Ćwiczenia, które spalają najwięcej kalorii

Ćwiczenia, które spalają najwięcej kalorii

16 sierpnia 2021

Aktywność fizyczna powinna być obowiązkowym elementem dnia każdego człowieka. Różne mogą być natomiast cele jej podejmowania. Najpowszechniejszym z nich jest utrzymanie sprawności oraz zachowanie zdrowego trybu życia. Kolejnym natomiast utrata zbędnych kilogramów poprzez spalenie jak największej ilości kalorii. Do tego potrzebny jest zestaw odpowiednich ćwiczeń oraz regularność treningów. Nie obejdzie się także bez diety i regeneracji ciała. Poniżej przedstawimy kilka skutecznych ćwiczeń na spalanie kalorii. Pamiętajmy jednak, że ich intensywność powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości, wagi i wzrostu oraz  ogólnej kondycji każdej osoby. Skuteczny trening to bowiem trening bezpieczny.

Jak ćwiczyć, żeby spalić najwięcej kalorii?

Już na wstępie wspomnieliśmy o kilku ważnych zasadach, o których należy pamiętać chcąc spalić jak najwięcej kalorii a tym samym pozbyć się nadmiernych kilogramów oraz zyskać piękną sylwetkę i dobre samopoczucie. Warto jednak nieco rozwinąć ten temat, bowiem bez zachowania pewnych wytycznych, treningi mogą nie tylko nie być zadowalające, ale także mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Ilość spalanych kalorii będzie tym większa, im nasz trening będzie bardziej intensywny i różnorodny. Jego intensywność musimy jednak dostosowywać do własnych możliwości, jeśli więc dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z ćwiczeniami na spalanie kalorii, róbmy to z głową. Pierwsze treningi mogą być krótsze, z dłuższymi przerwami i z mniejszą ilością rozmaitych ćwiczeń. W kolejnych dniach należy stopniowo zwiększać ich zakres, zachowując przy tym regularność. Kolejną istotną kwestią jest technika ich wykonywania- prócz intensywności i tempa liczy się także sumienność wykonywania każdej czynności. Należy więc podchodzić do treningów z pełnym zaangażowaniem i przykładać się do tego, co robimy.

Trening powinien być także różnorodny tak, by angażował do pracy wszystkie partie mięśni i ciała. Po pierwsze, trening taki daje długotrwałe efekty spalania kalorii- są one spalane nawet wtedy, gdy już przestaniemy ćwiczyć. Po drugie, zarówno mięśnie, jak i nasz umysł szybko przyzwyczajają się do powtarzanych przez nas regularnie czynności, dlatego im większa różnorodność ćwiczeń, tym lepiej dla nas i naszego organizmu. Różnorodność natomiast możemy osiągnąć dzięki wykorzystaniu podczas treningu odpowiedniego sprzętu- na przykład wielofunkcyjnej drabinki gimnastycznej BenchK, która umożliwia wykonywanie ćwiczeń angażujących wszystkie partie mięśni.

Zobacz drabinki gimnastyczne BenchK

Jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii?

Są to przede wszystkim ćwiczenia interwałowe, a więc takie, w których ciągle zmienia się tempo i intensywność. Jednym z ćwiczeń, które pozwala na pozbycie się wielu kalorii jest szybki bieg w miejscu. Oczywiście im szybciej się poruszamy i angażujemy przy tym jak najwięcej mięśni- na przykład pamiętając o dodatkowej pracy rąk, tym efekty będą lepsze. Teraz czas na ćwiczenie nieco wolniejsze. Z pewnością każdy zna pajacyki już z czasów szkolnych. Podskakujemy rytmicznie, ruszając ramionami i nogami na zmianę- wykonujmy ćwiczenie wolno lecz dokładnie. 

Korzystne są także ćwiczenia ze stepem, przy czym zastąpić go może drabinka. Stajemy przodem do drabinki, chwytamy się oburącz szczebla na wysokości klatki piersiowej, delikatnie odchylamy ciało do tyłu, po czym wykonujemy naprzemienne przeskoki, dotykając raz jedną, raz drugą stopą najniższego bądź wyższych szczebli drabinek- im wyżej, tym większy wysiłek i ilość spalonych kalorii. Równie dobrym ćwiczeniem z użyciem wielofunkcyjnej drabinki gimnastycznej będzie szybkie wspinanie się do jej szczeblach, po czym ponowne schodzenie na dół. Ćwiczenie to, prócz tego że angażuje wiele mięśni i wpływa na spalanie kalorii, ćwiczy także i nasz umysł poprzez koordynację ręka-noga-oko.

Skakanka to prawdziwy pogromca kalorii. Oczywiście potrzebne jest tu zachowanie odpowiedniego tempa, ale efekty skakania na skakance mogą być naprawdę zdumiewające. By trening był jeszcze efektywniejszy, warto wybrać nieco cięższą skakankę, która pozwoli na jeszcze większe zaangażowanie rąk.

Wróćmy do ćwiczeń z wykorzystaniem drabinki. To doskonałe narzędzie do wykonywania wszelkich wykroków, które również spalają sporo kalorii. Jest to chociażby wykrok naprzemienny w tył. Stajemy przodem do drabinki, chwytamy oburącz szczebla na wysokości bioder, po czym wykonujemy naprzemienny wykrok w tył, uginając przy tym kolano i starając się tylną stopą jak najdalej dotknąć podłoża. Z kolei wykrok z uniesieniem kolana wykonujemy podobnie, z tym że dłonie trzymamy na wysokości klatki piersiowej, po czym naprzemiennie unosimy raz jedną, raz drugą nogę, zginając ją w kolanie i obracając tułów tak, by kolanem sięgać na wysokość rąk trzymających szczebel drabinki. Ćwiczenie powinniśmy wykonywać w dość szybkim tempie, pamiętając o dokładności.

Jak widzimy ćwiczenia spalające dużą ilość kalorii możemy wykonywać w domu, nie tylko na siłowni czy świeżym powietrzu. Oczywiście jeśli mamy taką możliwość, warto korzystać z jak największej różnorodności podejmowanych treningów, oprócz treningu domowego wplatając także bieganie, pływanie czy jazdę na rowerze. Wówczas podejmowana aktywność będzie zarówno efektywniejsza, jak i atrakcyjniejsza.

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta