dieta benchk

Dlaczego warto ograniczyć cukier w swojej diecie – zobacz powody

4 najważniejsze powody dla których warto ograniczyć cukier

Ile razy czując głód, ratujemy się batonikiem lub inną słodkością, która ma zmniejszyć uczucie łaknienia ? Ten błędny nawyk sprawia, że wprowadzamy do naszego organizmu jedynie puste kalorie pozbawione jakichkolwiek wartości odżywczych. I tak na przykład jeden z bardziej rozreklamowanych batoników „dających energię” zawiera w sobie, aż 24 g cukru (5 łyżeczek)! Czy wyobrażasz sobie zjeść taką ilość słodkiego proszku za jednym razem? Jeżeli walczysz z nadmiarem kilogramów, koniecznie z rezygnuj z białego cukru. To on w głównej mierze odpowiedzialny jest za szybkie przybieranie na wadze. Jeżeli odczuwamy głód, zdecydowanie lepiej jest zjeść pożywny posiłek, który dostarczy nam witaminy i minerały, niżeli „małą” słodką przekąskę, która może doprowadzić do nadwagi i otyłości.

Dla dobra cery

Dieta bogata w cukry proste ( glukozę i fruktozę) sprzyja pogorszeniu się kondycji cery. Słodka trucizna – jak bywa nazywany cukier – poza wpływem na naszą wagę równie często oddziałuje niekorzystnie na twarz. W Internecie nie brakuje historii osób, które po zrezygnowaniu z cukru zauważyły, że ich cera stała się jaśniejsza, zdrowsza i bez cieni pod oczami. Co więcej, cukier sprzyja powstawaniu trądziku. Jak to się dzieje? Zbyt duża dawka cukru prowadzi do zaburzeń hormonalnych w naszym organizmie. A owe wahania są główną z przyczyn powstawania trądziku.

Cukier niestety bardzo uzależnia

Słodki proszek może uzależniać, tak samo, jak alkohol i narkotyki. To nie mit! U wielu osób nagły spadek cukru we krwi powoduje rozdrażnienie, spadek nastroju, a nawet bóle głowy. Największy problem stanowi fakt, że osoby uzależnione często nie są tego świadome. Typowym zachowaniem dla osób uzależnionych jest m.in.: Częste podjadanie słodyczy, a także ukrywanie się z tym przed bliskimi,trudności ze skupieniem i koncentracją, odczuwanie ciągłego głodu, nadpobudliwość.

Ogranicz cukier w diecie swojego dziecka

Rodzic dla każdego dziecka jest wzorem do naśladowania. Maluch kopiuje zachowanie, ale także nawyki żywieniowe swoich rodziców. Jeżeli w jadłospisie rodzica cukier i słodkie przekąski znajdują się na głównym miejscu, z pewnością będzie też tak w przypadku dziecka. Konsekwencje nadmiernego spożycia cukru przez najmłodszych jest wiele. Poczynając od próchnicy zębów, poprzez nadpobudliwość i otyłość, kończąc na chorobach sercowo -naczyniowych, czy zmianach zwyrodnieniowych stawów. Pamiętajmy, że to na rodzicach leży odpowiedzialność nauczenia maluchów zdrowych nawyków żywieniowych !

Dodaj komentarz