10 najlepszych porannych ćwiczeń dla Ciebie w domu

10 najlepszych porannych ćwiczeń dla Ciebie w domu

30 marca 2022

Wstajesz rano i chciałbyś dobrze rozpocząć dzień. Z pewnością znajdzie się grono osób, którym wydaje się, że mocna kawa załatwi sprawę i postawi na nogi nawet po niewystarczającej ilości snu. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie poranka bez wizyty na siłowni. Natomiast gdy zauważysz, że kawa jest niewystarczająca i  pomaga jedynie na moment, zaś nie masz ani czasu, ani możliwości iść na siłownię, poranne ćwiczenia z powodzeniem możesz wykonać również w domu. Niosą one wiele korzyści i szybko staną się Twoją rutyną, bez której ciężko będzie Ci się obejść. Oto 10 najlepszych ćwiczeń porannych, od których dobrze jest rozpocząć dzień.

Poranny trening – dlaczego warto?

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak dużym stopniu poranne ćwiczenia mogą pozytywnie wpłynąć na nasze ciało oraz samopoczucie. Przede wszystkim pozwalają nam się rozbudzić i dodają energii, której tak potrzebujemy w ciągu całego dnia. To taka aktywacja całego ciała i umysłu- organizm staje się właściwie dotleniony, mięśnie i stawy rozgrzane, całe ciało rozciągnięte. Dzięki porannym ćwiczeniom poczujemy się rześko, świeżo i lekko. Poprawi się także nasza koncentracja oraz będziemy bardziej podatni na przyswajanie nowych wiadomości.

Poranny trening wzmacnia także układ krwionośny oraz pobudza metabolizm, przez co szybciej można pozbyć się zbędnych kilogramów. Po pierwsze, podczas ruchu pompowane są większe ilości krwi, przez co szybciej krąży w organizmie i zapobiega odkładaniu się złogów cholesterolu w tętnicach. Po drugie,  przyśpiesza metabolizm, pozwalając na szybsze spalanie kalorii spożytych w ciągu całego dnia.

Aktywność od której rozpoczniemy dzień, przyczyni się do znacznej poprawy naszego humoru. Wszystko za sprawą endorfin, czyli hormonu szczęścia, który wydziela się w trakcie ćwiczeń. Natomiast dobry humor i uśmiech to podstawa dobrze przeżytego dnia.

poranne ćwiczenia w domu

Ćwiczenia w domu- jak się przygotować?

Poranny trening nie wymaga szczególnych przygotowań. Nie potrzebujemy nawet sportowego stroju- możemy pozostać nawet w wygodnych piżamach. Ćwiczenia bowiem najlepiej wykonać zaraz po przebudzeniu, jeszcze przed śniadaniem. Jeśli chodzi o rozgrzewkę to same ćwiczenia wchodzą już w jej skład, gdyż rano nie powinniśmy wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń, a jedynie takie, które będą rozciągające i aktywizujące nasze ciało. Do treningu w domu doskonale przyda się wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK, która pozwoli na dużą różnorodność ćwiczeń, dopasowanie ich do indywidualnych możliwości każdej osoby oraz zapewni bezpieczeństwo.

Poniżej przedstawiamy zestaw 10 najlepszych porannych ćwiczeń wykonywanych w domu z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej.

poranne ćwiczenia w domu

Poranne ćwiczenia na drabince gimnastycznej

1. Wahadło

Stajemy przodem do drabinki i chwytamy oburącz szczebel na wysokości klatki piersiowej. Prostujemy kręgosłup, po czym podczas delikatnego podskoku przenosimy nogę i ciężar ciała raz na jedną, raz na drugą stronę.

2. Przysiady

Stajemy przodem do drabinki i chwytamy oburącz szczebel na wysokości klatki piersiowej. Następnie wykonujemy tradycyjne przysiady do momentu całkowitego wyprostowania rąk w łokciach.

3. Przeskoki

Stajemy przodem do drabinki i chwytamy oburącz szczebel na wysokości klatki piersiowej. Następnie robimy przeskoki, stawiając raz jedną, raz drugą nogę na najniższym szczeblu drabinki. By nieco utrudnić ćwiczenie, można stawiać nogę na drugim lu trzecim szczeblu od dołu lub zwiększyć tempo.

4. Półbrzuszki

Kładziemy się na plecach tak, by móc stopami zahaczyć o najniższy szczebel drabinki a jednocześnie delikatnie ugiąć nogi w kolanie. Dłonie splatamy za głową, po czym wykonujemy brzuszki, jedynie lekko unosząc tułów, nie dotykając zaś głową kolan.

5. Skręt do boku

Stajemy stabilnie i w lekkim rozkroku tyłem do drabinki, przylegając do niej plecami. Następnie wykonujemy skrętu tułowia raz do prawej, raz do lewej strony, starając się dłońmi dotknąć szczebla na wysokości klatki piersiowej, cały czas pamiętając, by nie oderwać stóp od podłoża i zachować prosty kręgosłup.

6. Wspinanie po drabince

Stajemy przodem do drabinki a następnie wspinamy się po poszczególnych szczeblach, pamiętając o odpowiedniej pracy rąk i nóg- gdy prawa ręka chwyta kolejny szczebel, wraz z nią unosi się także prawa noga, podobnie z lewą ręką  i nogą. Gdy osiągniemy najwyższy szczebel, schodzimy w dół, postępując analogicznie.

 7. Zwisanie

Stajemy tyłem do drabinki, wyciągamy wyprostowane w łokciach ręce jak najwyżej i chwytamy ten szczebel, który umożliwi nam swobodne zwisanie z drabinki, bez dotykania stopami podłoża. Maksymalnie prostujemy kręgosłup, po czym pozostajemy w tej pozycji przez pewien czas.

8. Przysiady odwrotne

Stajemy tyłem do drabinki, wyciągamy wyprostowane w łokciach ręce jak najwyżej i chwytamy ten szczebel, który umożliwi nam swobodne zwisanie z drabinki, bez dotykania stopami podłoża. Następnie zginamy nogi w kolanach i unosimy je jak najbliżej klatki piersiowej, cały czas pamiętając o prostym kręgosłupie, przylegającym do drabinki.

9. Wymachy nóg w tył

Stajemy przodem do drabinki i chwytamy oburącz szczebel na wysokości klatki piersiowej. Następnie wykonujemy naprzemienne wymachy nóg w tył, unosząc nogę na maksymalnie możliwą wysokość.

10. Wypychanie bioder

Kładziemy się na plecach tak, by stopy oprzeć na wysokości drugiego szczebla od dołu, ręce kładziemy wzdłuż tułowia. Następnie staramy się wypchać biodra maksymalnie ku górze, pamiętając by łopatki cały czas przywierały do podłoża. Przez kilka sekund utrzymujemy uniesiona biodra, po czym wracamy do pozycji wyjściowej.

poranne ćwiczenia w domu

DOSTAWA GRATIS
na terenie Polski

Bezpieczne
i chronione zakupy

Kompleksowa
obsługa klienta