Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na organizm dziecka

28 maja 2017

Badania naukowe potwierdzają, że dzieci, które regularnie wykonują ćwiczenia fizyczne i spędzają czas wolny na aktywnych zabawach i grach, rozwijają się szybciej i lepiej. Sport wpływa dobroczynnie na mineralizację kośćca i tym samym powoduje wzrastanie kości, a także zwiększa przekrój i objętość włókien mięśniowych- wzrasta ich siła i sprężystość.

Zdrowe serce dziecka, aby prawidłowo się rozwijać, potrzebuje krzepiącego wysiłku fizycznego. W przeciwnym razie nie jest ono zdolne do silnych skurczów, a w rezultacie staje się słabsze, co negatywnie przekłada się na dotlenienie tkanek i całego organizmu dziecka. Mięsień sercowy u osób wysportowanych z każdym uderzeniem wysyła do naczyń krwionośnych znacznie więcej krwi, niż u osób prowadzących siedzący tryb życia. Warto podkreślić, że dzięki temu podnosi się pojemność tlenowa krwi. Serce stymulowane regularnym wysiłkiem rozrasta się, a jego praca staje się ekonomiczniejsza, a także o wiele lepiej radzi sobie w momencie wytężonej pracy fizycznej. Osoba dorosła, która od najmłodszych lat prowadzi fizycznie bierny styl życia, będzie miała osłabiony układ sercowo-naczyniowy i tym samym turniej jej będzie tolerować jakikolwiek wysiłek.

Aktywne gry i zabawy poprawiają prace układu oddechowego, szczególnie gdy odbywają się na łonie natury. Pomaga to dostarczyć większą ilość tlenu do organizmu dziecka, a głębokie wdechy i wydechy w trakcie zabaw pozwalają na pozbywanie się dwutlenku węgla, wprowadzając do płuc świeże powietrze. W pozycji siedzącej nasze organizm nie jest w stanie głęboko oddychać, tym samym powietrze dociera jedynie do środkowych części płuc, skąd szybko jest wydychane. Natomiast podczas energicznych zabaw nasze pociechy oddychają częściej i głębiej – następuje prawidłowa wentylacja płuc, co chroni przed chorobami płuc, a w szczególności przed gruźlicą. Ponadto ruch zmienia objętość klatki piersiowej – staje się ona szersza, a żebra zwiększają swoją elastyczność, powiększa się pojemność płuc, a to z kolei przekłada się na skład krwi: dzięki obfitym napływom życiodajnego tlenu i składników odżywczych, zwiększa się liczba czerwonych i białych krwinek oraz poziom hemoglobiny we krwi.

Nie bez znaczenia jest również wypływ aktywności ruchowej na układ pokarmowy małego sportowca, dzięki niej polepsza się perystaltyka jelit, a co za tym idzie, poprawia się przemiana materii. Dodatkowo ćwiczenia rozwijają mięśnie brzucha, które są istotne dla prawidłowego zdrowia m.in. w trakcie oddychania umożliwiają one branie głębokich oddechów. Co więcej, sprawne mięśnie brzuszne wspomagają wypróżnianie się.

Zdrowy tryb życia pozytywnie przekłada się również na pracę systemu nerwowego. I tak neurony otrzymują więcej składników odżywczych i tlenu, przez co poprawia się szybkość przewodzenia bodźców nerwowych. Usprawnia się także koordynacja: warto jest przyjrzeć się ruchom maluchów, które poruszają się jeszcze niezgrabnie i niezdarnie, a wielkość stawianych przez nie kroków różni się od siebie. Podobnie zachowuje się starsza osoba, która uczy się zjeżdżać na nartach – ruchy są tak samo niezgrabne, ciało natomiast przechyla się do przodu, próbując utrzymać równowagę.

Dlaczego tak się dzieje ? To proste, ośrodek ruchowy nerwu nie jest jeszcze nauczony do radzenia sobie z tym zadaniem, a komendy mózgu są wysyłane do niewłaściwych mięśni. W efekcie ruch jest nieskoordynowany, a całe ciało napina się niepotrzebnie. Stopniowo, poprzez ćwiczenia, system nerwowy uczy się nowych umiejętności i ruchy stają się bardziej precyzyjne, wykorzystywane są jedynie te mięśnie, które są niezbędne do wykonania danego ruchu. Ruch ten jest wolniejszy i bardziej wdzięczny.

Wreszcie, systematyczne uprawianie sportów, narciarstwo, regularne spacery rozwijają wytrzymałość. Zwiększenie sprawności fizycznej dzieci i młodzieży pomaga poprawić sprawność umysłową. Poprawia zdrowie psychiczne, wpływa na wyniki w szkole, zwiększa zdolność do pracy umysłowej. Badania naukowe dowiodły, że wydajność umysłowa klasy była wyższa na zajęcia, które następowały po lekcjach wychowania fizycznego niż przed WF.

Spacery, ćwiczenia i gry po lekcjach są dobrym sposobem przywracającym sprawność umysłową. Zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu dla dzieci i młodzie jest podstawą zdrowego stylu bycia i gwarantem sukcesu w każdej dziedzinie życia. Co istotne, sport musi stać się integralną częścią naszego dnia, krótkotrwałe treningi nie są skutecznie i nie przynoszą rezultatów.

Rodzicom, którzy pragną zadbać o witalność swoich pociech i zapewnić im aktywność zarówno w słonecznie, jak i w pochmurne dni na pewno zainteresują metalowe drabinki gimnastyczne BenchK . Ich ogromną zaletą jest łatwa i prosta instalacja, a także fakt, że nie zajmują dużo przestrzeni w pokoju. Drabinki gimnastyczne BenchK to przyrząd, który z powodzeniem zastąpi plac zabaw umożliwiając wykonywanie na nim fikołków, wspinaczek i innych ćwiczeń wspomagających koordynacje ruchową.

W dzisiejszym świecie pogłębia się przekonanie o potrzebie aktywności fizycznej, dobre nawyki zakorzenione już od najmłodszych lat pomagają cieszyć się zdrowiem i redukują ujemne wpływy cywilizacyjne.

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta

Skip to content