Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Dotyka coraz większej liczby osób w różnym wieku. Istnieje przeświadczenie, że zbędne kilogramy najlepiej zwalczyć poprzez stosowanie żmudnej diety. Nic bardziej mylnego, bowiem sama dieta nawet jeśli da pożądane efekty, to nie utrzymają się one zbyt długo i pojawi się dobrze znany niejednemu efekt jojo. Tylko stosowanie zbilansowanej diety w połączeniu z odpowiednią aktywnością fizyczną pozwolą skutecznie uporać się z problemem nadwagi. Zajmijmy się więc dziś aspektem treningu, jaki powinien stać się obowiązkowym elementem dnia każdego, kogo zmaga się z otyłością. Jest to bardzo ważne, bowiem od naszej aktywności uzależniony jest nie tylko atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim zdrowie naszego organizmu oraz ogólne samopoczucie.
Trening dla otyłych – od czego zacząć
Przede wszystkim potrzebne jest ogromne samozaparcie, bowiem rozpoczęcie ćwiczeń przez osoby z otyłością nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Trudno się dziwić skoro dotychczas ciało nie było zbyt często zmuszane do jakiejkolwiek aktywności- bowiem zbyt mała ilość ruchu, siedzący tryb życia zarówno w pracy, w szkole, jak i poza nimi są głównym powodem otyłości w naszym kraju. Do tego wszystkiego nieodpowiednia dieta, niekiedy predyspozycje genetyczne czy choroba i do otyłości jeden krok. Ten efekt bardzo osłabia i obciąża ciało, stawy, mięśnie, ogranicza ruchy, utrudnia oddychanie oraz poruszanie się. Dlatego rozpoczęcie aktywności nie będzie łatwe, stąd też należy się odpowiednio do tego przygotować mentalnie. Przezwyciężenie kryzysowego momentu, który nastąpi dość szybko, będzie już połową sukcesu.
Jeśli już będziemy zmotywowani do działania, następnym krokiem powinna być konsultacja lekarska oraz dobór najlepszej, zbilansowanej diety. Ten pierwszy ma na celu wykluczenie ewentualnych przeszkód zdrowotnych, które uniemożliwiałyby wykonywanie ćwiczeń. Lekarz specjalista z pewnością także da pewne wskazówki odnoszące się do naszych zamiarów regularnych treningów, jak chociażby to, by nie obciążać nadto swoich mięśni i stawów oraz by pamiętać o kontrolowaniu parametrów podczas wykonywania ćwiczeń- przede wszystkim tętna.
O czym jeszcze musimy pomyśleć? Oczywiście o technicznej stronie naszego przedsięwzięcia. Siłownie czy kluby fitness raczej nie posiadają w swojej ofercie treningów dla osób otyłych. Być może jest to podyktowane tym, iż gdyby nawet taka opcja była dostępna, to niewiele osób by z niej chciało skorzystać. Osoby, które zmagają się z nadwagą, niechętnie wychodzą ze swojej strefy bezpieczeństwa i komfortu, jaką jest mieszkanie. Zdecydowanie bardziej wolą trening w zaciszu własnego domu. A do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Drabinka gimnastyczna to najlepsze do tego narzędzie. Drabinki gimnastyczne BenchK zajmują niewiele miejsca, są łatwe w montażu, spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa oraz są produktem wielofunkcyjnym. Może na nich ćwiczyć każdy, bez względu na wiek, gdyż ogromną zaletą tego rodzaju sprzętu jest fakt, iż rodzaj ćwiczeń wykonywanych z jej wykorzystaniem można dostosować do swoich możliwości i predyspozycji, dzięki czemu nie dojdzie do przeciążenie organizmu, ciała, mięśni i stawów.
Przykładowe ćwiczenia dla otyłych z użyciem drabinki gimnastycznej
Wspomnieliśmy już, że trening dla osób otyłych nie może charakteryzować się wzmożoną intensywnością. Należy mieć na uwadze, że zbędnych kilogramów nie da się zgubić w ekspresowym tempie, konieczna jest cierpliwość i regularność ćwiczeń, na przykład trening kardio. To pierwsze ćwiczenie, od którego powinna się zacząć nasza walka z otyłością. Pozwoli ono spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, wzmocnić serce oraz poprawić krążenie.
Jednym z ćwiczeń dla otyłych z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej są przejścia lub przeskoki. W celu wykonania ćwiczenia należy stanąć przodem do drabinki, chwycić dłońmi szczebli na wysokości klatki piersiowej a następnie wykonywać przejścia raz jedną, raz drugą nogą na najniższy lub wyższy szczebel drabinki. Jeśli czujemy się na siłach, przejście możemy zamienić na przeskoki.
Kolejnym ćwiczeniem jest wchodzenie oraz schodzenie do drabinie. Stajemy przodem do drabinki, po czym naszym zadaniem jest wejście na samą górę a następnie ponowne zejście na dół. Tempo dostosujemy do własnych możliwości i pamiętamy przy tym o zasadzie trzech punktów podpory- w jednakowym czasie tylko jedna kończyna odrywa się od drabinki.
Jeszcze innym ćwiczeniem może być unoszenie nóg w zwisie na drążku. Należy stanąć tyłem do drabinki, unieść ręce nad głową i mocno uchwycić szczebla na najwyższej możliwej wysokości. W pozycji swobodnego zwisu należy podciągnąć do brzucha ugięte w kolanach nogi, powtarzając tą czynność 10 razy.
Ćwiczeń z użyciem drabinki gimnastycznej dla osób otyłych ale i nie tylko jest znacznie więcej. Najlepiej dobrać te, które będą skuteczne ale i staną się pewną przyjemnością. Wówczas osiągnięcie sukcesu w odchudzaniu będzie bliższe, niż Ci się wydaje.