TRX – czym jest? Jak wykorzystać taśmy TRX do ćwiczeń

TRX – czym jest? Jak wykorzystać taśmy TRX do ćwiczeń

16 sierpnia 2021

Każda forma aktywności jest dobra, a już z pewnością każda z nich jest lepsza od pasywnego stylu życia. Jeśli jednak zależy nam na widocznych efektach, rozbudowie i wzmocnieniu mięśni lecz nie kosztem swojego zdrowia i obciążania stawów czy kręgosłupa, trening TRX jest tym, czego potrzebujesz. Co jednak oznacza ta tajemnicza nazwa? Wyjaśnimy w poniższym artykule.

Trening TRX- na czym polega?

TRX to skrót angielskiego określenia Total-body Resistance Exercise, które w tłumaczeniu oznacza kompleksowy trening ciała z dodatkowym obciążeniem, które stanowi tutaj grawitacja. Trening TRX to więc ćwiczenia z masą własnego ciała, wykonywane z wykorzystaniem specjalnych, regulowanych taśm w zawieszeniu. Sposób ten został wymyślony przez Navy Seals- byłego amerykańskiego komandosa, który szukał najlepszej metody treningu dla żołnierzy w bazach wojskowych. Przygotował on wyjątkowe pasy w kształcie litery Y, które wyróżniają się lekkością, plastycznością, są niezwykle poręczne i co najważniejsze, na tyle wytrzymałe, że bez problemu utrzymują ciężar ciała każdej osoby, która ćwiczy z ich wykorzystaniem. 

Taśmy TRX są bardzo proste w montażu- wystarczy zawiesić je w dowolnym miejscu, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Możemy je zabrać ze sobą na wakacje, na plac zabaw wychodząc z dzieckiem a nawet do pracy, by wykorzystać je podczas przerwy. Wspomnieliśmy już, że trening TRX to trening z użyciem ciężaru własnego ciała, przy czym jest niezwykle bezpieczny dla naszych mięśni, stawów oraz kręgosłupa. Podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń, jednocześnie pracę wykonuje wiele grup mięśniowych, dlatego rezultaty są szybkie i widoczne. Mają one pozytywny wpływ nie tylko na mięśnie, ale także kształtują wytrzymałość, równowagę i prawidłową postawę. Co więcej, trening z wykorzystaniem taśm TRX może być wykonywany przez każdego, bez względu na stopień sprawności fizycznej. Można bowiem dostosowywać poziom trudności ćwiczeń do indywidualnych możliwości. Nic więc dziwnego, że taśmy obecnie są chętnie używane zarówno przez profesjonalnych sportowców czy osoby zajmujące się zawodowo branżą sportową, ale także przez amatorów, dla których taśmy są doskonałą alternatywą profesjonalnych sprzętów, dostępnych na siłowniach.

Możliwości taśm TRX- przykładowe ćwiczenia

Taśmy TRX dają naprawdę ogrom możliwości, jeśli chodzi o rodzaj i zakres ćwiczeń, które możemy wykonać z ich wykorzystaniem. A różnorodność w sporcie jest jak najbardziej wskazana, bowiem nie tylko pozwala na równomierną pracę nad poszczególnymi partiami ciała, ale są lekarstwem i motywacją na pewnego rodzaju zniechęcenie do odbycia danego treningu. 

Zanim przejdziemy do zaprezentowania przykładowych ćwiczeń z użyciem taśm TRX, wspomnieć należy o prawidłowym montażu taśm. Choć są one niezwykle proste w użyciu, to jednak dla bezpieczeństwa treningu powinniśmy montować je jedynie w oparciu o stabilne, wytrzymałe przedmioty. Idealna będzie do tego wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK, która nie tylko umożliwi przeprowadzenie bezpiecznego i komfortowego treningu, ale także dzięki wielu opcjom układu taśm TRX zagwarantuje różnorodność ćwiczeń.

Trening TRX pozwala na zróżnicowanie poziomu trudności poszczególnych ćwiczeń, przy czym kluczowa jest tu tzw. zasada wahadła, a więc kąt nachylenia tułowia względem podłoża- im bardziej kąt się zmniejsza a ciało znajduje się bliżej podłoża, tym ćwiczenie jest trudniejsze. Drugim istotnym elementem są zaś punkty podparcia- im jest ich mniej, tym ćwiczenie trudniejsze ale i efektywniejsze, na przykład ćwiczenie w podparciu na jedną nogę.

Przysiady

Jednym z podstawowych ćwiczeń z wykorzystaniem taśm TRX są przysiady, przy czym możemy wykonywać je w rozmaitych wersjach. Klasyczny przysiad polecany jest osobom początkującym. Taśmy mocujemy u samej góry drabinki, stajemy stabilnie przodem do drabinki z nogami rozstawionymi na szerokość barków, rękoma chwytamy taśmy, po czym uginając nogi w kolanach i powoli cofając biodra, schodzimy maksymalnie w dół. Pozostajemy moment w takiej pozycji, po czym powoli podnosimy się, wykorzystując siłę rąk i lekko się podciągając na taśmach. W wersji bardziej zaawansowanej, przysiad można wykonywać stojąc na jednej nodze.

TRX - czym jest? Jak wykorzystać taśmy TRX do ćwiczeń
Zobacz drabinki gimnastyczne BenchK

Scyzoryki

To ćwiczenie mocno angażujące przede wszystkim mięśnie pleców i brzucha, ale także i wymagające większej precyzji. Aby je wykonać należy stopy umieścić w uchwytach taśm, zaś dłonie w pozycji podporu na prostych rękach, ustawić stabilnie na podłożu. Ćwiczenie polega na przyciąganiu nóg jak najbliżej klatki piersiowej, unosząc tym samym biodra do góry, po czym powrót do pozycji wyjściowej.

Pompki

Wykonywanie tego jakże popularnego ćwiczenia z użyciem taśm TRX jest o wiele trudniejsze, niż pompki w tradycyjnym wydaniu. By je wykonać, podobnie jak w ćwiczeniu powyżej stopy umieszczamy w uchwytach taśm, zaś dłonie ustawiamy stabilnie na podłożu, zachowując kąt prosty. Następnie powoli uginamy ramiona i pochylamy całe ciało do przodu, pamiętając by łokcie trzymać blisko ciała, co zapewni nam precyzję i stabilność. Wytrzymując chwilę w tej pozycji, wracamy do punktu wyjścia. 

To tylko kilka propozycji z naprawdę sporej listy możliwości, jakie stwarza taśma do ćwiczeń TRX. Dzięki nim możemy wykonać efektywny trening, angażując do poszczególnych ćwiczeń wszystkie partie mięśni.

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta