Dlaczego (nie) warto budować samodzielnie drabinki do ćwiczeń dla dzieci

Dlaczego (nie) warto budować samodzielnie drabinki do ćwiczeń dla dzieci

11 października 2019

Drabinka gimnastyczna dla dzieci to wspaniały pomysł na to, by twoje dziecko spędzało aktywnie większą część swojego czasu, wykonując ćwiczenia, co z pewnością przełoży się na jego zdrowie. Wykonane z drewna lub metalu wydają się na tyle prostą konstrukcją, że można wykonać je samodzielnie, zamiast kupować gotowe produkty. Jednak czy warto wykonać drabinkę dla dziecka samemu? Jak to zrobić? Czy to bezpieczne?

Drabinka w domu – po co?

Latem i w czasie dobrej pogody naszym dzieciom nie brakuje okazji do zażywania ruchu na świeżym powietrzu – place zabaw, huśtawki, rolki, jazda na rowerze – sposobów na aktywność nie brakuje. Co jednak zrobić, gdy za oknem plucha, a opady uniemożliwiają wyjście na dwór? Zamiast skazywać pociechy na oglądanie telewizji czy granie w gry na smartfonie, warto zorganizować im aktywny wypoczynek – także w domu. Świetnie sprawdza się do tego właśnie drabinka do ćwiczeń. Ten niewielkich wymiarów sprzęt sportowy umieszczony przy ścianie będzie doskonałym sposobem na wygłupy, ale i rozciąganie i ćwiczenia. Z pewnością skorzystają z niego nie tylko dzieci, ale również i dorośli.

Z czego i jak zrobione są drabinki?

Większość dostępnych na rynku drabinek gimnastycznych wykonanych jest z drewna sosnowego lub z metalu. Ten pierwszy materiał charakteryzuje się niską masą własną, estetycznym wyglądem i jest relatywnie tani w zakupie. Drabinki do ćwiczeń wykonane z metalu są mocniejsze, jednak znacznie cięższe i droższe.

Próbując wykonać ją samemu należy przede wszystkim dobrać odpowiedniej jakości surowiec – decydując się na wykonanie jej z drewna, powinniśmy wybrać szczebelki o odpowiedniej wytrzymałości, nie tylko grube, ale również wolne od sęków i wad, mogących potencjalnie osłabić ich wytrzymałość. Choć wiele z nich jest niemal niezauważalnych dla niewprawionego obserwatora, mogą na Tyle obniżyć nośność szczebelków i samej drabinki, że jest użytkowanie będzie sprawiało zagrożenie dla ćwiczącego na nim dziecka – w najgorszym wypadku konstrukcja może po prostu się połamać, przyczyniając się do upadku.

Solidniejszą opcją często wydaje się metal, jednak jego poprawne połączenie wymaga gracy doświadczonego spawacza, który wykona solidne i mocne spawy. Ewentualne niedociągnięcia w pracy spawacza również mogą przyczynić się do połamania się konstrukcji i stworzyć poważne zagrożenie.

Oprócz doboru i połączenia materiałów istotnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest odpowiedni rozmiar konstrukcji, kształt i rozstaw szczebelków. Te ostatnie umieszczone zbyt rzadko nie będą pozwalały np. na poprawne podparcie pleców podczas ćwiczeń, zbyt gęste ułożenie z kolei utrudni prawidłowy uchwyt podczas akrobacji.

Ostatni, warty uwagi element to dobór odpowiedniej farby – nie powinna być śliska, toksyczna dla dłoni, ale równocześnie powinna być bardzo odporna na ścieranie i nie wchodzić w reakcję z potem. Od odpowiedniego jej nałożenia będzie również zależało, czy finalnie drabinka będzie prezentowała się elegancko i była gładka w dotyku, czy raczej będzie szorstka i brzydka.

Czy warto zrobić samemu drabinkę?

Naszym zdaniem nie. Jak można zauważyć powyżej, decydując się na samodzielne wykonanie drabinki, trzeba zwrócić szczególną uwagę na szereg elementów, których niedopilnowanie może być tragiczne w skutkach. Złamanie się drabinki podczas ćwiczeń może przyczynić niemałych obrażeń, a nawet doprowadzić do złamań lub innych poważnych uszczerbków. Nie warto ryzykować tak wiele, zwłaszcza gdy już za kilkaset złotych można nabyć profesjonalną, atestowaną drabinkę gimnastyczną, co do której nie musimy mieć żadnych wątpliwości.

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta

Skip to content