkowych zajęć należy uwzględnić wiek dziecka. Jednak z każdym rokiem pojawiają się nowe, progresywne programy ćwiczeń dlatego też, zasady w sporcie ulegają odmłodzeniu. Dobrym przykładem tej sytuacji, są takie dzieciny sportu jak: gimnastyka artystyczna, łyżwiarstwo figurowe, pływanie synchroniczne i inne. Już trzyletnie dzieci rozpoczynają ćwiczenia w tych dziedzinach , bo im młodsze dziecko, tym więcej można wypracować. Istnieją nawet takie przypadki, kiedy profesjonalni trenerzy osobiście przychodzą do przedszkola, aby w porę wychwycić utalentowane i rokujące na przyszłość dzieci.

dziecko na zajęciach sportowych na drabince gimnastycznej

Drabinki gimnastyczne dla dzieci – BenchK

Kiedy dziewczynka osiągnie wiek czterech lat może , zacząć uczestniczyć w zajęciach z gimnastyki sportowej i artystycznej. W tym samym wieku zaczynają się uczyć pływania. Przy tym, jeśli po pierwszym roku zajęć dziewczynka będzie pewnie trzymać się na wodzie, jest możliwe, że zostanie zakwalifikowana do pływania synchronicznego. Dziewczęta mające osiem lub dziesięć lat mogą brać już udział w mistrzostwach świata w tej dziedzinie. W wieku szczęściu lat, jeśli dziecko nie ma żadnych przeciwwskazań, można śmiało zapisać go na zajęcia z łyżwiarstwa figurowego.

Gimnastyczka sportowa i artystyczna dla dziecka

Siedmioletnie dziecko, może zacząć uprawiać gimnastykę artystyczną, sportową, taniec oraz tenis stołowy. Chłopcy mający osiem lub dziewięć lat, mogą zacząć ćwiczyć walki. Bardzo ostrożnie trzeba podchodzić do zajęć podnoszenia ciężarów. Mimo że formalnie w ten sport można rozpocząć, w wieku 10 lat, to lepiej zrobić o wiele później. Ciało dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięte, a zajęcia na siłowni mogą znacznie spowolnić jego wzrost.

Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo niektórym sportom. Zajęcia sztuk walki doskonale rozwijają u dzieci elastyczność, koordynację, precyzję ruchów i dyscyplinę oraz są dostępne dla chłopców i dziewczynek. Niektóre rodzaje walk, zdecydowanie nie nadają się dla młodych sportowców. Na przykład boks, który bardzo sprzyja kontuzjom i jest częstą przyczyną padaczki. O wiele bardziej bezpieczne są zajęcia karate, judo, aikido lub wushu – w zasadzie, pięcioletnie dziecko może uczestniczyć w tych zajęciach.

dziecko trenuje karate przy drabince gimnastycznej

Drabinki gimnastyczne dla dzieci – BenchK

Gimnastyka zarówno sportowa, jak i artystyczna, jest bardzo wymagającym sportem. Duże obciążenia często prowadzą do zwichnięć, wywołują bóle pleców. Oczywiście, przy tym rozwija się też elastyczność, wdzięk i piękno, ale czy jest to warte takiego wysiłku? Jeśli dziecku jest ciężko, można przenieść je na zajęcia z tańca lub baletu, gdzie rozwijają się te same cechy, ale przy mniejszym obciążeniu. By osiągnąć mistrzostwo w tej sekcji sportowej, należy zacząć ćwiczyć od piątego roku życia. Dzieci rozpoczynające uprawiać balet czy taniec później, również nie są skazane na porażkę.
Chyba żaden inny sport, nie może być tak bezpieczny i jednocześnie tak przydatny, dla wszystkich grup wiekowych jak pływanie. Pływanie wyrabia u dziecka odpowiednią postawę oraz poprawia kondycję fizyczną. Zajęcia pływackie można rozpocząć, przynajmniej w wieku trzech miesięcy, ponieważ obecnie istnieje wiele basenów, prowadzących specjalne kursy dla niemowląt. Jedyne co, może budzić obawy u rodziców dziewczynek, to możliwość wykształcenia się szerokich ramion. Występuje to jednak tylko u zawodowców i pływanie dwa razy w tygodniu, nie może wywołać takich zmian.

 

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta

Skip to content