Dlaczego prawidłowe BMI jest ważne i jak je obliczać u dorosłego i dziecka?

Dlaczego prawidłowe BMI jest ważne i jak je obliczać u dorosłego i dziecka?

23 października 2019

 

Na ogólny stan zdrowia człowieka składa się bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest wskaźnik wyznaczający proporcje masy ciała do wzrostu, czyli tzw. BMI (z ang. body mass index), a w przypadku dzieci – siatki centylowe. Oba wskaźniki, choć nie decydują ostatecznie o stanie naszego organizmu, są doskonałymi punktami odniesienia, na które warto zwracać uwagę w codziennym dbaniu o zdrowie.

Czym jest i jak właściwie obliczyć swoje BMI?

Wskaźnik BMI został opracowany przez belgijskiego matematyka i statystyka Quételeta, a stosowany jest w praktyce od lat 70. XX wieku. Indeks ten pomocny jest jednak tylko w przypadku osób dorosłych. Wyliczenie go jest stosunkowo proste, bowiem należy tylko podzielić masę ciała podaną w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach (czyli przez wzrost razy wzrost). Wzór na wyliczenie wygląda następująco:

BMI = masa / wzrost2

W praktyce oznacza to, że jeśli dana osoba waży 65 kilogramów i mierzy 168 cm wzrostu, to jej BMI będzie wynosić: 65 : (1,68 x 1,68) = 65 : 2,82 = BMI 23

W nieco bardziej rozbudowanych kalkulatorach, pod uwagę brane są także wiek oraz płeć.

BMI pozwala jedynie na orientacyjne określenia stopnia odżywienia organizmu. Nie uwzględnia procenta tkanki tłuszczowej ani mięśniowej w ciele, nie bierze też pod uwagę ogólnej budowy. Sprawdza się głównie w przypadku obliczenia stopnia niedowagi bądź nadwagi i wskazuje na potrzebę np. zmiany diety. Warto je zatem obliczać zarówno przed rozpoczęciem diety, czy przystąpieniem do regularnych treningów, jak również w trakcie, by monitorować ogólny stan naszego odżywienia.

drabinki dla dzieci

Drabinki dla dzieci

Od wygłodzenia po chorobliwą otyłość

Indeks BMI może wskazywać bezpośrednio na ogólny stan naszego organizmu. Za prawidłowe BMI uważa się to mieszczące w przedziale 18,5 – 24,99. Poniżej 18,5 za niedowagę, a powyżej 25 za otyłość. Należy jednak pamiętać, że sam wskaźnik nie zawsze znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości i zdarza się, że osoba o BMI na poziomie 17,5 cieszy się doskonałym zdrowiem i nie wykazuje żadnych oznak niedoboru masy ciała.

Mimo to szczególną uwagę należy przywiązać do wskaźnika poniżej 15, który w skrajnych wypadkach wskazuje na skrajną niedowagę, a poniżej 14 na wygłodzenie. Osoby o tak niskim BMI powinny jak najszybciej zwrócić się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu w celu ustalenia przyczyn tak dużej niedowagi.

Wskaźniki wyznaczające prawidłowy rozwój dziecka

BMI nie znajduje bezpośredniego zastosowania w przypadku obliczania prawidłowej wagi osób poniżej 18 roku życia, a zwłaszcza dzieci, jednak wskaźnik ten został użyty do stworzenia tzw. siatek centylowych, czyli wykresów, na których przedstawiono wartości statystyczne stosunku wagi i wzrostu dla odpowiedniego wieku. Wartości te przedstawia się za pomocą percentyli.

Percentyl to wskaźnik statystyczny, który mówi o tym, ile dzieci w danym wieku waży bądź mierzy tyle samo, co nasze. Jeśli dziecko znajduje się np. na 25 centylu, znaczy to, że 25% dzieci statystycznie mierzy lub waży mniej od niego. W przypadku dzieci siatki centylowe są różne dla chłopców i dziewczynek.

Jak zatem widać, chociaż prawidłowa proporcja masy ciała do wzrostu to jeden z bezpośrednich wyznaczników stanu zdrowia człowieka, to zarówno BMI, jak i siatki centylowe, są jedynie ogólnymi wykładnikami tego, jak funkcjonuje nasze ciało. Mogą wskazywać zarówno na skrajne niedobory masy ciała, jak i na chrobotliwą otyłość – u dorosłych i u dzieci. Mimo iż nie stanowią ostatecznego determinantu naszego zdrowia, warto czasem za ich pomocą sprawdzić, czy wszystko z nami w porządku.

 

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta