Zapewnienie dziecku odpowiedniej, codziennej dawki ruchu jest niezbędnym elementem stymulującym jego prawidłowy rozwój. Dzieci dysponują ogromnymi pokładami energii już od samego rana, dlatego warto to wykorzystać. Doskonale sprawdzi się do tego poranna gimnastyka, która nie tylko pobudza organizm do działania, ale także kształtuje poprawną postawę dziecka, wpływa na układ mięśniowy, oddechowy i krwionośny, a także stymuluje mózg oraz znacznie poprawia samopoczucie.
Pewnie co niektórzy zapytają – jak na to wszystko znaleźć czas i w napięty plan dnia wcisnąć jeszcze poranną gimnastykę? A tymczasem wystarczy, by ćwiczenia wykonywane rano trwały około 5-8 minut. Najlepiej przeprowadzić je jeszcze przed śniadaniem, przy czym nie ma konieczności zmiany stroju. Wystarczy odrobina wolnej przestrzeni, a najlepiej, gdy wykorzystamy drabinkę gimnastyczną dla dzieci, która pozwoli na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń- wielu w formie zabawy- dzięki czemu z pewnością zachęcimy dziecko do porannej aktywności a ono samo szybko dostrzeże jej zalety.
Drabinki gimnastyczne dla dzieci
Dlaczego warto, by dziecko ćwiczyło rano?
Dla dzieci każdy dzień jest pełen wrażeń, przygód, wyzwań. Dzięki porannej gimnastyce będą najlepiej przygotowane do tego, by stawić mu czoła, bowiem wyzwala ona pozytywną energię i poprawia nastrój, dzięki wydzielającym się podczas ćwiczeń endorfinom, które zwane są hormonami szczęścia.
Wykonywana rano aktywność pobudza oraz poprawia funkcjonowanie całego organizmu- przede wszystkim dotlenia mózg, dzięki czemu dziecko staje się efektywniejsze w szkole, poprawia się jego koncentracja, zdolność do logicznego myślenia, staje się gotowe na przyjmowanie nowej wiedzy. Poranne ćwiczenia mają także wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, pozytywnie wpływają na kondycję fizyczną dziecka, zapobiegają wadom i bólom kręgosłupa czy głowy. To także sposób na przyspieszenie metabolizmu i zmniejszenie ryzyka nadwagi.
Podsumowując można rzec, że poranna gimnastyka pełni cztery podstawowe funkcje- relaksacyjną, stymulacyjną, korekcyjną i wychowawczą. Wystarczy jedynie odrobina zaangażowania ze strony rodziców, by odpowiednio przygotować dziecko do owocnego przeżycia każdego dnia.
Drabinki gimnastyczne dla dzieci
Poranne ćwiczenia dla dzieci – przykładowy zestaw
W kwestii porannej gimnastyki dla dzieci istnieje zupełna dowolność. Należy pamiętać jedynie o tym, by poszczególne ćwiczenia były dopasowane do wieku i możliwości dziecka a ponadto były one jak najbardziej zróżnicowane, by się nie znudziły. Oto przykładowy, uniwersalny zestaw porannych ćwiczeń dla dzieci z wykorzystaniem wielofunkcyjnej drabinki gimnastycznej BenchK.
Wspinanie po drabince
To bardzo proste ćwiczenie, które wpływa nie tylko na poszczególne partie mięśni, właściwie je rozgrzewając, ale także poprawia koncentrację, zwinność oraz działa stymulująco na mózg. By wykonać ćwiczenie należy stanąć przodem przed drabinką, chwycić za szczebel znajdujący się na wysokości ramion, po czym stawiamy stopy na kolejnych szczeblach, przekładając jednocześnie dłonie- wspinając się ku górze, aż do osiągnięcia najwyższego szczebla. Analogicznie postępujemy schodząc w dół.
Zwis tyłem na drabince
To ćwiczenie rozciągające górne partie mięśni oraz wzmacniające kręgosłup. Należy stanąć tyłem do drabinki, unieść wyprostowane w łokciach ręce nad głowę, po czym chwycić mocno ten szczebel, który umożliwi swobodny zwis, bez dotykania stopami podłoża. W trakcie ćwiczenia należy pamiętać o zachowaniu prostej linii kręgosłupa.
Ćwiczenie to można urozmaicić na wiele sposobów. Jednym z nich jest zginanie nóg w kolanach, z jednoczesnym przyciąganiem ich jak najbliżej klatki piersiowej, cały czas pamiętając o prostym, przylegającym do drabinki kręgosłupie. Jeszcze inną wersją jest bujanie ciałem w lewo i prawo lub skręty tułowia wykonywane w zwisie.
Koci grzbiet na drabince
To jedno z najlepszych ćwiczeń rozciągających. Należy stanąć stabilnie przodem do drabinki, w odległości około pół kroku od niej, po czym wykonać skłon, chwytając oburącz najniższego szczebla. Ćwiczenie polega na przekładaniu rąk na coraz to wyższy szczebel tak, jakbyśmy wspinali się po drabinie jedynie z użyciem dłoni, zaś stopy cały czas pozostają w jednym miejscu. Po osiągnięciu maksymalnej wysokości należy w ten sam sposób powrócić do pozycji wyjściowej.
Wahadło stojące
Stajemy przodem do drabinki, chwytając oburącz szczebla znajdującego się na wysokości klatki piersiowej. Jedną nogą wspieramy się stabilnie o podłoże, drugą zaś wykonujemy wymachy na boki. Po wykonaniu kilku powtórzeń powinna nastąpić zmiana nogi.
Szybkie klaśnięcia
Jest to ćwiczenie, które w dużej mierze angażuje mózg dziecka, wpływając na jego koncentrację, podzielność uwagi, ale także i poprawia refleks. By go wykonać należy stanąć przodem do drabinki w odległości około pół kroku od niej, wyciągnąć ręce przed siebie, po czym swobodnie opadać na drabinkę, amortyzując się dłońmi o szczebel na wysokości klatki piersiowej, po czym szybko odpychając się wrócić do pozycji wyjściowej. Zarówno pomiędzy opadaniem, jak i powrotem do pozycji bazowej należy klasnąć w dłonie.
Drabinki gimnastyczne dla dzieci
Taka poranna gimnastyka z pewnością przypadnie dzieciom do gustu i szybko stanie się obowiązkowym elementem dnia codziennego. Co więcej, to doskonała okazja do aktywności także dla rodziców, którzy dzięki temu nie tylko dadzą najlepszy przykład swoim pociechom, ale także korzystnie wpłyną na swoje zdrowie, kondycję i samopoczucie.