benchk inspiruje

Jak wybrać drabinkę gimnastyczną do ćwiczeń w domu?

Drabinka gimnastyczna to idealny sprzęt do ogólnorozwojowego treningu. Hartuje oraz wzmacnia cały organizm, poprawia jego ogólną kondycję oraz pobudza wszystkie mięśnie. Jak jednak wybrać drabinkę gimnastyczną, aby jak najlepiej pełniła swoją funkcję?

Metalowa czy drewniana?

Drabinki gimnastyczne metalowe wykonane są w całości ze stali, dzięki czemu wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością oraz żywotnością. Są łatwe oraz szybkie w montażu. Chętnie montuje się je w siłowniach i używa podczas ćwiczeń z obciążeniem, ale również znajdują zastosowanie w domach prywatnych. Innym rodzajem są drewniane drabinki gimnastyczne, które wykonane są z metalowych bocznych belek oraz szczebelków z drewna. Zajmują one zdecydowanie mniej miejsca i doskonale wkomponowują się w wystrój mieszkania. To doskonały wybór, jeżeli interesują nas umiarkowane ćwiczenia w domowym zaciszu, bez dużego obciążenia.

Urządzenie wielofunkcyjne 

Nowoczesna drabinka do ćwiczeń nie powinna kojarzyć nam się z drewnianymi szczebelkami w szkolnej sali gimnastycznej. Dzisiejsze drabinki to urządzenia wielofunkcyjne, które umożliwiają szeroki zakres ćwiczeń. Mogą być wyposażone w rozmaite urządzenia takie jak drążki, liny, taśmy czy koła, a nawet ławkę do ćwiczeń na leżąco czy uchwyty pod sztangę. Jeżeli szukamy sprzętu dla osób dorosłych, przydatne będą poniższe podstawowe funkcje:

  • Drążek do ćwiczeń, który posiada wiele uchwytów. Umożliwi on szereg możliwości różnych ćwiczeń. Powinien być ustawiony pod kątem, tak aby stopy nie dotykały podłoża podczas treningu.
  • Poręcze gimnastyczne dają możliwość wykonywania ćwiczeń zarówno tyłem do drabinki, jak i przodem. Mogą posiadać 4 chwyty, które ustawione są pod kątem, dając lepszą przyczepność dłoni. Warto wybierać modele z miękkimi podłokietnikami, które zapewniają komfort podczas treningu. Jeżeli zależy nam na oszczędności miejsca w domu — należy zwrócić uwagę, czy są składane.
  • Oparcie na plecy- w zależności od potrzeb i rodzaju ćwiczeń, można je zdejmować oraz zakładać na odpowiednim poziomie.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakiego wyposażenia potrzebujemy, warto na początku zainwestować w prosty model, do którego z czasem można będzie dokupić dodatkowe elementy. Dzięki temu w przyszłości zadbamy o urozmaicenie treningów oraz zwiększenie ich intensywności.

Wybór miejsca oraz przeznaczenie

Zanim zdecydujemy się na zakup drabinki, musimy wybrać odpowiednie miejsce i sposób montażu. Do wyboru mamy system przyścienny oraz rozporowy. Ściana, na której planujemy zamontować zestaw do ćwiczeń powinna być wytrzymała i solidna, o grubości co najmniej 10 cm. Aby wykonać trening za pomocą drabinki nie trzeba dużo miejsca – zajmuje ona jedynie około 1m2 powierzchni. Dla dorosłych osób warto wybierać solidne konstrukcje. Niektóre modele przyścienne wytrzymują nawet obciążenie do 150kg. Jeżeli będą z niej korzystać tylko osoby dorosłe, warto wybrać modele bez elementów podwieszanych dla dzieci.

Gwarancja i certyfikaty

Zarówno drabinka rozporowa, montowana między podłogą a sufitem, jak i model przyścienny zamontowany zgodnie z instrukcją nie będzie się przesuwał ani chwiał. Warto jednak wybierać tylko zestawy do ćwiczeń objęte gwarancją. Istotne jest również to, czy drabinka posiada certyfikaty, potwierdzające bezpieczeństwo i wysoką jakość sprzętu. Dzięki temu każdy trening będzie nie tylko pożyteczny, ale i w pełni bezpieczny.